រដ្ឋាភិបាល​នឹង​អភិវឌ្ឍ​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ក្លាយជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុភារ​កម្ម​ដ៏​ធំ
​ភ្នំពេញ​៖ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​កម្ពុជា​នឹង​អភិវឌ្ឍ​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ក្លាយជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុភារ​កម្ម​ដ៏​ធំ​នៅ​កម្ពុជា​ ខណៈ​ក្រុម​ទីប្រឹក្សា​ស្ថាប័ន​អាជីវ​កម្ម​ហរិ​ញ្ញ​វត្ថុ​ IFC​ របស់​ធនាគារពិភពលោក​ កំពុង​សិក្សា​បុរេ​សមិទ្ធិ​លទ្ធភាព​លើ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុភារ​កម្ម​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​នេះ​ ។
យោង​តាម​កិច្ចប្រជុំ​រវាម​ន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​ក្រ​សយ​ងសាធារណៈ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ និង​ ក្រុម​ទីប្រឹក្សា​របស់​ស្ថាប័ន​សាជីវកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​ធនាគារពិភពលោក​ កាលពី​ថ្ងៃទី​ ២៩​ ខែវិច្ឆិកា​ ម្សិលមិញ​នេះ​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​គម្រោង​នេះ​មាន​គោលបំណង​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ក្លាយជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុភារ​កម្ម​ដ៏​ធំ​មួយ​នៅ​កម្ពុជា​ ធានា​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ធានា​ឱ្យ​មានការ​គាំទ្រ​ផ្នែក​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ចាំបាច់​ដើម្បី​ជំរុញ​ការប្រកួត​ប្រជែង​ក្នុង​ការ​ដឹកជញ្ជូន​។
ក្រុម​ទីប្រឹក្សា​របស់​ស្ថាប័ន​សាជីវកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​ (IFC​) របស់​ធនាគារពិភពលោក​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​បច្ចុប្បន្នភាព​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុភារ​កម្ម​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ ដោយ​ផ្តោត​ជា​សំខាន់​លើ​ការវិភាគ​ស្ថានភាព​ច្បាប់​ និង​ស្ថាប័ន​ដែល​គាំទ្រ​ដល់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ភាពជា​ដៃគូ​រដ្ឋ​ និង​ឯកជន​ (Public​-Private​ Partnership​) និង​ស្ថានភាព​ទីតាំង​សមស្រប​មួយ​ ដែល​ជាទី​តាំង​សម្រាប់​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុភារ​កម្ម​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​។
លោក​ ឈៀង​ ពេជ្រ​ អគ្គនាយក​ នៃ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ភស្តុភារ​កម្ម​ ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​សមាជិក​សមាជិកា​នៃ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​ភស្តុភារ​កម្ម​ និង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ ធ្វើការ​សិក្សា​ និង​អនុវត្ត​គម្រោង​នេះ​ក្នុង​ពេល​ឆាប់​ៗឱ្យ​ទទួល​បាន​លទ្ធផល​ល្អ​ប្រសើរ​ និង​ដាក់​ជូន​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ក្រសួង​ធ្វើការ​ពិនិត្យ​ ឈាន​ទៅ​បង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌល​ភស្តុភារ​កម្ម​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ប្រកបដោយ​ជោគជ័យ​៕