ក្រសួង​សាធារណៈ​ការ​​គ្រោងនឹង​បង្កើត​ចំណត​បន្ថែម​ និង​គន្លង​ផ្លូវ​ពិសេស​សម្រាប់​រថយន្ត​សាធារណៈ​
ភ្នំពេញ​៖ ​ដើម្បី​សម្រួល​ និង​ការ​កើនឡើង​នៃ​យានយន្ត​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​អះអាង​ថា​ ​ក្រសួង​គម្រោង​បង្កើត​ចំណត​បន្ថែម​ បូករួម​នឹង​គន្លង​ផ្លូវ​ពិសេស​សម្រាប់​ រថយន្តក្រុង​ដឹកជញ្ជូន​អ្នកដំណើរ​សាធារណៈ​ ដើម្បី​ឱ្យ​សេវា​នេះ​ធ្វើដំណើរ​បាន​លឿន​ និង​កាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។
លោក​ ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ នៅក្នុង​វេទិកា​សំណេះសំណាល​ស្ដីពី​ ចល័ត​ភាព​ក្នុង​ទីប្រជុំជន​ (URBAN​ MOBILITY​ FORUM​) កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៥​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ថា​ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ មានការ​រីក​លូតលាស់​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ដែល​ធ្វើអោយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មានលទ្ធភាព​គ្រប់គ្រាន់​ ក្នុង​ការទិញ​សម្ភារៈ​ប្រើប្រាស់​នានា​បាន​ ហើយ​ទាម​ទា​ឱ្យ​មានការ​រៀបចំ​សេវា​ដឹកជញ្ជូន​អោយ​បាន​កាន់តែ​ប្រសើរ​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ការ​រីក​លូតលាស់​នៃ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​បែបនេះ​ បាន​ធ្វើអោយ​កំណើន​ នៃ​ការប្រើ​ប្រាស់​យានយន្ត​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ មានការ​កើនឡើង​គួរ​អោយ​កត់សម្គាល់​”។ លោក​បន្ត​ថា​ “ជាក់ស្តែង​ក្នុង១ឆ្នាំ​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទាំង​ប្រទេស​ទិញ​ម៉ូតូ​ជាង៣០ម៉ឺន​គ្រឿង​ ដែល​ជា​អត្រា​មួយ​ខ្ពស់​គួរ​ សម​សម្រាប់​កម្ពុជា​ ក្នុងរយៈ​កាល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំនេះ​ ហើយដែល​កំណើន​យានជំនិះ​ច្រើនបែប​នេះ​ហើយ​ ដែល​ជាហេតុ​ធ្វើឲ្យ​ បញ្ហា​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​ ដូច្នេះ​នេះ​ជា​បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​ត្រូវ​ដោះស្រាយ​”។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថា​ ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ មាន​គម្រោង​បង្កើត​ចំណត​បន្ថែម​ បូករួម​នឹង​គន្លង​ផ្លូវ​ពិសេស​សម្រាប់​ រថយន្តក្រុង​ដឹកជញ្ជូន​អ្នកដំណើរ​សាធារណៈ​ ដើម្បី​ឱ្យ​សេវា​នេះ​ ធ្វើដំណើរ​បាន​លឿន​ ធ្វើ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ងាក​មក​ធ្វើដំណើរ​ តាម​រថយន្តក្រុង​ ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។
លោក​បន្ត​ថា​ ក្រសួងសាធារណការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ នឹង​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ធ្វើ​យ៉ាងណា​កែ​ ប្រែ​ស្ថានភាព​ផ្លូវ​ គំនូស​ផ្លូវ​ ស្លាក​សញ្ញា​ចរាចរណ៍​ អោយ​កាន់តែ​ល្អ​បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​អោយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ បាន​យល់ដឹង​កាន់តែ​ច្បាស់​ ក្នុង​ការកាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​។
នៅក្នុង​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ មាន​រថយន្តក្រុង​រត់​ចំនួន១៣ខ្សែ​ ​តែ​មិនទាន់​ឆ្លើយតប​តម្រូវការ​ជាក់ស្តែង​ និង​ការ​កើនឡើង​នៃ​ចំនួន​រថយន្ត​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ចរាចរណ៍​នៅក្នុង​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​មានការ​កកស្ទះ​នៅ​តំបន់​មួយចំនួន​។ ម្យ៉ាងទៀត​ការ ប្រើ​ប្រាស់​សេវា​សាធារណៈ​រថយន្តក្រុង​ពីសំណាក់​របស់​ពលរដ្ឋ​ ហាក់​មិនទាន់​ខ្លាំង​នៅឡើយ​ទេ​ បើ​ទោះបី​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​កន្លងមក​នេះ​៕