៤. ផែនការមេ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវទឹក​
៥. ផែនការមេ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវ​សមុទ្រ​
៦. ផែនការមេ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវអាកាស​
៧. ផែនការមេ​សម្រាប់​ប្រព័ន្ធ​ឡូ​ជី​ស្ទីក​ ។
លោក​ អូន​ ព័ន្ធ​មុនី​រ័ត្ន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​គោលនយោបាយ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ក៏​សម្លឹងឃើញ​នូវ​តួនាទី​ដ៏​សំខាន់​មួយទៀត​ របស់​ផែនការមេ​នេះ​ ដែល​ជាឯក​សារ​ចង្អុល​ទិស​ ក៏ដូចជា​កំណត់​នូវ​ក្របខ័ណ្ឌ​រួម​ នៃ​ផែនការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដឹកជញ្ជូន​ គ្រប់​មធ្យោបាយ​ រួម​ទាំង​ប្រព័ន្ធ​ឡូ​ជី​ស្ទីក​ ដែល​នឹង​ជួយ​បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​ វិនិយោគ​សាធារណៈ​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដឹកជញ្ជូន​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​ ។
លោក​បន្ត​ថា ​«សេចក្តី​ព្រាង​ផែនការមេ​» នេះ​ បាន​ផ្តល់​ជា​ជម្រើស​វិធានការ​ថា​ ត្រឹម​ឆ្នាំ​ ២០៣០​ ការ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវគោក​នៅតែ​ជាអាទិភាព​សម្រាប់​កម្ពុជា​ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ផ្តោត​លើ​គុណភាព​ឱ្យ​ច្រើនជាង​បរិមាណ​ ហើយ​ត្រូវ​បន្ត​អភិវឌ្ឍ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវអាកាស​ ការ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវ​សមុទ្រ​ ព្រមទាំង​ស្តារ​ និង​ពង្រឹង​ឡើងវិញ​ទៅលើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​ការ​តភ្ជាប់​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវដែក​ និង​ផ្លូវទឹក​ ។
«សេចក្តី​ព្រាង​ផែនការមេ​» ក៏បាន​កំណត់​នូវ​អភិក្រម​ ៣.៣.៤.២​ ដែល​ជា​រូបមន្ត​នៃ​ការ​តភ្ជាប់​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​កម្រិត​ប្រទេស​ និង​តំបន់​ ដែល​សំដៅលើ​៖ របៀង​ដឹកជញ្ជូន​ចម្បង​ ៣ (ភាគ​ពាយព្យ​ ឬភ្នំពេញ​-ប៉ោយប៉ែត​ អាគ្នេយ៍​ ឬភ្នំពេញ​-បាវិត​ និរតី​ ឬភ្នំពេញ​-ក្រុង​ព្រះសីហនុ​) របៀង​ដឹកជញ្ជូន​រង​ ៣ (តំបន់ឆ្នេរ​ តំបន់​ភាគ​ខាង​ជើង​ឈាង​ខាងកើត​ និង​តំបន់​ខាងជើង​) ប៉ូល​កំណើន​ ៤ (ភ្នំពេញ​ ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ សៀមរាប​ និង​បាត់ដំបង​) និង​ ប៉ូល​ភ្ជាប់​កំណើន​ ២ (ស្វាយរៀង​-បាវិត​ សិរី​សោ​ភណ្ឌ​-ប៉ោយប៉ែត​) ។
«សេចក្តី​ព្រាង​ផែនការមេ​» នេះ​ ជា​ជំនួយ​របស់​រដ្ឋា​ភិ​បាល​ចិន​ងដែល​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ដោយក្រុម​ហ៊ុន​ China​ International​ Engineering​ Consulting​ Corporation​ (CIECC​) ចាប់តាំងពី​ពាក់កណ្តាល​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ មក​ ហើយ​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ពាក់កណ្តាល​ឆ្នាំ២០២០​ ខាងមុខ​ ។
មកទល់​ពេលនេះ​ ក្រុមការងារ​បាន​បញ្ចប់​សេចក្តី​ព្រាង​ និង​កំពុង​ដាក់ស្នើ​សុំ​យោបល់​ និង​អនុសាសន៍​បន្ថែម​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ សំដៅ​កែ​លម្អ​ឱ្យ​កាន់តែ​សុ​ក្រិត​ និង​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​ ៕