ភ្នំពេញ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា វេចខ្ចប់សំរាម ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ខណៈសំរាមនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ននេះកើនដល់ ៣ ពាន់តោន ក្នុងមួយថ្ងៃៗ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា ក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់និស្សិតនៃសាកលវិទ្យាល័យឯកទេសនៃកម្ពុជា (CUS) សរុបចំនួន ៦,៧៦២នាក់ ក្នុងនោះនារី ២,៧៦១ នៅថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩នេះ បានបញ្ជាឱ្យលោក ឃួង ស្រេង អភិបាលក្រុងភ្នំពេញសម្របសម្រួល បែងចែកទីលានចាក់សំរាមឱ្យបានយ៉ាងហោចណាស់៤ទីតាំងតាមការស្នើសុំរបស់អ្នកជំនួញម្នាក់ ដើម្បីដឹកជញ្ជូនសម្រាមពីទីក្រុងភ្នំពេញឱ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួល។
សម្តេចតេជោថា “ មានអ្នកជំនួញម្នាក់ បានយកដីចំនួន៤កន្លែង សម្រាប់ធ្វើកន្លែងចាក់សំរាម ដោយដោះដូរជាមួយទីលានចាក់សំរាមពេលបច្ចុប្បន្ន”។ សម្តេចបន្តថា “ការកើនឡើងសំរាមច្រើនបែបនេះដោយសារតែប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរមានរបស់ញាំច្រើន”។
សម្តេចបន្តថា “យើងគួរតែលេង ដែរ ព្រោះយើងបានបែងចែកតំបន់ ៤ ដើម្បីចាក់សំរាម កុំយកតែទៅចាក់នៅស្ទឹងមានជ័យ ។ ចឹងទេ យើងអោយគាត់ដី ៤ កន្លែងនៅខាងក្រៅក្រុងទៅ ហើយឱ្យគេដឹកសំរាមទៅចាក់នៅហ្នឹង ហើយដីគំនរសំរាមបច្ចុប្បន្ននេះ ប្រគល់ឱ្យគាត់ទៅ”។
សម្តេចតេជោបន្ថែមថា“អានោះអាច ១០០ ឬ ១០០ជាងហិកតា ព្រោះ ៤ កន្លែងវាច្រើនដែរ។ ចឹងអាចពិនិត្យមើលអាហ្នឹង ខ្ញុំកំពុងប្រាប់គាត់ដាក់សំណើរមកឱ្យខ្ញុំចាទៅអោយឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុន្នីរ័ត្នដែលកំពុងតែ ធ្វើការសម្របសម្រួលចំពោះរឿងនេះ ព្រោះសុំសិទ្ធិចាក់ ២ ឆ្នាំ ទៀត អាកន្លែងហ្នឹង២ ឆ្នាំទៀត វានឹងអាចជាភ្នំសំរាម ។ ចឹងទេ ត្រូវបែងចែកអាតំបន់ចាក់ហ្នឹង” ។
សម្តេចបន្ថែមថា “ដឹកសំរាមពី ខាងពញ្ញាលឺ រួចកាត់ក្រុងភ្នំពេញទៅចាក់នៅគំនរសំរាមបឹងជើងឯក។ ចឹងទេ អាក្លិនសំរាមវារត់កាត់ក្រុងរហូត ចុះបើយើងមានតំបន់ ៤ នៅតាមជាយក្រុងវានឹងមានភាពងាយស្រួល” ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ក៏បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាដែលរស់នៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ត្រូវវេចខ្ចប់សំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ហើយសម្រាប់ថ្លៃសំរាមនៅក្នុងវិក័យបត្រនៅភ្លើងនឹងត្រូវដកចេញនៅក្នុងខែមករាឆ្នាំ ២០២០ ខាងមុខនេះ៕