តើស្ថានភាពអចលនទ្រព្យកម្ពុជាឆ្នាំនេះប្រឈមសម្ពាធអ្វីខ្លះ អ្នកជំនាញលើកឡើងបែបណា?
ភ្នំពេញៈ អ្នកវិភាគ និងអ្នកជំនាញបាននិយាយថា វិស័យអចលនទ្រព្យរបស់ប្រទេសកម្ពុជា អាចបន្តប្រឈមមុខនឹងសម្ពាធ ឬនៅតែខ្សោ​យមុនពេលវាមានស្ថេរភាព ទោះបីជាការព្យាករណ៍ភាគច្រើនមានការប្រុងប្រយ័ត្ន ជាជាងការអះអាងពីការដួលរលំយ៉ាងខ្លាំងក៏ដោយ។
. ទស្សនៈរបស់ធនាគារពិភពលោក និងអ្នកសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក
ធនាគារពិភពលោកបានកត់សម្គាល់ថា ទីផ្សារអចលនទ្រព្យរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានធ្វើឱ្យស្ងប់ស្ងាត់ ហើយបន្តឃើញការធ្លាក់ចុះដោយសារតែការផ្គត់ផ្គង់លើស និងការកែតម្រូវទីផ្សារលំនៅដ្ឋាន។ វាបានបង្ហាញថា ការធ្លាក់ចុះនេះអាចបន្ត មុនពេលមានការងើបឡើងវិញណាមួយ។
លោក ហុង វ៉ាន់ក់ នាយកសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិនៅវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជា បាននិយាយថា ទីផ្សារនៅតែស្ងប់ស្ងាត់រហូតដល់ឆ្នាំ២០២៤ ហើយការងើបឡើងវិញ អាចកើតឡើងបន្តិចម្តងៗ ប្រសិ​នបើវិស័យផ្សេងទៀត (ដូចជាទេសចរណ៍ ផលិតកម្ម ការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស) មានភាពប្រសើរឡើង។
. ក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យអន្តរជាតិ និងក្នុងស្រុក
ក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិដូចជា CBRE Cambodia បានបញ្ជាក់ពីការផ្គត់ផ្គង់លើស និងតម្រូវការចុះខ្សោយ ជាពិសេសនៅក្នុងផ្នែកលំនៅដ្ឋាន និងការិយាល័យ ដែលបង្កប់ន័យពីសម្ពាធលើតម្លៃ និងប្រតិបត្តិការ។
លោក Marc Townsend ប្រធាន CBRE Cambodia) បានពិពណ៌នាអំពីទីផ្សារថា “មានភាពស្ងប់ស្ងាត់ ឬនៅទ្រឹង ជាជាងការធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង”។
នៅក្នុងការវាយតម្លៃពីមុន អ្នកជំនាញក្នុងឧស្សាហកម្ម ក៏បានព្រមានផងដែរថា ការផ្គត់ផ្គង់លើស និងតម្រូវការខ្សោយអាចធ្វើឱ្យទីផ្សារ ស្ថិតនៅក្រោមសម្ពាធយូរជាងការរំពឹងទុក។
. របាយការណ៍ធ្លាក់ចុះមួយចំនួនដោយក្រុមហ៊ុនហិរញ្ញវត្ថ
របាយការណ៍ពី S&P Global និងអ្នកយកព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុ (ឧទាហរណ៍ វិទ្យុអាស៊ីសេរីដែលសង្ខេបការវិភាគរបស់S&P) បានព្រមានថា ទម្រង់ហានិភ័យ-ផលចំណេញ នៃវិស័យអចលនទ្រព្យរបស់កម្ពុជា គឺខ្សោយជាងដៃគូប្រកួតប្រជែង ហើយការធ្លាក់ចុះនៃតម្លៃអចលនទ្រព្យ និងប្រាក់កម្ចីមិនដំណើរការ អាចបន្តរយៈពេលពីរបីឆ្នាំទៀត។
អ្នកវិភាគ និងអ្នកជំនាញក្នុងឧស្សាហកម្មភាគច្រើន មិននិយាយថាទីផ្សារនឹងធ្លាក់ចុះខ្លាំងនោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេព្យាករណ៍ពីការធ្លាក់ចុះ ឬភាពជាប់គាំងជាបន្តបន្ទាប់ មុនពេលមានការងើបឡើងវិញ ដែលមានអត្ថន័យ។
ហេតុផលសំខាន់ៗដែលបានលើកឡើងរួមមាន៖
អ្នកវិភាគមកពីធនាគារពិភពលោក ក្រុមហ៊ុនប្រឹក្សាយោបល់អចលនទ្រព្យ (ដូចជាCBRE) និងក្រុមស្រាវជ្រាវហិរញ្ញវត្ថុ (ដូចជា S&P Global ឬ PropertyGuru) បានបង្ហាញសញ្ញាថាទីផ្សារអចលនទ្រព្យរបស់ប្រទេសកម្ពុជា មិនទាន់ចេញពីការធ្លាក់ចុះនៅឡើយទេ ហើ​យអាចនៅតែស្ថិតនៅក្រោមសម្ពាធមួយរយៈ៕