សហរដ្ឋ​អា​មេ​រិក​ប្ដេជ្ញា​ពព្រឹ​ងវិស័យ​ឌីជីថល​ជាមួយ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ តាមរយៈ​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ សហរដ្ឋអាមេរិក​ បាន​បង្ហាញ​ពី​គោល​បំណង់​រឹ​តបណ្តឹង​ចំណងមិត្តភាព​ការទូត​ និង​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជាមួយ​កម្ពុជា​ លើ​ការ​ពង្រឹង​វិស័យ​ឌីជីថល​ ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ថែមទៀត​ ខណៈ​ដែល​វិស័យ​មួយ​នេះ​មាន​សារសំខាន់​ នៅក្នុង​ការ​ជួយ​បង្កើន​កំណើន​ និង​គ្រប់គ្រង​ចំណូល​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​យ៉ាង​សំខាន់​។
លោក​ W. Patrick​ Murphy​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា​បាន​មានប្រសាសន៍​ក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​លោក​ត្រាំ​ អ៊ី​វតឹ​ករ​ដ្ឋ​មន្រ្តី​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​កាលពី​ថ្ងៃទី៤​ ធ្នូ​កន្លងមក​ថា​ គោលបំណង​របស់​លោក​នៅក្នុង​ការ​ចូល​ជួប​នេះ​ គឺ​ដើម្បី​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ក្នុង​វិស័យ​ឌីជីថល​រវាង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ និង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ឱ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​ថែមទៀត​ ដោយ​លោក​បាន​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ ចំពោះ​ការ​រីក​លូតលាស់​នៃ​វិស័យ​ទូរស័ព្ទចល័ត​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​បញ្ជាក់​ថា​ “កម្ពុជា​ គឺជា​ប្រទេស​មួយ​ស្ថិត​ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​នាំមុខ​ ដែល​មាន​អ្នកប្រើ​ប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​ច្រើនជាង​គេ​នៅក្នុង​តំបន់​ ហើយ​កម្ពុជា​ក៏​ជា​ប្រទេស​មួយ​ដែល​មាន​កិច្ចសហការ​ល្អ​រវាង​ក្រសួង​ និង​ក្រុមប្រឹក្សា​ធុរកិច្ច​អាស៊ាន​-សហរដ្ឋ អាមេរិក​ ហៅ​កាត់​ (USABC​) នា​ពេល​កន្លងមក​”។ លោក​បន្ត​ថា​ “សហរដ្ឋអាមេរិក​រំពឹង​ថា​នឹង​មាន​ការិយាល័យ​តំណាង​ USABC ​នៅ​កម្ពុជា​នា​ពេល​ខាងមុខ​ ហើយ​ការ​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ នឹង​កាន់តែ​ត្រូវ​បាន​ពង្រឹង​ និង​ពង្រីក​ទ្វេរ​ឡើង​ថែមទៀត​”។
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​ លោក​ ត្រាំ​ អ៊ី​វតឹ​ក បាន​ស្វាគមន៍​យ៉ាង​កក់ក្តៅ​ចំពោះ​វត្តមាន​របស់​ លោក​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ ដែល​ត្រូវ​បាន​រដ្ឋាភិបាល​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ និង​ប្រគល់​ភារកិច្ច​ថ្មី​ មក​បំពេញបេសកកម្ម​ ជាឯក​អគ្គរដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ថ្មី​ប្រចាំ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​ក៏បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​គាំទ្រ​យ៉ាង​ពេញទំហឹង​ ទៅលើ​គោលបំណង​ខាងលើ​នេះ​ ជាមួយនឹង​ការ​សុំ​ឱ្យ​មានការ​ជួយ​ បណ្តុះបណ្តាល​នូវ​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​ពាក់ព័ន្ធ​ទៅ​នឹង​វិស័យ​ឌីជីថល​ បែប​ទំនើប​ចុងក្រោយ​មកដល់​កម្ពុជា​។
លើស​ពីនេះ​ទៅទៀត​ លោក​សង្ឃឹមថា​ វត្តមាន​របស់​ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ថ្មី​សហរដ្ឋអាមេរិក​នៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ នឹង​បន្ត​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ទំនាក់ទំនង​ ដែល​មានស្រាប់​ឱ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​ថែមទៀត​ រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​៕