ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ «ផ្សារ​ដា​» នឹង​ត្រូវ​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ចុងឆ្នាំ​នេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​លើកដំបូង​ដែល​ឈ្មោះថា​ «ផ្សារ​ដា​» មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុក​មេមត់​ ជាប់​ព្រំដែន​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ និង​ខេត្ត​តៃ​និ​ញនឹង​ត្រូវ​សម្ពោធ​បើក​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​ នៅ​ថ្ងៃទី២៤​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ខាងមុខនេះ​ បន្ទាប់ពី​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​កាលពីដើម​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ កន្លងមក​នេះ​។
យោង​តាម​សេចក្តី​ជូនដំណឹង​របស់ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ បានឱ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃទី​ ២៩​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ថា​ ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ “ផ្សារ​ដា​” ដែល​ទើប​សាងសង់​រួចរាល់​ជាស្ថាពរ​នេះ​ គឺ​ក្រោម​ជំនួយ​ឧបត្ថម្ភ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម​ ដល់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​វិនិយោគ​ជាង២លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។
យោង​តាម​សេចក្តី​ជូនដំណឹង​ដដែល​បន្ត​ថា​ នៅក្នុង​ពិធីសម្ពោធ​ និង​ប្រគល់​-ទទួល​ នូវ​ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ ក៏​នឹង​មានការ​រៀបចំ​ពិ​ពរ​ណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​ មិត្តភាព​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ ឆ្នាំ២០១៩​ ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី​ ២៤​-២៦​ ខែ​ឆ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ និង​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ បង្ហាញ​ជូន​ទស្សនា​នូវ​ទំនិញ​ និង​សេវា​កម្ម​សក្តា​នុ​ពល​ដល់​ប្រមុខ​ដឹកនាំ​នៃ​ប្រទេស​ទាំង២​ ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​ការរៀបចំ​ពិធី​ខាងលើ​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ក៏បាន​អំពាវនាវ​ដល់​ផលិតករ​ ពាណិជ្ជករ​ និង​សេវា​ករ​ ដែល​មានបំណង​ចង់​ចូលរួម​តាំង​បង្ហាញ​ផលិតផល​ និង​សេវាកម្ម​របស់​ខ្លួន​នៅក្នុង​ព្រឹត្តិ​ការណ៍​នេះ​ សូម​ទាក់ទង​ទៅ​ក្រសួង​ ព្រោះ​ក្នុង​ពិធី​ពិព័រណ៍​នេះ​ ក្រសួង​នឹង​ផ្តល់​ស្តង់​ជូន​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ដល់​អ្នក​ដែល​បាន​មក​ដាក់ពាក្យ​មុន​។
លោក​ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ធ្លាប់​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ផ្សារ​គំរូ​ព្រំដែន​នេះ​ នឹង​ជួយ​បង្កើន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​ និង​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ប្រជាជន​កម្ពុជា​-វៀតណាម​។ លើស​ពីនេះ​លោក​រដ្ឋមន្រ្តី​ ក៏បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម​ ជាពិសេស​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ព្រមទាំង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ ដែល​បាន​ជួយ​សម្របសម្រួល​គម្រោង​សាងសង់​ផ្សារ​នេះ​ ដើម្បី​ទុកជា​និម្មិត​រូប​ និង​ជាស​មិទ្ធ​ផល​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ល្អ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ការបង្កើត​ផ្សារ​គំរូ​នេះ​ ជា​ការ​ចាប់ផ្តើម​ទំព័រ​សករាជ​ថ្មី​មួយទៀត​ នៃ​ការ​ពង្រឹង​កិច្ចសហការ​ និង​សម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​តាម​ព្រំដែន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​ និង​ជិត​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ជាពិសេស​ឈាន​ទៅ​សម្រេច​ឲ្យបាន​នូវ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ចំនួន ៥​,០០០លាន​ដុល្លារ​ តាម​ផែនការមេ​ដែល​បាន​គ្រោងទុក​ក្នុង​ពេល​អនាគត​”។
លោក​បន្ត​ថា​ “ខ្ញុំ​សង្ឃឹមថា​ផ្សារ​នេះ​ នឹង​បម្រើ​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ និង​សម្រាប់​ដាក់​លក់ទំនិញ​ របស់​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ជាពិសេស​រួមចំណែក​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​របាំង​ពាណិជ្ជកម្ម​នានា​ ដែល​តែ​តែង​រាំងស្ទះ​ដល់​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ទំនិញ​ និង​ផលិតផល​នៅ​តាម​ព្រំដែន​កម្ពុជា​ និង​វៀតណាម​”។
គម្រោង​សាងសង់​ផ្សារ​នេះ​ ត្រូវ​បាន​អនុម័ត​លើកដំបូង​កាលពី​ឆ្នាំ២០១៣​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​បន្ត​អនុវត្តន៍​ឡើងវិញ​នៅ​ឆ្នាំ២០១៦​ នៅ​លើ​ផ្ទែ​ដី​ទំហំ ១៩​,៦២៨ម៉ែត្រការ៉េ​ ស្ថិត​ក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ថា​រី​ត្បូងឃ្មុំ​ ជាមួយ​ទុន​វិនិយោគ​សរុប​ជាង ៤៤​,៧៦១លាន​ដុង​ ឬប្រមាណ​ជិត២លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ដែល​ជា​ជំនួយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម​៕