ភ្នំពេញ៖ កម្ពុជាស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេសមួយចំនួនតូចនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វិកដែលមានការរក្សាបានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចល្អជាងគេនៅក្នុងតំបន់។
ដូចដែលអ្វីដែលឃើញនៅក្នុងបទបង្ហាញនៃការរកឃើញសំខាន់ៗ កម្ពុជាស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេសមួយចំនួនតូចនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីបូព៌ា និងប៉ាស៊ីហ្វិកដែលមានសេដ្ឋកិច្ចបន្តដំណើរការបានល្អ។
នេះបើយោងតាមសម្តីរបស់លោកស្រី អ៊ីហ្គូណា ដូបា្រចា ប្រធានគ្រប់គ្រងប្រចំាកម្ពុជា អាស៊ីបូព៌ានិងប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលចេញផ្សាយនៅថ្ងៃនេះនៅក្នុងរបាយការណ៍បច្ចុប្បន្នភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាខែ វិច្ឆិកាឆ្នាំ ២០១៩ ។
លោកស្រីបន្តថា សេដ្ឋកិច្ចត្រូវបានព្យាករថានឹងនៅតែរឹងមាំ ទោះបីជាកំណើនពិតប្រាកដត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងធ្លាក់ចុះដល់ ៧០ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០១៩ បើប្រៀបធៀបទៅនឹង ៧,៥ ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០១៨ ហើយកំណើននៅតែបន្តជំរុញដោយការពង្រីកការនាំចេញ ការវិនិយោគ និងតម្រូវការផ្ទៃក្នុង។ ទោះយ៉ាងណា … ហានិភ័យដែលកើតឡើងពីកត្តាក្នុងស្រុក និងខាងក្រៅកាន់តែខ្លាំងឡើង។
ការដកចេញនូវប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធអ្វីគ្រប់យ៉ាងលើកលែងតែអាវុធ (EBA) ក៏ដូចជាការថយចុះយ៉ាងខ្លាំងនៃសេដ្ឋកិច្ចចិនអាចធ្វើឱ្យមានចក្ខុវិស័យកំណើនធ្លាក់ចុះ ដោយសារតែការពឹងផ្អែករបស់កម្ពុជាលើការនាំចេញទៅសហភាពអឺរ៉ុប និងលើ FDI និងភ្ញៀវទេសចរមកពីចិន។
លើសពីនេះទៀត ការរីកចម្រើននៃសំណង់ និងអចលនទ្រព្យដែលអូសបន្លាយពេលយូរ និងការបង្កើនឥណទានដែលបានផ្តល់ដល់វិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យក៏ចង្អុលបង្ហាញពីបរិយាកាសដែលកំពុងប្រឈមកាន់តែខ្លាំងឡើង។
ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងខាងក្រៅរបស់កម្ពុជា ថ្មីៗនេះអាជ្ញាធរកម្ពុជាបានដាក់ចេញនូវវិធានការណ៍មួយចំនួនដើម្បីជួយសម្រួលដល់ពាណិជ្ជកម្មដោយកាត់បន្ថយថ្លៃដើមដឹកទំនិញ កាត់ខ្សែការិយាធិបតេយ្យ និងជួយទ្រទ្រង់អាជីវកម្មជាមួយនឹងការកាត់បន្ថយរយៈពេល ៦ ថ្ងៃនៃចំនួនថ្ងៃឈប់សម្រាកសាធារណៈនៅឆ្នាំ ២០២០ ។
ការជំរុញសារពើពន្ធដែលមានទំហំធំធេងដែលត្រូវបានផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដោយការសន្សំរបស់រដ្ឋាភិបាលអាចត្រូវបានណែនាំនៅឆ្នាំ ២០២០ ដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមាននៃការដកសក្តានុពលនៃកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មអ្វីគ្រប់យ៉ាងលើកលែងតែអាវុធ៕