លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ ស្នើ​ឱ្យ​វិនិយោគិន​គាំទ្រ​គោលនយោបាយ​សម្តេច​តេជោ​ក្នុង​ការ​រក្សា​ស្ថេរ​ភាព​នយោបាយ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ លោក​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ជា​សុ​ផា​រ៉ា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ បាន​ស្នើ​ដល់​វិនិយោគិន​ជាតិ​ និង​អន្តជាតិ​បន្ត​គាំទ្រ​គោលនយោបាយ​របស់​សម្តេ​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ថែរក្សា​សន្តិភាព​ ការអភិវឌ្ឍន៍​ ស្ថេរ​ភាព​ និង​បរិយាកាស​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ នៅក្នុង​ពិធី​បើក​ឱ្យ​ដំណើរការ​ ពិព័រណ៍​ឧស្សាហកម្ម​សំណង់​នៅ​កម្ពុជា​-អន្តរជាតិ​លើក​ទី៦​ រយៈពេល៣ថ្ងៃ​គឺ​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី៥​-៧ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩នេះ​ថា​ ​ការ​ស្នើ​ឱ្យ​ជួយ​គាំទ្រ​នេះ​ គឺ​ដើម្បី​ជា​កិត្តិយស​ ស្ថេរ​ភាព​ និង​ការ​រីក​ចំរើន​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ក្លាយ​ទៅ​ជា​ប្រទេស​មោទ​នៈ​ភាព​ និង​មាន​ស្ថេរ​ភាព​ ក្នុង​ទទួលយក​អ្នក​វិនិយោគ​មក​ពីគ្រប់ទិស​នៅ​លើស​កលោក​។
លោក​បន្ត​ថា​ “បើ​ចង់ឱ្យ​មានការ​អភិវឌ្ឍន៍​ឱ្យ​មានការ​រីក​ចំរើន​ ​និង​ឱ្យ​មាន​ស្ថេរ​ភាព​មានតែ​យើង​ខំប្រឹង​ប្រែង​បង្កើន​ស្នាដៃ​បន្ថែម​ រួមចំណែក​ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍន៍​ និង​គាំទ្រ​គោ​លន​បាយ​របស់​សម្តេច​តេជោ​ឱ្យ​មាន​ស្ថេរ​ភាព​តែប៉ុណ្ណោះ​”។
លោក​បាន​បន្ត​ដោយ​លើក​ជាឧទាហរណ៍​ថា​ “ឧទាហរណ៍​នៅក្នុង​ប្រទេស​ដែល​មាន​នូវ​ភាព​វឹកវរ​ ដូចជា​នៅក្នុង​ប្រទេស​មជ្ឈឹ​មបូព៌ា​ ​អត់មាន​ពីណា​ទៅ​វិនិយោគ​នោះ​ទេ​ ។ នៅ​ហុងកុង​ដែល​ធ្លាប់តែ​យើង​ទៅ​មើល​ទេសភាព​ ​ឬក៏​ទៅ​ទិញ​នាឡិ​ការ​ដៃ​ តែ​ឥឡូវ​ យើង​អត់​ហ៊ាន​ទៅ​ហុងកុង​។ សួរ​ថា​អ្នកណា​ហ៊ាន​ទៅ​ផ្សារ​ទិញ​របស់​ ឬ អ្នក​ហុងកុង​ក៏​មិន​ហ៊ាន​ ដូច្នេះ​លទ្ធផល​នៃ​អស្ថេរ​ភាព​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ហិនហោច​” ។
លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​បាន​បន្ថែម​ថា​ “អាស្រ័យហេតុ​នេះ​ ចំពោះ​សេដ្ឋកិច្ច​នយោបាយ​នេះ​ គឺ​មានតម្លៃ​ធំ​ណាស់​សម្រាប់​ជាតិ​ ​និង​មាតុភូមិ​របស់​យើង​។ ចឹង​ហើយ​សុំ​ឱ្យ​អ្នក​ទាំងអស់គ្នា​ ​ឆ្លៀតយក​ឪកាស​នេះ​ជួយ​គាំទ្រ​ ហើយ​ការ​ជួយ​គាំទ្រ​នេះ​ សម្រាប់​មាតុភូមិ​របស់​យើង​ផង​ ​និង​ការពារ​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ ក៏ដូចជា​ទុន​ និង​អាយុជីវិត​របស់​ខ្លួន​ដែល​បាន​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​តាំងពី​ឆ្នាំ១៩៧៩​ រហូតដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​”។
លោក​ឧបនាយក​ដ្ឋ​មន្ត្រី​បញ្ជាក់​ទៀ​ថា​ មកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ យើង​មាន​ភាព​រឹង​មុំា​ បន្ថែម​ទៀត​ ដែល​ចាត់ទុកថា​ជា​ការ​សំ​ណូ​ពរ​ដ៏​ចាំបាច់​បំផុត​ ដែល​កូនខ្មែរ​គ្រប់រូប​ត្រូវតែ​មានការ​ខិតខំ​ដោយខ្លួនឯង​ ហើយ​បង្កើន​លើ​ការទទួលខុសត្រូវ​ ហើយ​គិត​គូ​ផលប្រយោជន៍​របស់​ខ្លួន​ទៅខាងមុខ​ និង​ផលប្រយោជន៍​របស់​ខ្លួន​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្បុ​ជា​ ​ទីកន្លែង​ណា​ដែល​យើង​សប្បាយរីករាយ​ មានតែ​ជាតិ​ និង​មាតុភូមិ​របស់​ខ្លួន​ទេ​៕