តើកម្ពុជាមានភាពលេចធ្លោលើចំណុចអ្វីខ្លះ ក្នុងការចាកចេញពីឋានៈប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួច?
ភ្នំពេញៈ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាជាង២ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយ បានទាញកម្ពុជាចាកផុតពីទាសភាព និងកំពុងត្រៀមចាកចេញពីឋានៈជាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួច។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា​​ លោកស្រី ចម និម្មល បាន​លើក​ឡើងកាលពីសប្តាហ៍មុន​ថា ការត្រួតពិនិត្យគោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម​(TPR) គឺជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់កម្ពុជា ក្នុងការបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពចុងក្រោយ លើគោលនយោបាយ ​ការអនុវត្ត និងការប្តេជ្ញាចិត្តផ្សេងទៀត ដែលកម្ពុជា​បានធ្វើ​ក្នុងនាមជាសមាជិក អង្គការ​ពាណិជ្ជកម្ម​ពិភពលោក(WTO)។
​លោកស្រីបានបញ្ជាក់បែបនេះ ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំស្តីពី “ការត្រួតពិនិត្យឡើងវិញគោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្មលើកទី៣” នៅទីស្នាក់ការអង្គការ​ពា​ណិជ្ជកម្ម​ពិភពលោក​ ក្នុង​ទីក្រុងហ្សឺណែវ ប្រទេសស្វ៊ីស កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែមីនា។​
ក្នុង​វីដេអូដែលបានបង្ហោះលើបណ្តាញសង្គម​facebook របស់ WTO នៅថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា លោកស្រី​​រដ្ឋមន្ត្រី​អះអាង​​ថា គោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម​(TPR)របស់​កម្ពុជា ​ទទួល​បាន​​ចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងពីសមាជិក ជាមួយនឹងសំណួរជាលាយលក្ខណ៍អក្សរជាច្រើន ក៏ដូចជា ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍ដែលកម្ពុជា​បានទទួល​។
ការត្រួតពិនិត្យគោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម គឺជាវិធីផ្ទាល់​របស់កម្ពុជា ​ដែល​​ឆ្លុះបញ្ចាំងលើគោលនយោបាយ និងការអនុវត្តដែលកម្ពុជា​បានធ្វើ ក្នុងរយៈ​ពេល​ប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លង​មកនេះ ហើយក៏ដូចជាអ្វីដែលនឹង​ត្រូវធ្វើសម្រាប់ឆ្ពោះទៅមុខ។
លោកស្រីចម និម្មលបាន​​ថ្លែង​ថា គោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម​​កម្ពុជា នឹងដើរតួជាកម្លាំងរុញច្រានខាងក្រៅ សម្រាប់យើងក្នុងការបន្តសម្លឹងមើលកំណែទម្រង់ ដោយសម្លឹងមើលមធ្យោបាយ ដែលអាចមានវឌ្ឍនភាព នៅក្នុងប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី។ ក្នុងនាមជាប្រទេស​មាន​សេដ្ឋកិច្ចតូច វាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំងណាស់ ដែលប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគីបើកចំហខ្លាំង​ផ្អែកលើច្បាប់។
អគ្គនាយក WTO លោកស្រី Ngozi-Iweala បានសាទរចំពោះកិច្ច​ការត្រួតពិនិត្យគោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម ប្រកបដោយជោគជ័​យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា។
​ ​លោកស្រី​បានបញ្ជាក់ថា “សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​កំពុងដំណើរការល្អ​ជា​មួយនឹង​​ល្បឿន​លឿនបំផុតមួយ​ ក្នុងតំបន់​អាស៊ាន ជាមួយ​នឹង​ការ​រំពឹង​ទុក ​ក្នុង​អត្រា​កំណើន​៦ភាគរយ​ទៅមុខ”។
លោកស្រី​បានលើក​ទឹកចិត្ត ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជាឱ្យ​ខិតខំ​បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​សម្រេច​បំណង​ក្លាយ ជា​ប្រទេស​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិត​ខ្ពស់​ក្នុង​រយៈពេល៥ឆ្នាំ​ខាង​មុខ​​។
