ប្រតិភូ​ធនាគារពិភពលោក​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ដើម្បី​លើកឡើង​ពី​អាទិភាព​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ គណៈប្រតិភូ​នៃ​ធនា​គារ​ពភព​លោក​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​បូព៌ា​ និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ បាន​ចូល​ជួបពិភាក្សា​ការងារ​មួយចំនួន​ ជាមួយ​ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ ដោយ​ផ្តោត​សំខាន់​ទៅលើ​ការពិគ្រោះ​យោបល់​ស្ដីពី​ បញ្ហា​អាទិភាព​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​កម្ពុជា​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។
ប្រតិភូ​ធនាគារពិភពលោក​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក​ Benoit​ Bosquet​ នាយក​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​បូព៌ា​ និង​ប៉ាស៊ី​ហ្វិ​ច បាន​ចូល​ជួប​សម្ដែង​ការគួរសម​ជាមួយ​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ លោក​ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ និង​ពិភាក្សា​ការងារ​សំ​ខាន់​ៗមួយចំនួន​ ដែល​បង្ហាញ​ពី​ការស្វែងរក​គន្លឹះ​ និង​វិធី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​អាទិភាព​នៃ​ការ​អភិវ​ឌ្ឍ​នៅ​កម្ពុជា​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។
នៅក្នុង​កិច្ច​ជំនួប​ពិភាក្សា​ខាងលើ​នេះ​ ភាគី​ទាំងពីរ​ក៏បាន​ផ្តោត​សំខាន់​ទៅលើ​ការអនុវត្ត​គម្រោង​កែ​លម្អ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ និង​អនាម័យ​ដែល​កំពុង​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​ដោយ​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ និង​វិស័យ​ដែល​មាន​សក្តា​នុ​ពល​ សម្រាប់​ការចូលរួម​នា​ពេល​អនាគត​ រួម​ទាំង​ការសិក្សា​អំពី​ភាព​ធន់​នឹង​បម្រែបម្រួល​អាកាស​ធា​ តុ​និង​ទឹកជំនន់​ នៅក្នុង​ក្រុង​សៀមរាប​ និង​ទីក្រុង​នានា​ជាច្រើន​ទៀត​។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ បាន​គូសបញ្ជាក់​អំពី​វឌ្ឍនភាព​គម្រោង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជំនួយ​បច្ចេកទេស​របស់​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​នានា​ (Technical​ Cooperation​ Project​, TCP​) ទាក់ទង​នឹង​ការ​តាក់តែង​ច្បាប់​ ការរៀបចំ​បទដ្ឋាន​បច្ចេកទេស​ និង​ផែនការមេ​ ដើម្បី​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​លើ​ការគ្រប់គ្រង​ទឹក​កខ្វក់​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។
លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ “ក្រសួង​នៅតែ​ត្រូវការ​អ្នកជំនាញ​ និង​អ្នកបច្ចេកទេស​ពី​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ ដើម្បី​ជួយ​បង្កើន​ចំណេះដឹង​បច្ចេកវិទ្យា​ថ្មី​បន្ថែម​ទៀត​ ដល់​មន្ត្រី​ក្រសួង​ ដើម្បី​អាច​រៀបចំ​គោលនយោបាយ​ទឹក​កខ្វក់​ បទប្បញ្ញត្តិ​ច្បាប់​ ការគ្រប់គ្រង​ និង​ការសាងសង់​បណ្តាញ​ និង​ស្ថានីយ៍​ប្រព្រឹត្តិ​កម្ម​ទឹក​កខ្វក់​នានា​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​”។
ភ្ជាប់​ជាមួយនឹង​ដំណោះស្រាយ​បញ្ហា​រំដោះ​ទឹក​កខ្វក់​ ដែល​ជា​បញ្ហា​ប្រឈម​ចម្បង​មួយ​ក្នុងចំណោម​ចំនួន​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រកាស​ឡើង​ដោយ​សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ កាលពីដើម​សប្ដាហ៍​នេះ​ នៅ​ត្រឹម​រសៀល​ថ្ងៃទី៣​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ ម្សិលមិញ​នេះ​ អន្តរក្រសួង​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​បាន​បើក​កិច្ចប្រជុំ​ និង​ផ្តល់​យោបល់​លើ​របាយការណ៍​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ និង​សង្គម​ពេញលេញ​ (ESIA​) សម្រាប់​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រព័ន្ធ​លូ​បង្ហូរទឹក​កខ្វក់​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​តំបន់​បឹង​ជើងឯក​ ក្នុង​ភូមិ​សា​ស្រ្ដសង្កាត់​ចាក់អង្រែលើ​ និង​ចាក់អង្រែក្រោម​ ខណ្ឌមានជ័យ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ របស់​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ (ម្ចាស់​គម្រោង​) និង​សិក្សា​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ និង​សង្គម​ពេញលេញ​ ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ទីប្រឹក្សា​ SAWAC​ Consultants​ (CAMBODIA​) Co​., Ltd​. ដោយ​សម្រេច​គាំទ្រ​ឱ្យ​ចាប់ផ្តើម​អនុវត្តន៍​ ទៅតាម​គម្រោង​ដែល​បាន​គ្រោងទុក​ជាស្ថាពរ​៕