រដ្ឋមន្ត្រី​ទេសចរណ៍ ដាក់​កំហិត​ឲ្យ លោក ​យន្ត មីន ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ពាក់ព័ន្ធទេសចរណ៍​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងទេសចរណ៍ លោក ថោង ខុន / លោក យន់ មីន ប្រធាន​គណៈកម្មការ​អភិវឌ្ឍ​ន៍​ទេសចរណ៍​ខេត្ត និង​ជា​អភិបាលខេត្ត​ព្រះសីហនុ
ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងទេសចរណ៍ លោក ថោង ខុន បានដាក់​កំហិត​ឲ្យ​លោក យន់ មីន ប្រធាន​គណៈកម្មការ​អភិវឌ្ឍ​ន៍​ទេសចរណ៍​ខេត្ត និង​ជា​អភិបាលខេត្ត​ព្រះសីហនុ ព្រម​ក​ទាំង​ថា្នក់​ដឹកនាំ​ម​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ទាំងអស់ ត្រូវខិតខំ​បន្ថែមទៀត​ក្នុងការ​គ្រប់គ្រង​កាកសំណល់​រាវ​ក្នុង​ក្រុង ពិសេស​ចំពោះមុខ​ត្រូវខិតខំ​ទប់ស្កាត់​ឱ្យបាន នូវ​ទឹក​កខ្វក់​មិនឱ្យ​ហូរ​ចូល​សមុទ្រ។
លោក ថោង ខុន ក៏បាន​ស្នើឱ្យ​រដ្ឋបាល​ក្រុង​ជំ​រុញឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ប្រមូល​សំរាម ក្នុង​ក្រុងព្រះសីហនុ ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់​បន្ថែម​ក្នុងការ​បំពេញការងារ និង​បន្ថែម​ឧបករណ៍ មធ្យោបាយ សម្ភារៈ​ចាំបាច់ ដើម្បី​បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​ការងារ​ក្នុងការ​ប្រមូល​សំរាម និង​កាកសំណល់​ក្នុង​ក្រុង ពិសេស​ត្រូវ​ពង្រាយ​ធុង​ដាក់​សំរាម​នៅ​គ្រប់​ផ្ទះ​ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវមាន​ដេប៉ូ​សំរាម និង​ពង្រីក​មធ្យោបាយ​ដឹកជញ្ជូន​សំរាម​ទាំងនោះ​ឱ្យបាន​ជាប់​ជាប្រចាំ ព្រមជាមួយ​ការយកចិត្តទុកដាក់ ជំរុញ​ការជួលជុល​ផ្លូវ​ទៅកាន់​កន្លែង​ចាក់សំរាម ឱ្យបាន​ឆាប់រហ័ស សំដៅ​ធ្វើឱ្យ​ទីក្រុង​ព្រះសីហនុ​ទាំងមូល ក្លាយជា​ទីក្រុង​ស្អាត​គ្មាន​សំរាម។
ត្រូវខិតខំ​ទប់ស្កាត់​សំណង់​អនាធិបតេយ្យ និង​គ្រប់គ្រង​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ឱ្យបាន​ល្អ ពិសេស​ការដឹកជញ្ជូន​បញ្ចេញ​កាកសំណល់ សាងសង់​ឱ្យបាន​ទាន់ពេលវេលា។ ត្រូវរាយការណ៍ជូន​ក្រសួង​ជំនាញ ដើម្បី​សុំ​ជួយ​ជួសជុល​ផ្លូវ​ក្នុង​ក្រុង​អោយបាន​រហ័ស ក្រោយ​រដូវ​ភ្លៀវ​នេះ។ ខាង​ផ្នែក​ទេសចរណ៍ ត្រូវខិតខំ​សហការគ្នាជាមួយ​ក្រុង និង​គណកម្មាធិការ​គ្រប់គ្រង​ឆ្នេរ ធ្វើការ​គ្រប់គ្រង​ឆ្នេរ​ឲ្យ​បានល្អ​ខិតខំ​សម្អាត និង​គ្រប់គ្រង​ឆ្នេរ​ខ្សាច់ថ្មីៗ ដើម្បីឱ្យ​ប្រជាជន​បាន​កម្សាន្ត។ ត្រូវ​គ្រប់គ្រង​ផ្តល់​អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ឱ្យបាន​គ្រប់​មូលដ្ឋាន​អាជីវកម្ម និង​ត្រូវខិតខំ​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធានមនុស្ស ដើម្បី​ឆ្លើយតប​នឹង​សំណូមពរ​ការងារ។ អាជ្ញា​រធរ​ខេត្ត ក្រុង និង​មន្ទីរជំនាញ​ត្រូវខិតខំ​គ្រប់គ្រង​ការដាក់​ស្លាក​សញ្ញា​អាជីវកម្ម​ឱ្យបាន​ល្អ​តាម​ការណែនាំ​របស់​ក្រសួង​ជំនាញ។រដ្ឋមន្ត្រី​បញ្ជាក់​ឲ្យ​ដឹង។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​បន្តថា ថ្វី​ដ្បិត​គណៈកម្មការ​អភិវឌ្ឍ​ន៍​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ខេត្ត​ជួបប្រទះ​នូវ​បញ្ហា​ខ្វះខាត​មួយចំនួន ដូចជា​ធនធានមនុស្ស សម្ភារៈប្រើប្រាស់ ក៏ដូចជា​ថវិកា​ក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែ​សមាជិក​នៃ​គណៈកម្មការ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ត្រូវខិតខំ​អនុវត្ត​ការងារ​ជំនាញ​ដែល​ក្រសួង​បានដាក់ចុះ ពិសេស​នៅពេល​សង្កេតឃើញ​មាន​បញ្ហា​មិន​ប្រក្រតី ត្រូវ​រាយការណ៍​ទៅកាន់​ក្រសួង​ជំនាញ ដើម្បី​ធ្វើការ​ណែនាំ​ឱ្យបាន​ទាន់ពេលវេលា ពីព្រោះ​ការរាយការណ៍​ពី​ព័ត៌មាន​ជា​រឿង​ដ៏​ចាំបាច់​បំផុត ដើម្បី​ក្រសួង-ស្ថាប័ន​ជំនាញ មាន​ផែន​ការជួយ​ដោះស្រាយ​ទាន់ពេលវេលា ព្រោះ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ជា​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពហុ​បំណង​មួយ​ដ៏​សំខាន់​នោះ មានការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព និង​ក្លាយជា​គោលដៅ​ទេសចរណ៍​ស្អាត និង​បៃតង ដើម្បី​ទទួលបាន​អ្នកវិនិយោគ និង​ទេសចរ​ជាតិ-អន្តរជាតិ​ឱ្យបាន​កាន់តែច្រើន។
លោក​អភិបាល​យន្ត មីន បាន​លើកឡើងថា អជ្ញាធរ​ខេត្ត​តែងតែ​យកចិត្តទុកដាក់​គ្រប់គ្រង​សន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់ បញ្ហា​អនាម័យ បរិស្ថាន សំរាម កាកសំណល់​រាវ ដីធ្លី សំណង់ ការគ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​ទេសចរណ៍​ជាដើម ដែល​សម្រេចបាន​លទ្ធផល​នាពេល​កន្លងមក ហើយក៏​នៅមាន​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ផងដែរ ដើម្បី​រួមគ្នា​ពិភាក្សា​រិះរក​វិធីសាស្ត្រ​ដោះស្រាយ​ឱ្យបាន​ល្អ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធ​ភាពជា​បន្ត៕