លោកស្រីបានបន្ថែមថា “យើងអាចនិយាយបាន គឺសូមបន្តនៅលើផ្លូវល្អ ដោយ​បន្តធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច និងរក្សាក្របខណ្ឌម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចរបស់អ្នកឱ្យរឹងមាំ”។
យោង​តាម​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម ​ក្នុង​អំឡុង​កិច្ច​ប្រជុំ​ខាង​លើ​ ក៏​មាន​ប្រទេស​ជា​សមាជិក អង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោកជាច្រើន បាន​ផ្តល់សេចក្តីថ្លែងការណ៍គាំទ្រ និងកោតសរសើរដល់វឌ្ឍនភាព ក្នុងវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្មដែលកម្ពុជាសម្រេចបាន ក្នុងរយៈពេល២០ឆ្នាំកន្លងមក ក្រោយពីកម្ពុជាបានចូលជាសមាជិក អង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក កាល​ពី​ឆ្នាំ២០០៤ ជាពិសេសអំពីភាពធន់នៃសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក្នុងអំឡុងពេលនៃវិបត្តិកូវីដ​១៩ កន្លងទៅ។
បន្ថែម​លើ​នេះ សមាជិកអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក ក៏បានវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះការអនុវត្តនូវកាតព្វកិច្ចរបស់កម្ពុជា ក្នុងក្របខណ្ឌអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក ហើយក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍ចូលរួមដល់ការបន្តធ្វើកំណែទម្រង់ច្បាប់ និងស្ថាប័ន និងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យសំខាន់ៗ​ តាមរយៈការបន្តធ្វើឱ្យប្រសើរទ្បើង នូវបរិយាកាសធុរកិច្ច វិនិយោគ ការធ្វើពិពិធកម្មពាណិជ្ជកម្ម ស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ និងគោលនយោបាយជាតិនានា ដែលបានដាក់ចេញ។
កម្ពុជាធ្លាប់បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំត្រួតពិនិត្យ គោលនយោបាយកម្ពុជាចំនួន ២ លើករួចមកហើយ ចាប់តាំងពីក្លាយជាសមាជិកពេញសិទិ្ធនៃអង្គការ ពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក ក្នុងឆ្នាំ២០០៤មក គឺ លើកទី១ ក្នុងឆ្នាំ២០១១ និងលើកទី២ ក្នុងឆ្នាំ ២០១៧។
ឯកសារ​សង្ខេប​អំពី​ការត្រួតពិនិត្យ គោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្ម (TPR) នៅអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក​(WTO) បានបង្ហាញថា កម្ពុជា គឺជាប្រទេស LDC ដែលបានលេចចេញនូវ​ជោគជ័យគួរឱ្យកត់សម្គាល់ អំពីរបៀបនៃ​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម និងជាសមាជិក​ភាព WTO ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ។
ចាប់តាំងពីការពិនិត្យឡើងវិញ​ក្នុងឆ្នាំ ២០១៧ មក​កម្ពុជា គឺជាប្រទេសមួយ ដែលមានសេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើនលឿនបំផុត នៅក្នុងតំបន់ ដោយពាណិជ្ជកម្មបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់។
ឯកសារដដែលបាន​ឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា ក្នុងអំឡុងពេលនេះ កម្ពុជាមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ក្នុងការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព និងការពង្រឹងក្របខ័ណ្ឌបទប្បញ្ញត្តិរបស់ខ្លួន តាមរយៈកំណែទម្រង់ជាបន្តបន្ទា​ប់ទាក់ទងនឹងពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ​។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងនេះកំពុងបន្ត ហើយបានផ្តោតទៅលើការទាក់ទាញវិនិយោគិនបរទេស ឱ្យ​ចូល​មក​បណ្តាក់​ទុន​ដោយផ្ទាល់(FDI) ការ​លើកកម្ពស់​បរិយាកាសធុរកិច្ច ការធ្វើពិពិធកម្មការនាំចេញ និងការអភិវឌ្ឍ​វិស័យឧស្សាហកម្ម ​ក្នុងចំណោមវិស័យផ្សេងៗទៀត​។
ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងស្ថិតនៅលើផ្លូវ ឆ្ពោះទៅរកការបញ្ចប់ការសិក្សាពីស្ថានភាពLDC ដោយមានផែនការបញ្ចប់ដំណើរការ នៅឆ្នាំ ២០២៩ ហើយថែមទាំងបានកំណត់គោលដៅ ក្នុងការសម្រេចបាននូវឋានៈប្រាក់ចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ ២០៥០៕