ភ្នំពេញ៖ ការផ្តល់ឥណទាននៅតាមគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនានា សម្រេចបានកំណើនខ្ពស់ចន្លោះពី៣០ ទៅ៥០ភាគរយ កាលពីឆ្នាំ២០១៧ ធៀបរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។
លោក សាយ សូនី ប្រធាននាយកដ្ឋានប្រតិបត្តិការទីផ្សារនៃគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ បានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងតាមទូរស័ព្ទនាព្រឹកថ្ងៃទី៨ មករានេះថា ការផ្តល់ឥណទានរបស់ប្រាសាក់សម្រេចបានកំណើន៥០ភាគរយ ដោយទំហំទឹកប្រាក់បានកើនពី១០៣០លានដុល្លារ កាលពីឆ្នាំ២០១៦ ដល់១៥៤៨លានដុល្លារគិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ២០១៧។ ចំណែកការដាក់ប្រាក់បញ្ញើក៏សម្រេចបានកើនខ្ពស់ផងដែរ ដោយកំណើនទឹកប្រាក់បានកើនពី៦១៩លានដុល្លារ ដល់៩១៥លានដុល្លារ ស្មើនឹងកំណើន៤៨ភាគរយ។
លោកបន្តថា “កំណើនឥណទានកើនខ្លាំង ដោយសារការរីកចម្រើននៃវិស័យសហគ្រាសធុនតូចបំផុត ធុនតូច និងធុនមធ្យម និងការរីកចម្រើននៃវិស័យកសិកម្ម”។លោកបន្តថា “កំណើនប្រាក់បញ្ញើក៏បញ្ជាក់ពីស្ថិរភាពនយោបាយ និងជំនឿទុកចិត្តរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ លើវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាកើនឡើងផងដែរ”។
លោក សាយ សូនី បានបន្តថា ទោះជាការដាក់ប្រាក់បញ្ញើរសម្រេចបានកំណើនល្អប្រសើរក្តី ប៉ុន្តែទំហំសាច់ប្រាក់បញ្ញើធៀបនឹងឥណទាន ដែលយើងផ្តល់ជូនប្រជាពលរដ្ឋ មិនទាន់មានតុល្យភាពគ្នានៅឡើយទេ ពោលគឺយើងនៅតែត្រូវការឥណទានពីបរទេសនៅឡើយ។