៤. ផែនការមេដឹកជញ្ជូនផ្លូវទឹក
៥. ផែនការមេដឹកជញ្ជូនផ្លូវសមុទ្រ
៦. ផែនការមេដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាស
៧. ផែនការមេសម្រាប់ប្រព័ន្ធឡូជីស្ទីក ។
លោក អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏សម្លឹងឃើញនូវតួនាទីដ៏សំខាន់មួយទៀត របស់ផែនការមេនេះ ដែលជាឯកសារចង្អុលទិស ក៏ដូចជាកំណត់នូវក្របខ័ណ្ឌរួម នៃផែនការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន គ្រប់មធ្យោបាយ រួមទាំងប្រព័ន្ធឡូជីស្ទីក ដែលនឹងជួយបង្កើនប្រសិទ្ធភាព វិនិយោគសាធារណៈលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដឹកជញ្ជូននៅកម្ពុជាផងដែរ ។
លោកបន្តថា «សេចក្តីព្រាងផែនការមេ» នេះ បានផ្តល់ជាជម្រើសវិធានការថា ត្រឹមឆ្នាំ ២០៣០ ការដឹកជញ្ជូនផ្លូវគោកនៅតែជាអាទិភាពសម្រាប់កម្ពុជា ប៉ុន្តែត្រូវផ្តោតលើគុណភាពឱ្យច្រើនជាងបរិមាណ ហើយត្រូវបន្តអភិវឌ្ឍការដឹកជញ្ជូនផ្លូវអាកាស ការដឹកជញ្ជូនផ្លូវសមុទ្រ ព្រមទាំងស្តារ និងពង្រឹងឡើងវិញទៅលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការតភ្ជាប់ការដឹកជញ្ជូនផ្លូវដែក និងផ្លូវទឹក ។
«សេចក្តីព្រាងផែនការមេ» ក៏បានកំណត់នូវអភិក្រម ៣.៣.៤.២ ដែលជារូបមន្តនៃការតភ្ជាប់របស់កម្ពុជាក្នុងកម្រិតប្រទេស និងតំបន់ ដែលសំដៅលើ៖ របៀងដឹកជញ្ជូនចម្បង ៣ (ភាគពាយព្យ ឬភ្នំពេញ-ប៉ោយប៉ែត អាគ្នេយ៍ ឬភ្នំពេញ-បាវិត និរតី ឬភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ) របៀងដឹកជញ្ជូនរង ៣ (តំបន់ឆ្នេរ តំបន់ភាគខាងជើងឈាងខាងកើត និងតំបន់ខាងជើង) ប៉ូលកំណើន ៤ (ភ្នំពេញ ខេត្តព្រះសីហនុ សៀមរាប និងបាត់ដំបង) និង ប៉ូលភ្ជាប់កំណើន ២ (ស្វាយរៀង-បាវិត សិរីសោភណ្ឌ-ប៉ោយប៉ែត) ។
«សេចក្តីព្រាងផែនការមេ» នេះ ជាជំនួយរបស់រដ្ឋាភិបាលចិនងដែល ត្រូវបានរៀបចំដោយក្រុមហ៊ុន China International Engineering Consulting Corporation (CIECC) ចាប់តាំងពីពាក់កណ្តាលឆ្នាំ ២០១៨ មក ហើយគ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ២០២០ ខាងមុខ ។
មកទល់ពេលនេះ ក្រុមការងារបានបញ្ចប់សេចក្តីព្រាង និងកំពុងដាក់ស្នើសុំយោបល់ និងអនុសាសន៍បន្ថែមពីភាគីពាក់ព័ន្ធ សំដៅកែលម្អឱ្យកាន់តែសុក្រិត និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ៕