រដ្ឋាភិបាល​គ្រោង​ចំណាយ​ថវិកា​ប្រមាណ​ ៣លាន​ដុល្លារ​សម្រាប់​ប្ដូរ​ស្លាក​លេខ​ចាស់​ដែល​គ្មាន​ QR​ កូដ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​ស្នើសុំ​ថវិកា​ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ប្រមាណ​ ៣លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ សម្រាប់​ចំណាយ​ជូន​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​ ដែល​មាន​ស្លាក​លេខ​យាន​យន្ដ​ចាស់​ ហើយ​គ្មាន​ QR​ កូដ​ មក​ដូរ​យក​ស្លាក​លេខ​ថ្មី​ និង​មាន​ QR​ កូដ​ត្រឹមត្រូវ​ ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ រដ្ឋ​មន្រ្ដី​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​បូកសរុប​ លទ្ធផល​ការងារ​សុវត្ថិភាព​ចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក​ រយៈពេល១០ខែ​ ឆ្នាំ២០១៩​ កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី៣ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩ម្សិលមិញ​នេះ​ថា​ ការ​ធ្វើ​ដូច្នេះ​ គឺ​ដើម្បី​ធានា​សុវត្ថិភាព​ និង​កុំឱ្យ​បន្ដ​មានការ​ប្រើប្រាស់​ស្លាក​លេខ​ក្លែងក្លាយ​ នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​តទៅទៀត​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​បាន​ធ្វើ​លិខិត​មួយ​ផ្ញើ​ជូន​ទៅ​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ដើម្បី​ស្នើសុំ​ថវិកា​ប្រមាណ៣លាន​ដុល្លារ​ សម្រាប់​ការ​ផ្ដល់​ជូន​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​ ដែល​មាន​ស្លាក​លេខ​ឡាន​ចាស់​ គ្មាន​QR​កូដ​ មក​ដូរ​យក​ស្លាក​លេខ​ថ្មី​ និង​មាន​QR​កូដ​”។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ថា​ បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​ ដែល​មាន​លេខ​ស្លាក​ឡាន​ចាស់​ គ្មាន​ QR​ កូដ​ សូម​អញ្ជើញ​ទាំងអស់​ មក​ដូរ​យក​ស្លាក​ថ្មី​ ដែល​មាន​ QR​ កូដ​។ ពេល​មក​ដូរ​នោះ​ត្រូវ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ឈ្មោះ​ ផ្ទះ​កាត់​នៅកន្លែង​ណា​ កាត់ឈ្មោះ​ហើយ​ ប៉ុន្ដែ​អត់​យក​លុយ​ទេ​ ធ្វើ​ឱ្យ​ព្រី​ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​យើង​ត្រូវ​ចេញ​ ឱ្យ​ប្រហែល៣លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ បង់​ឱ្យ​តែ​ក្រុមហ៊ុន ​KTS​ ដែល​មក​ជាន់​លេខ​ទេ​ គឺ​ធ្វើ​ឱ្យ​ទទេ​ ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​ ជាអំណោយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​។
