កំណើននៃលំហូរទុនវិនិយោគចិនទៅក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យថៃកំពុងបង្កជាក្តីបារម្ភសម្រាប់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងស្រុក
អន្តរជាតិ: បណ្តាក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យថៃបានអំពាវនាវឱ្យរដ្ឋាភិបាលរបស់ខ្លួនដាក់ចេញនូវបទប្បញ្ញត្តិតឹងរ៉ឹងដើម្បីប្រកួតប្រជែងដោយស្មើភាពជាមួយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ និងអ្នកវិនិយោគបរទេស ពិសេសមកពីប្រទេសចិន។
ការ​ស្នើ​នេះ​បានធ្វើ​ឡើង​ ស្រប​ពេល​ដែល​លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសចូលទីផ្សារ​អចលន​ទ្រព្យ​ថៃ​កំពុង​តែ​មាន​ការ​កើន​ឡើង​ ខណៈបណ្តាក្រុមហ៊ុនចិនជាច្រើនបាន​បង្វែរ​មូលដ្ឋានទីតាំង​ផលិត​កម្មទៅ​កាន់ប្រទេស​ថៃ។
និន្នាការ​នេះ​បាន​កើតឡើង​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​ ដោយ​ស្រប​ទៅនឹង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​នៃគោលនយោបាយ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅលើពិភពលោក ដោយសារភាពតានតឹងភូមិសាស្ត្រនយោបាយរវាងចិន និងសហរដ្ឋអាមេរិក។
យោងតាមទិន្នន័យរបស់ក្រុមប្រឹក្សាវិនិយោគថៃ (BOI) បានបង្ហាញថា ក្រុមវិនិយោគិនចិនបានដាក់ពាក្យស្នើសុំបោះទុនចំនួន១៤៦,៣៦ពាន់លានបាតក្នុងរយៈពេល៩ខែឆ្នាំ២០២៤។
ជាមួយគ្នានេះ ចំនួនក្រុមហ៊ុនថៃ ដែលមានម្ចាស់ភាគហ៊ុនជាជនជាតិចិនបានកើនឡើងដល់ចំនួន២៩.៩១៣ស្ថាប័នគិតត្រឹមដំណាច់ ខែតុលា ឆ្នាំមុន ក្រោមទំហំដើមទុនចុះបញ្ជីសរុបចំនួន៤០៩,៣ពាន់លានបាត កើនឡើង៩,២%។
លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីប្រទេសចិនបាននាំឱ្យចំនួនជនជាតិចិន ដែលទទួលបានលិខិតអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើការងារនៅក្នុងប្រទេសថៃ(Work permit) កើនឡើង។
ជាក់ស្ដែង គិតត្រឹមខែតុលា ឆ្នាំមុន ជនជាតិចិនប្រមាណ៤១.៧៥២នាក់បានកាន់លិខិតអនុញ្ញាតឱ្យធ្វើការនៅប្រទេសថៃ លើសពីជនជាតិផ្សេងទៀតទាំងអស់។ កត្តា​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ជនជាតិចិន​មាន​អំណាចនៃការទិញ​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យ​ថៃ។
ក្រុមហ៊ុន Cushman & Wakefield ប្រចាំប្រទេសថៃបានព្យាករណ៍ថា ការមកដល់របស់ជនជាតិចិននៅឆ្នាំ២០២៥នេះ នឹងមានចំនួនលើសពីឆ្នាំ២០២៤។ ជាពិសេស ពួកគេនឹងទិញខុនដូ និងផ្ទះទោលនៅប្រទេសថៃសម្រាប់ជួលបន្ត ឬលក់បន្តទៅកាន់អតិថិជនដទៃ។
យ៉ាងណាមិញ ក្តីបារម្ភត្រូវបានលើកឡើង ខណៈបណ្តាអ្នកវិនិយោគចិនភាគច្រើន ដែលចូលបោះទុនវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសថៃ បាននាំយកអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ អ្នកម៉ៅការ វិស្វករ កម្មករ បច្ចេកវិទ្យាទំនើប និងសម្ភារៈសំណង់ ដែលមានតម្លៃថោក និងអាចរកបានពីប្រទេសចិន។
ម៉្យាងវិញទៀត អង្គភាពរបស់អ្នកវិនិយោគចិនភាគច្រើនបានចុះឈ្មោះជាក្រុមហ៊ុនថៃ ដោយគោរពតាមបទប្បញ្ញត្តិនានារបស់រដ្ឋាភិបាលថៃ។
ប៉ុន្តែ គេសង្កេតឃើញមានតែជនជាតិចិនប៉ុណ្ណោះ ដែលកាន់មុខតំណែងជាន់ខ្ពស់នៅតាមអង្គភាពទាំងនោះ។ការណ៍នេះអាចធ្វើឱ្យបណ្តាក្រុមហ៊ុនថៃក្នុងស្រុកពិបាកប្រកួតប្រជែង។
លោក Sunthorn Sathaporn នាយកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុន Sathaporn Estate បានអះអាងថា បណ្តាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ថៃកំពុងប្រឈមមុខនឹងការប្រកួតប្រជែងកាន់តែខ្លាំងពីបណ្តាក្រុមហ៊ុនបរទេស ជាពិសេសក្រុមហ៊ុនមកពីប្រទេសចិន។
លោកបានចង្អុលបង្ហាញថា បណ្តាក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យចិនកំពុងឈានជើងចូលប្រទេសថៃដើម្បីសាងសង់គម្រោងលំនៅដ្ឋានសម្រាប់លក់ ខណៈបណ្តាក្រុមហ៊ុនចិនធំៗកំពុងចាប់ដៃគូសហការជាមួយអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ថៃ។
លោក Pornarit Chounchaisit ប្រធាន​សមាគម​អចលន​ទ្រព្យ​ថៃ បាន​ បាន​កត់​សម្គាល់​ថា ចាប់​តាំង​ពី​មាន​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​គោល​នយោបាយ​ពាណិជ្ជកម្ម​របស់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីប្រទេស​ចិន​ចូល​ទៅ​កាន់ប្រទេស​ថៃ​បានកើនឡើងកាន់​តែ​ខ្លាំង។
ក្រៅពីជ្រើសរើសប្រទេសថៃធ្វើជាមូលដ្ឋានផលិតកម្ម និងការនាំចេញ ក្រុមហ៊ុនចិនទាំងនេះក៏កំពុងទិញដីសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យផងដែរ។
លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា អ្នកធុរកិច្ច​ថៃ និង​រដ្ឋាភិបាល​ថៃត្រូវ​អនុវត្ត​ន៍វិធានការ​ឲ្យ​បាន​មុឺងម៉ាត់ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ ខណៈមានការកើនឡើងនៃចំនួនរោងចក្រចិនខុសច្បាប់ ដែលក្រសួងឧស្សាហកម្មកំពុងចុះត្រួតពិនិត្យ និងបញ្ជាឱ្យបិទទ្វារ៕ប្រភព: The Nation៕