ADB​ ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ជិត​ ១២០លាន​ដុល្លារ​ ដើម្បី​ជួយ​ធ្វើ​ទំនើបកម្ម​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​៖ ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ (ADB​) បាន​អនុម័ត​កញ្ចប់​ហិរញ្ញប្បទាន​ចំនួន​ ១១៩,១៦​ លាន​ដុល្លារ​ដើម្បី​ជួយ​ធ្វើ​ទំនើបកម្ម​ និង​កែ​លម្អ​អាកាសធាតុ​ និង​ភាព​ធន់​សម្រាប់​គ្រោះមហន្តរាយ​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​នៅក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន​ ៤ នៅ​កម្ពុជា​ដែល​នឹង​ជួយ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ដល់​ដី​កសិកម្ម​ចំនួន​ ៤៣,៥០០​ ហិ​កតា​ដែល​ផ្តល់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាជន​ ២៩០,០០០​ នាក់​ដែល​ពាក់កណ្តាល​ជា​ស្ត្រី​។
ប្រព័ន្ធ​ធារា​សាស្រ្ត​គ្រប​ដណ្តប់​ដោយ​ជំនួយ​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ដែល​មាន​ប្រាក់កម្ចី​ចំនួន​ ១១៧​ លាន​ដុល្លារ​ និង​ជំនួយឥតសំណង​ចំនួន​ ២,១៦​ លាន​ដុល្លារ​ពី​មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​គឺ​កាំ​ពីង​ពួយ​នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង​ ព្រែក​មួយ​កន្លែង​ (Prek​ Po​) ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ស្ទឹង​ជី​និ​តខាងត្បូង​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ធំ​ និង​ប្រឡាយ​ ១៥​ នៅ​ខេត្តតាកែវ​។
គម្រោង​នេះ​នឹង​ជួយ​លើកកម្ពស់​ផលិតភាព​កសិកម្ម​របស់​ខេត្ត​ និង​ចូលរួម​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​នៅ​តាម​ជនបទ​ទូទាំង​ប្រទេស​។
លោកស្រី​ Thuy​ Trang​ Dang​ អ្នកឯកទេស​ខាង​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​ជាន់ខ្ពស់​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ បាន​ថ្លែង​ថា​ “កសិកម្ម​បាន​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​នៅក្នុង​ជីវិត​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សង្គម​របស់​ប្រជាជន​នៅ​កម្ពុជា​ ជាពិសេស​ប្រជាជន​ដែល​រស់នៅ​តាម​តំបន់ជនបទ​”។
លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ “ការ​ជម្រុ​ញផលិតភាព​កសិកម្ម​ដោយ​ផ្តោត​លើ​ការ​កែលំអ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ក្នុង​វិស័យ​ ដូចជា​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​ដែល​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​នឹង​យកចិត្ត​តុក​ដាក់​ នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ភាព​យូរអង្វែង​ដើម្បី​ផ្តល់​អំណាច​ដល់​ប្រជាជន​ និង​លើកកម្ពស់​ពួកគេ​ចេញពី​ភាព​ក្រីក្រ​”។
កសិកម្ម​ជា​កត្តា​ជំរុញ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​នៅក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ដែល​រួមចំណែក​ ២២​ ភាគរយ​នៃ​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​របស់​ប្រទេស​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ។ ទោះ​យ៉ាងណា​ វិស័យ​នេះ​ដែល​បាន​ដើរតួ​នាទី​ជា​ឆ្អឹងខ្នង​នៃ​ជីវភាពរស់នៅ​នៅ​តាម​ជនបទ​នៅតែ​មាន​លក្ខណៈ​មិនល្អ​ប្រសើរ​ជាមួយនឹង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​កសិកម្ម​ហួសសម័យ​ ឬមិន​គ្រប់គ្រាន់​។
ឧទាហរណ៍​ ផ្ទៃដី​កសិកម្ម​ ១,៣​ ហិ​កតា​នៃ​ជិត​ផ្ទៃដី​ជិត​ ៤ លាន​ហិ​កតា​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​គ្រប​ដណ្តប់​ដោយ​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​របស់​ប្រទេស​នេះ​។ ប្រហែល​ ៩០​ ភា​ករយ​ នៃ​ប្រព័ន្ធ​ធារា​សាស្រ្ត​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកថា​មិន​ដំណើរការ​ ឬហួសសម័យ​ ដោយសារតែ​បញ្ហា​ការរចនា​ និង​បញ្ហា​មិន​ត្រឹមត្រូវ​។
គម្រោង​កែ​លម្អ​ប្រព័ន្ធ​ស្រោចស្រព​កសិកម្ម​នេះ​នឹង​ធ្វើ​ទំនើបកម្ម​ និង​ប្រព័ន្ធ​ធារា​សាស្រ្ត​ការងារ​អាកាសធាតុ​ដោយ​ជួសជុល​ទំនប់​អាងស្តុកទឹក​ ស្ថានីយ៍​បូមទឹក​ ប្រឡាយ​ និង​ប្រឡាយ​មេ​ ក៏ដូចជា​កែ​លម្អ​ការអនុវត្ត​កសិកម្ម​ និង​លើកកម្ពស់​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ដំណាំ​តាមរយៈ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​យ៉ាងតិច​ដី​ ២០០​ កន្លែង​។
គម្រោង​នេះ​នឹង​សាកល្បង​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ធារា​សាស្រ្ត​ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​និរន្តរភាព​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ធារា​សាស្រ្ត​ដែល​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ ទន្ទឹម​នឹង​ការ​ពង្រឹង​សហគមន៍​អ្នកប្រើ​ប្រាស់​ទឹក​ កសិករ​ដែល​មានស្រាប់​ និង​បង្កើត​ប្រព័ន្ធ​បន្ថែម ចំនួន​បី​បន្ថែម​ទៀត​ដោយមាន​ការចូលរួម​យ៉ាង​ខ្លាំង​ពី​ស្ត្រី​។
គម្រោង​នេះ​ក៏​នឹង​ទទួល​បាន​ជំនួយឥតសំណង​ចំនួន​ ១,៦​ លាន​ដុល្លារ​ពី​មូលនិធិ​បច្ចេកវិទ្យា​កម្រិតខ្ពស់​ដែល​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ និង​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ការគ្រប់គ្រង​ធនធានទឹក​នៅក្នុង​ខេត្ត​ទាំង​ ៤ តាមរយៈ​ការបង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌល​គ្រប់គ្រង​ទិន្នន័យ​ធនធាន​ទឹ​ដើម្បី​កែលំអ​វិធី​ទិន្នន័យ​ស្តី​ពី​ការ​ប្រមូល​ទឹក​ចែករំលែក​ និង​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ផែនការ​ការគ្រប់គ្រង​ និង​វិនិយោគ​ធនធានទឹក​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​៕