ភ្នំពេញៈ រហូតដល់ដើមឆ្នាំ២០២៦នេះ មហាសេដ្ឋីកម្ពុជាធំៗនៅតែបន្តអភិវឌ្ឍន៍លើវិស័យអចលនទ្រព្យ ទោះបីជាស្ថានភាពទីផ្សារមានការប្រែប្រួលមួយចំនួនក្តី។
បច្ចុប្បន្ននៃឥស្សរជនមួយចំនួន ដែលមានបំផុត និងមានឥទ្ធិពលបំផុត នៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ផ្អែកលើព័ត៌មានសាធារណៈដែលមាន តួលេខទ្រព្យសម្បត្តិសុទ្ធពិតប្រាកដ មិនតែងតែត្រូវបានបង្ហាញទេ ប៉ុន្តែបញ្ជីខ្លះខុសគ្នាអាស្រ័យលើប្រភព ដែលយើងទទួលបាន។
១. អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង
អ្នកឧកញ៉ាគិត ម៉េង ជាប្រធាន និងជានាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន Royal Group មហាសេដ្ឋីរួបនេះ ត្រូវបានគេចាត់ទុកថាជាបុគ្គលម្នាក់ក្នុងចំណោមបុគ្គល ដែលមានទ្រព្យសម្បត្តិច្រើនបំផុតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
លោកបានវិនិយោគលើអាជីវកម្មលើអចលនទ្រព្យ ទូរគមនាគមន៍ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ធនាគារ ធានារ៉ាប់រង និងច្រើនទៀត។ ក្រុមហ៊ុន Royal Group ជាម្ចាស់អចលនទ្រព្យ ការអភិវឌ្ឍន៍សណ្ឋាគារ និងកាន់កាប់សម្បទានអាជីវកម្មសំខាន់ៗ នៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រ
ទ្រព្យសម្បត្តិសុទ្ធរបស់អ្នកឧកញ៉ាគិត ម៉េង ត្រូវបានប៉ាន់ប្រមាណជាទូទៅថា មានជាង១ពាន់លានដុល្លារ។ ទោះបីជាតួលេខពិតប្រាកដមិនត្រូវបានផ្ទៀងផ្ទាត់ជាសាធារណៈក៏ដោយ។
២. លោក អ្នកឧកញ៉ាពុង ឃាវសែ
លោកអ្នកឧកញ៉ាពុង ឃាវសែ ជាប្រធានធនាគារកាណាឌីយ៉ា និងជាមេដឹកនាំនៃ OCIC (Overseas Cambodian Investment Corporation) ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យធំជាងគេមួយ របស់ប្រទេស។
ក្រុមហ៊ុន OCIC បានសាងសង់គម្រោងលំនៅដ្ឋាន និងគម្រោងចម្រុះធំៗដូចជា ទីក្រុងរណបកោះពេជ្រ (កោះពេជ្រ) ទីក្រុងរណបជ្រោយចង្វារ ទីក្រុងអូឡាំព្យា បុរីទន្លេបាសាក់ សួនរុក្ខសាស្ត្រ គំរោងទីក្រុងរណបនរា ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ និងគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់ៗផ្សេងទៀតនៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ។
ទ្រព្យសម្បត្តិរបស់លោក អ្នកឧកញ៉ារូបនេះ បានមកពីការវិនិយោគលើអចលនទ្រព្យ និងធនាគារ ដែលធ្វើឱ្យលោកក្លាយជាអ្នកវិនិយោគអចលនទ្រព្យ ដែលមានជាងគេបំផុតម្នាក់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។