ដំណឹងល្អៈ វិស័យអាកាសចរណ៍កម្ពុជាកំពុងបង្ហាញសញ្ញា កំណើនជាវិជ្ជមាន
ភ្នំពេញៈ មន្រ្តីទទួលបន្ទុកអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិទាំងបីរបស់កម្ពុជា បានរាយការណ៍ពីកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ នៃចរាចរណ៍ជើងហោះហើរ ដោយអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ បាននិងកំពុងនាំមុខគេ។
វិស័យអាកាសចរណ៍របស់កម្ពុជា បានកើនឡើងដល់កម្រិតខ្ពស់ថ្មីមួយ ដោយកត់ត្រាជើងហោះហើរ ជាមធ្យមចំនួន១,៤៦៨ ជើងក្នុងមួយសប្តាហ៍គិតត្រឹមខែកុម្ភៈ ដែលបង្ហាញពីការងើបឡើងវិញយ៉ាងខ្លាំងក្រោយជំងឺរាតត្បាត ដែលភាគច្រើនបណ្តាល មកពីការកើនឡើងនៃការមកដល់របស់ភ្ញៀវទេសចរចិន និងការពង្រីកសមត្ថភាពអាកាសចរណ៍។
យោងតាមលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិលរដ្ឋ (SSCA) អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិទាំងបី បានរាយការណ៍ពីកំណើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃចរាចរណ៍ជើងហោះហើរ ដោយអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោដែលទើបដំណើរការថ្មីបាននាំមុខគេ។
យោងតាមទិន្នន័យ SSCA បង្ហាញថា អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ ទទួលបានជើងហោះហើរជាមធ្យមចំនួន៩៩៤ ជើងក្នុងមួយសប្តាហ៍ រួមទាំងការមកដល់ និងការចាកចេញ ដែលមានចំនួនភាគច្រើននៃចំនួនសរុប។ ទន្ទឹមនឹងនេះ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាប អង្គរបានកត់ត្រាចំនួន៣៩៦ ដងក្នុងមួយសប្តាហ៍ និងអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិព្រះសីហនុ បានកត់ត្រាចំនួន៧៤ ដងក្នុងមួយសប្តាហ៍។
លោក ស៊ីន ចាន់សេរីវុត្ថា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យរបស់SSCA បានបញ្ជាក់ថា កំណើនដ៏រឹងមាំនេះ គឺដោយសារតែការងើបឡើងវិញយ៉ាងខ្លាំង នៃវិស័យទេសចរណ៍ចិន និងការបើកដំណើរការផ្លូវអាកាសថ្មី ដែលភ្ជាប់កម្ពុជាជាមួយប្រទេសចិន និងគោលដៅក្នុងតំបន់ផ្សេងទៀត។
លោកបន្តថា “កំណើនដ៏រឹងមាំនេះ គឺដោយសារតែការងើបឡើងវិញយ៉ាងខ្លាំងនៃចំនួនភ្ញៀវទេសចរចិន ជាពិសេសមកពីប្រទេសវៀតណាម កូរ៉េ និងជប៉ុន ក៏ដូចជាការបន្ធូរបន្ថយការរឹតបន្តឹងការធ្វើដំណើរ និងការស្តារឡើងវិញ និងពង្រឹងសមត្ថភាពអាកាសចរណ៍”។
ការងើបឡើងវិញនៃវិស័យទេសចរណ៍ចិន ដែលជាសសរស្តម្ភសំខាន់នៃមូលដ្ឋានភ្ញៀវទេសចរ របស់កម្ពុជាមុនជំងឺរាតត្បាត បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់។ មុនពេលមានជំងឺកូវីដ-១៩ អ្នកធ្វើដំណើរចិនតំណាងឱ្យក្រុមភ្ញៀវទេសចរបរទេសធំជាងគេ មកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសទៅកាន់ខេត្តសៀមរាប និងតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រដូចជាខេត្តព្រះសីហនុ។
អ្នកវិភាគឧស្សាហកម្មកត់សម្គាល់ថា ការបើកដំណើរការទីផ្សារចិនឡើងវិញជាបន្តបន្ទាប់ បានផ្តល់នូវកម្លាំងជំរុញដ៏សំខាន់ដល់បណ្តាញអាកាសចរណ៍ ក្នុងតំបន់នៅទូទាំងអាស៊ីអាគ្នេយ៍។ ការពង្រីកវិស័យអាកាសចរណ៍របស់កម្ពុជា ក៏កំពុងត្រូវបានគាំទ្រដោយហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាកាសយានដ្ឋានដែលប្រសើរឡើង និងគោលនយោបាយបើកចំហរមេឃរបស់រដ្ឋាភិបាល ដែលអនុញ្ញាតឱ្យមានភាពបត់បែនកាន់តែច្រើន សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍អន្តរជាតិ ក្នុងការប្រតិបត្តិការផ្លូវហោះហើរទៅ និងមកពីប្រទេស។
ការបញ្ចប់ និងការពង្រីកគ្រឿងបរិក្ខារ អាកាសយានដ្ឋានទំនើបៗ ជាពិសេសនៅអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ បានបង្កើនសមត្ថភាពដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរ និងប្រសិទ្ធភាពប្រតិបត្តិការ។
បច្ចុប្បន្ននេះ មានក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ចំនួន៣៦ កំពុងប្រតិ​បត្តិការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា រួមទាំងក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ជាតិចំនួន ៤ និងក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍អន្តរជាតិចំនួន៣២ ដែលភ្ជាប់ទីក្រុងចំនួន៤៦នៅទូទាំង១៧ប្រទេស។ ក្នុងចំណោមប្រទេសទាំងនោះ មានប្រទេសចំនួន៨ គឺជាសមាជិកអាស៊ាន។
ក្រៅពីអាស៊ាន កម្ពុជារក្សាការតភ្ជាប់ផ្លូវអាកាស ដោយផ្ទាល់ជាមួ​យចិន កូរ៉េខាងត្បូង ហុងកុង តៃវ៉ាន់ ឥណ្ឌា កាតា អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម ជប៉ុន និងតួកគី។
ប្រទេសថៃនៅតែជាច្រករបៀង អាកាសចរណ៍ដ៏មមាញឹកបំផុតមួយរបស់កម្ពុជា ដែលមានចលនាហោះហើរប្រហែល២៧០ ដងក្នុងមួយសប្តាហ៍ រវាងប្រទេសទាំងពីរដែលដំណើរការ ដោយក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ចំនួន១០។