លោក​ទេស​រដ្ឋ​មន្រ្ដី​បន្ដ​ថា​ ពេល​មក​ដូរ​យក​ស្លាក​លេខ​ថ្មី​ ដែល​មាន​QR​ កូដ​នោះ​ ត្រូវ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ អាសយដ្ឋាន​ ផ្ទះលេខ​ប៉ុន្មាន​ និង​ទីកន្លែង​រស់នៅ​រាជធានី​ ឬខេ​ត្ដ​ណា​ ដោយ​ត្រូវ​ធ្វើជា​ថ្មី​ឡើងវិញ​ និង​កាត់ឈ្មោះ​ឱ្យទៅ​ម្ចាស់​ដោយ​មិន​គិតថ្លៃ​នោះ​ទេ​។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ ការ​ធ្វើ​ស្លាក​លេខ​ថ្មី​ ដែល​មាន​ QR​ កូដ​ ជូន​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ គឺ​ក្រសួងសាធារណការ​មិន​យក​លុយ​ថ្លៃ​ធ្វើ​នោះ​ទេ​ គឺ​ផ្ដល់​ជូន​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ ហើយ​ត្រូវ​រៀបចំ​ទិន្នន័យ​ថ្មី​ ធ្វើ​ស្លាក​លេខ​ថ្មី​មាន​ QR​ កូដ​ មាន​ទីលំនៅ​ត្រឹមត្រូវ​ កាត់ឈ្មោះ​ត្រឹមត្រូវ​ ដើម្បី​កុំឱ្យ​មាន​ស្លាក​លេខ​ក្លែងក្លាយ​ប្រើប្រាស់​បន្ដ​ទៀត​។
លោក​បន្ត​ថា​ “អញ្ចឹង​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ មាន​អាសយដ្ឋាន​ មាន​ម្ចាស់​យាន​យន្ដ​ មាន​ប័ណ្ណ​សម្គាល់​យាន​យន្ដ​គឺ​ថ្មី​ទាំងអស់​ មាន​QR​ កូដ​ទាំងអស់​”។ នេះ​ជា​ការ​បញ្ជាក់​បន្ថែម​របស់​ឯកឧត្ដម​ទេស​រដ្ឋ​មន្រ្ដី​ ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​។
ការ​លើកឡើង​របស់​លោក​រដ្ឋ​មន្រ្ដី​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​រូប​នេះ​ បន្ទាប់ពី​ពេល​ថ្មី​ៗកន្លងមក​នេះ​ សមត្ថកិច្ច​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​បាន​រក​ឃើញ​ និង​ចាប់បាន​អ្នកធ្វើ​ស្លាក​លេខ​ក្លែងក្លាយ​ចំនួន៧កន្លែង​ ដែល​ជា​កន្លែង​ធ្វើ​ស្លាក​លេខ​នគរបាល​ លេខ​ខ.មលេ​ខកងរាជអាវុធហត្ថ​ លេខ​ភ្នំពេញ​ និង​លេខ​ខេ​ត្ដ​ ដែល​ទាំង៧កន្លែង​នេះ​ គឺជា​កន្លែង​ជាន់​លេខ​សេះហោះ​ ឬស្លាក​លេខ​ក្លែងក្លាយ​។
លោក​ទេស​រដ្ឋ​មន្រ្ដី​ ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ ក៏បាន​បន្ថែម​ថា​ ដើម្បី​កុំឱ្យ​មាន​ស្លាក​លេខ​សោះ​ហោះ​ ឬក្លែងក្លាយ​ប្រើប្រាស់​បន្ដ​ទៀត​ នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ គឺ​ចាំបាច់​ត្រូវ​ប្ដូរ​មក​លេខ​ថ្មី​ ដែល​មាន​ QR​ កូដ​ ដើម្បី​ផ្ដល់​ឱ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​ស្លាក​លេខ​ត្រឹមត្រូវ​ និង​ទទួល​បាន​នូវ​ទិន្នន័យ​ល្អ​ទាំងអស់​ សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង​ស្លាក​លេខ​យាន​យន្ដ​។
លោក​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ គម្រោង​ស្នើសុំ​ថវិកា​ និង​រៀបចំ​ប្ដូរ​ស្លាក​លេខ​ចាស់​ និង​ផ្ដល់​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​ សម្រាប់​ប្ដូរ​ឱ្យមក​ប្រើប្រាស់​ស្លាក​លេខ​ថ្មី​ ដែល​មាន​ QR​ កូដ​នេះ​ ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​កំពុងតែ​ធ្វើការងារ​ជាមួយ​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ហើយ​លទ្ធផល​យ៉ាងណា​នោះ​នៅ​មិនទាន់​បាន​ទទួល​នៅឡើយ​៕