លោក​ឧកញ៉ា​លី​ ហួរ​៖ ទីផ្សារលំនៅដ្ឋាន​នៅតែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​នៅ​ឆ្នាំនេះ​
ភ្នំពេញ​៖ ទីផ្សារលំនៅដ្ឋាន​នៅ​កម្ពុជា​ មិនទាន់​មាន​សញ្ញា​ថមថយ​ល្បឿន​នៅឡើយ​ទេ​ ខណៈ​ការសាងសង់​និង​កា​រល​ក់់​នៅតែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​។ នេះ​បើ​តាម​ការ​អះអាង​របស់​លោក​ឧកញ៉ា​លី​ ហួរ​ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​អភិ​វឌ្ឈ​ន៍​លំនៅ​ដ្ឋាន​កម្ពុជា​។
លោក​ឧកញ៉ា​បាន​មានប្រសាសន៍​ឲ្យដឹង​តាម​ទូរស័ព្ទ​ នា​រសៀល​ថ្ងៃទី៣១​ កក្កដា​នេះ​ថា​ ស្ថានភាព​ការ​លក់​លំនៅ​ដ្ឋាន​នៅតែ​មានដំណើរ​ការ​ល្អ​ប្រសើរ​ សម្រាប់​រយៈពេល៧ខែ​នៃ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ និង​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​រហូតដល់​ដំណាច់ឆ្នាំ​នេះ​។លោក​បន្ត​ថា​ ទីផ្សារ​លំនៅ​ដ្ឋាន​តម្លៃ​មធ្យម​ លើ​មធ្យម​នៅតែ​មាន​តម្រូវការ​ច្រើន​ មិន​មាន​អ្វី​ជា​បញ្ហា​គួរឲ្យ​បារម្ភ​នោះ​ទេ​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ខ្ញុំ​គិត​ថា​អ្វី​ៗមាន​ភាព​ប្រសើរ​ ហើយ​អ្នក​វិនិយោគ​វិស័យ​លំនៅ​ដ្ឋាន​នៅតែ​មាន​សុទិដ្ឋិនិយម​ពីទី​ផ្សារ​នៅឡើយ​”។ លោក​បន្ត​ថា​ “បើ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ស្ថានភាព​នយោបាយ​នៅតែ​មាន​ភាព​រលូន​បែបនេះ​ វិស័យ​លំនៅ​ដ្ឋាន​នៅតែ​បន្ត​រីកចម្រើន​ និង​នៅតែ​មាន​តម្រូវការ​”។
យោង​តាម​ការសិក្សា​របស់ក្រ​សួ​ងរ​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​និង​សំណង់​បាន​ឲ្យដឹង​ថា​ គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ២០១៧​ ដល់​ឆ្នាំ ២០៣០ខាងមុខ​ កម្ពុជា​នៅតែ​មាន​តម្រូវការ​លំនៅ​ដ្ឋាន​ ប្រមាណ ៨០ម៉ឺន​ខ្នង​ទៀត​សម្រាប់​ឆ្លើយតប​នឹង​តម្រូវការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​។
ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​វាយតម្លៃ​ និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ លោក​ច្រឹក​ សុ​ខនី​មបាន​ថ្លែង​ថា​ ទីផ្សារ​លំនៅ​ដ្ឋាន​នៅតែ​មាន​តម្រូវការ​ច្រើន​ ពិសេស​លំនៅ​ដ្ឋាន​សំរាប់​ប្រជាជន​មាន​ប្រាក់ចំណូល​មធ្យម​ និង​ក្រោម​មធ្យម​។ លោក​បន្ត​ថា​ អ្នកទិញ​ភាគ​ច្រើន​ជា​ស្រទាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ប្រាក់ចំណូល​មធ្យម​ អ្នក​រស់នៅ​ជាយ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ និង​អ្នក​ចូល​មក​ពី​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​នានា​។
លោក​បន្ត​ថា​ ដោយ​មើល​ឃលញ​តម្រូវការ​នេះ​ អ្នក​អភិវឌ្ឍ​ន៍​ធំៗ​បាន​និង​កំពុង​សំរុក​ទិញ​ដី​ច្រើន​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវជាតិ​លេខ៣​ និង​ផ្លូវជាតិ​លេខ៤ យ៉ាងច្រើន​ និង​ជា​គំរោង​វិ​និ​យោ​គធំៗ​ ដែល​ផ្តោត​លើ​លំនៅ​ដ្ឋាន​តម្លៃ​មធ្យម​៕