លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ ស្នើ​រដ្ឋាភិបាល​អាល្លឺម៉ង់​បន្ត​គាំទ្រ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការរៀបចំ​រូប​នី​យក​ម្ម​បន្ថែម​ទៀត​
ដោយ​ ៖ រ៉ា​ណេត​ ភ្នំពេញ​ ៖ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ តាមរយៈ​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ បាន​ស្នើសុំ​រដ្ឋាភិបាល​ប្រទេស​អាល្លឺម៉ង់​ បន្ត​ការ​គាំទ្រ​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជា​ដៃ​គួ​ ជាពិសេស​ការចូលរួម​ផ្តល់​នូវ​បច្ចេកទេស​ និង​ថវិកា​ក្នុង​ការរៀបចំ​នគរូបនីយកម្ម​ នៅ​កម្ពុជា​បន្ថែម​ទៀត​។
នៅក្នុង​កិច្ច​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​លោក​ Christain​ Berger​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​អាល្លឺម៉ង់​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ នៅ​ទីស្ដីការ​ក្រសួង​ កាលពី​ថ្ងៃទី៤​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ និង​ជារ​ដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ បាន​បង្ហាញ​ពី​កាលានុវត្ត​ភាព​របស់​កម្ពុជា​ រួម​ជាមួយនឹង​ការ​ស្នើសុំ​ឱ្យ​ភាគី​រដ្ឋាភិបាល​ប្រទេស​អាល្លឺម៉ង់​បន្ត​ការ​គាំទ្រ​លើ​កិច្ច​អភិវឌ្ឍ​ និង​រៀបចំ​នគរូបនីយកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​បន្ត​ទៀត​។
លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ កម្ពុជា​ធ្លាប់​សហការ​គ្នា​ជា​ដៃគូ​ជាមួយ​អាល្លឺម៉ង់​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​ ពោល​គឺ​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០០៨​ មក​ ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ជនបទ​ ដែល​តាមរយៈ​កិច្ចសហការ​នេះ​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ទី​ជនបទ​មានការ​កែប្រែ​ ក្នុង​ការសម្រួល​ដល់​ជីវភាពរស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​។
ឈរ​លើ​មូលដ្ឋាន​នេះ​ អាច​ធ្វើ​ឱ្យដៃ​គូ​អភិវឌ្ឍ​ដទៃទៀត​ មានការ​ចាប់អារម្មណ៍​ថា​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ជនបទ​ ដែល​ផ្ដួចផ្ដើម​ កិច្ចសហការ​ជាមួយ​ដៃគូ​អាល្លឺម៉ង់​ គឺ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ និង​ផ្ដល់​ផលប្រយោជន៍​ជាច្រើន​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ បន្ទាប់ពី​លោក​បាន​មកកាន់​ដំណែង​ជារ​ដ្ឋ​មន្រ្តី​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ គឺ​លោក​មានការ​ពេញចិត្ត​ចំពោះ​កិច្ច​សហ​ប្រប​ត្តិ​ការ​ជាមួយ​ភាគី​អាល្លឺម៉ង់​ ដែល​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​មូលដ្ឋាន​ដំបូង​នៃ​ការចុះបញ្ជី​ធ្លី​ ដែល​ចាត់ទុកថា​ជា​ការ​ផ្ដួចផ្ដើម​ក៏​មាន​សារៈសំខាន់​នោះ​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ទីផ្សារ​ដី​មានការ​កើនឡើង​ និង​មានការ​អភិវឌ្ឍ​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ១៩៩៥​ មក​ ដែល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ បាន​ដំណើរការ​ក្នុង​ការចុះបញ្ជី​ដី​បាន​ ៧៧​% នៃ​ផ្ទៃដី​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជី​រួច​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ បាន​ស្នើ​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​អាល្លឺម៉ង់​ ប្រចាំ​កម្ពុជា​ ជួយ​គាំទ្រ​អំពី​បញ្ហា​ក្រុម​អ្នកបច្ចេកទេស​ និង​គាំទ្រ​អំពី​បញ្ហា​ការចុះបញ្ជី​ដី​ ព្រមទាំង​ការរៀបចំ​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកទេស​ និង​គាំទ្រ​ថវិកា​សម្រាប់​ដំណើរការ​ដែល​ត្រូវ​ចំណាយ​អស់​ជាច្រើន​ ហើយ​ឯកឧត្តម​សង្ឃឹមថា​ ដំណើរការ​នឹងអាច​បន្ត​ទៅមុខ​ រហូត​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​តាម​ការ​គ្រោងទុក​។
ព្រម​ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​ក៏បាន​ស្នើសុំ​ឱ្យ​មានការ​សហការ​គាំទ្រ​បន្ត​កិច្ចការ​នានា​ ដើម្បី​ជា​ប្រយោជន៍​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ និង​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ លើ​វិស័យ​នានា​ដូចជា​ វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​ការនាំចេញ​ជាដើម​ឱ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​ថែមទៀត​ ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​រីកចម្រើន​នា​ពេល​អនាគត​។
ជា​ការ​ឆ្លើយតប​ លោក​ Christian​ Berger​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​អាល្លឺម៉ង់​ ប្រចាំ​កម្ពុជា​ បាន​បង្ហាញ​ពី​កិច្ច​ស្វាគមន៍​ចំពោះ​សំ​ណើរ​ខាងលើ​នេះ​ ដោយ​សន្យា​នឹង​បន្ត​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​អាល្លឺម៉ង់​ និង​កម្ពុជា​ ជាពិសេស​ជាមួយ​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ ទាក់ទិន​នឹង​គម្រោង​នានា​ដែល​បាន​លើកឡើង​ខាងលើ​ឱ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​ផង​ដែរ​៕