ប្រទេសថៃៈ នៅទីបំផុត គណៈរដ្ឋមន្ត្រីរបស់ប្រទេសថៃនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍នេះ បានអនុម័តលើសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្ដីពីកាស៊ីណូ និងកន្លែងកម្សាន្ត ខណៈរដ្ឋាភិបាលចង់បង្កើន ការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ តាមរយៈការបង្កើតភាពស្របច្បាប់សម្រាប់កាស៊ីណូ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានរ៉យទ័រ។
សេចក្តីព្រាងច្បាប់នេះ នឹងកម្រិតចំនួនប្រជាជនថៃ ដែលអាចចូលលេងល្បែងក្នុងកាស៊ីណូ ដោយវាទាមទារថ្លៃចូលលេង៥០០០ បាត និងមានភស្តុតាងបញ្ជាក់ថាមានប្រាក់៥០លានបាត នៅក្នុងប្រាក់បញ្ញើរបស់ធនាគារ។ ការកំណត់នេះ នឹងកម្រិតលទ្ធភាពដែលប្រជាជនថៃអាចចូលលេងល្បែងក្នុងកាស៊ីណូ។
សេចក្ដីព្រាងច្បាប់បានកំណត់ផងដែរថា ទីតាំងកាស៊ីណូត្រូវតែរួមចំណែកត្រឹម១០ភាគរយ នៃកន្លែងកម្សាន្តប៉ុណ្ណោះ។
អនុរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុថៃ លោក Julapun Amornvivat បាននិយាយកាលពីដើមខែនេះថា តម្រូវការបញ្ជាក់ទ្រព្យសម្បត្តិសម្រាប់ជនជាតិថៃ ប្រហែលជានឹងត្រូវលុបចោល ព្រោះវាមិនរាប់បញ្ចូលមនុស្សច្រើនពេក។
លោកបន្តថា “មន្ត្រីថៃបានសម្រេចដាក់សេចក្តីព្រាងច្បាប់នេះក្នុងទម្រង់បច្ចុប្បន្ន ហើយនឹងធ្វើវិសោធនកម្មតាមក្រោយ ប្រសិនបើត្រូវការ”។
ការអនុម័តរបស់គណៈរដ្ឋមន្រ្តី នាយករដ្ឋមន្រ្តីថៃ លោកស្រី ផែតងតាន ស៊ីណាវ៉ាត់ត្រា បានថ្លែងថា សេចក្តីលម្អិតនៃច្បាប់ស្ដីពីកាស៊ីណូដដែល មិនទាន់បញ្ចប់នៅឡើយទេ ហើយសភានឹងកំណត់ចុងក្រោយ។ សេចក្តីព្រាងច្បាប់នេះ នឹងត្រូវបញ្ជូនទៅសភាតំណាងរាស្រ្ត ហើយប្រសិនបើត្រូវបានអនុម័ត ក៏វានឹងត្រូវការការអនុម័តពីព្រឹទ្ធសភា និងព្រះមហាក្សត្រផងដែរ។
ល្បែងស៊ីសងភាគច្រើន ត្រូវបានហាមឃាត់នៅក្នុងប្រទេសថៃ ក្រៅតែពីការប្រណាំងសេះ ចាក់ឆ្នោត និងកីឡា ដែលគ្រប់គ្រងដោយរដ្ឋមួយចំនួន ប៉ុន្តែកន្លងមក រដ្ឋាភិបាលថៃបានជំរុញដាក់កាស៊ីណូឱ្យនៅស្របច្បាប់ ដើម្បីជំរុញវិស័យទេសចរណ៍ បង្កើតការងារ និងបង្កើនចំណូលជូនរដ្ឋ ទោះបីជាមានការប្រឆាំងរិះគន់ ចំពោះផែនការដ៏ចម្រូងចម្រាស់នេះក៏ដោយ។
រដ្ឋាភិបាលថៃសង្ឃឹមថា ផែនការរបស់ខ្លួននឹងទាក់ទាញការវិនិយោគ១០០ប៊ីលានបាត ក្នុងគម្រោងកាស៊ីណូ និងកន្លែងកម្សាន្ត ហើយជំរុញការមកដល់របស់ភ្ញៀវទេសចរ លើសពីធម្មតាចន្លោះពី ៥-១០ភាគរយ និងអាចបង្កើតប្រាក់ចំណូលជាង១២ប៊ីលានបាត/ឆ្នាំ៕