ភ្នំពេញៈ មន្ត្រីបាននិយាយកាលពីថ្ងៃសុក្រថា ឧស្សាហកម្មរថយន្តរបស់ប្រទេសកម្ពុជា នឹងរីកចម្រើនបន្ថែមទៀត ខណៈដែល RMA Cambodia ពង្រីករោងចក្រដំឡើងរថយន្តFord របស់ខ្លួន និងបង្កើនការផលិតគ្រឿងបន្លាស់រថយន្តក្នុងស្រុក។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម បច្ចេកវិទ្យា វិទ្យាសាស្រ្ត និងនវានុវត្តន៍ លោក ហែម វណ្ណឌី បានជួបជាមួយលោក ងន សាំង នាយកប្រតិបត្តិRMA Cambodia ដើម្បីពិភាក្សាអំពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ លើការពង្រីករោងចក្រ និងពង្រឹងការផលិតគ្រឿងបន្លាស់ក្នុងស្រុក។
លោក វណ្ណឌី បានសរសើរការវិនិយោគរយៈពេលវែង របស់ក្រុមហ៊ុន និងបានជំរុញឱ្យក្រុមហ៊ុន ធ្វើសមាហរណកម្មផលិតកម្មជាមួយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា ដើម្បីពង្រឹងទំនាក់ទំនងឧស្សាហកម្ម។
លោកហែម វណ្ណឌី បានមានប្រសាសន៍ថា “យើងត្រូវការក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិដូចជាRMA ដើម្បីចូលរួមចំណែក ដល់ការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មរបស់ប្រទេសកម្ពុជា”។ លោកបន្ថែមថា ក្រសួង និងស្ថាប័នរបស់ខ្លួន រួមទាំងវិទ្យាស្ថានស្តង់ដារកម្ពុជា ត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីគាំទ្រដល់ការពង្រីកនេះ”។
លោកងន សាំង បានកត់សម្គាល់ថា RMA បានដើរតួនាទីជាអ្នកត្រួសត្រាយផ្លូវ ក្នុងការកំណត់ស្តង់ដាររថយន្តនៅកម្ពុជា។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ2022 មក ក្រុមហ៊ុនបានដំឡើងរថយន្តFord ប្រហែល 16,000គ្រឿង ហើយកំពុងពង្រីកផ្ទៃដីរបស់ខ្លួន ពីប្រាំហិកតាទៅ 12 ហិកតា។ វាក៏បានចាប់ផ្តើមផលិតគ្រឿងបន្លាស់ក្នុងស្រុកផងដែរ ដោយចាប់ផ្តើមពីកៅអី។
លោករដ្ឋមន្ត្រីបានលើកទឹកចិត្តក្រុមហ៊ុនRMA ឱ្យរក្សាកំណត់ត្រាច្បាស់លាស់អំពីកំណើនផលិតកម្ម និងការរួមចំណែករបស់ខ្លួនចំពោះប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី ឧស្សាហកម្មរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលអាចជួយបំពេញតម្រូវការទីផ្សារនាពេលអនាគត និងជំរុញការប្រកួតប្រជែង។
ក្រុមហ៊ុនRMA កម្ពុជា ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុន RMA Group ពហុជាតិសាសន៍ បានដំណើរការនៅក្នុងប្រទេសចាប់តាំងពីឆ្នាំ 1992 នៅទូទាំងវិស័យនានា រួមមាន យានយន្ត ឧបករណ៍ធុនធ្ងន់ គ្រឿងចក្រ និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ៕