រោងចក្រ​ចំនួន៣​ បន្ថែម​ទៀត​ នឹង​បង្ហាញខ្លួន​នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ ជាមួយ​ទំហំ​វិនិយោគ​សរុប​ ១០លាន​ដុល្លារ​
​ភ្នំពេញ​ ៖ គម្រោង​រោងចក្រ​ចំនួន៣បន្ថែម​ទៀត​ នឹង​បង្ហាញខ្លួន​នៅក្នុង​ខេ​ត្តិ​កំពង់ស្ពឺ​ ជាមួយនឹង​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​វិនិយោគ​សរុប​ចំនួន​ប្រមាណ១០លាន​ដុល្លារ​ ដោយ​ក្នុង​នោះ​រោង​ចំនួន២ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុក​គងពិសី​ និង​មួយទៀត​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុក​បរ​សេដ្ឋ​។
ជា​ការ​ឆ្លើយតបទៅនឹង​ការ​ស្នើសុំ​វិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន៣ទៅលើ​វិស័យ​រោងចក្រ​ ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បានសម្រេច​អនុម័ត​ និង​គាំទ្រ​ទាំងស្រុង​ទៅលើ​គម្រោង​វិនិយោគ​ចំនួន៣បន្ថែម​ទៀត​ដែល​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​សរុប​ចំនួន១០លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​។
ក្រុមហ៊ុន​ដែល​ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​ពីសំណាក់​រដ្ឋាភិបាល​ទាំង៣រួមមាន​ ទី១​ – ក្រុមហ៊ុន​ SUNRISE​ FASHION​ (CAMBODIA​) CO​., Ltd​ បង្កើត​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​សម្លៀកបំពាក់​ ស្រោមខ្នើយ​ និង​ស្រោមពូក​ មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ផ្លូវជាតិ​លេខ៣​ ភូមិ​ពោធិ៍​អង្គ្រង​ ស្រុក​បរ​សេដ្ឋ​ ​មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៣,៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ១.២៥៥កន្លែង​។ ​
ទី២​–ក្រុមហ៊ុន​ BRIDGE​ INDUSTRY​ (CAMBODIA​) CO​., Ltd​ បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​សម្ភារៈ​បរិក្ខារ​បម្រើ​ឱ្យ​ វិស័យ​សំណង់​ ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ចាស់​ ឃុំ​ពេជ្រមុនី​ ស្រុក​គងពិសី​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ២,៧លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ២៧១កន្លែង​។
ទី៣​ ក្រុមហ៊ុន​ GD​ NEW​ SKY​ LEATHER​ PRODUCTS​ CO​., Ltd​ បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​កាបូប​ និង​ខ្សែក្រវាត់​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ព្រៃ​ថ្កូវ​ ឃុំ​ព្រះ​និ​ព្វា​ន្ត​ ស្រុក​គងពិសី​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៣,៨លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ១.៥០៦នាក់​។
អភិបាលខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ លោក​ វ៉ី​ សំណាង​ បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​សាទរ​ និង​គាំទ្រ​នូវ​វត្តមាន​ក្រុមហ៊ុន​ទាំង៣​ ដែល​បានសម្រេច​ដាក់​ទីតាំងនៅ​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ប្រាប់​តាម​ទូរស័ព្ទ​ថា​ “មិនថា​ចំពោះ​ក្រុមហ៊ុន​ក្នុង​ស្រុក​ ឬមក​ពីក្រៅ​ស្រុក​នោះ​ទេ​ រដ្ឋាភិបាល​ ក៏ដូចជា​អជ្ញា​ធរ​ខេត្ត​គាំទ្រ​ជានិច្ច​ ជាមួយនឹង​ការ​ខិតខំ​សម្របសម្រួល​ដើម្បី​ឱ្យ​គម្រោង​វិនិយោគ​ដំណើរការ​ប្រកបដោយ​ភាព​រលូន​ និង​ទទួល​បាន​ភាព​ជោគជ័យ​”។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​ទាំងមូល​ គឺ​មាន​គម្រោង​រោងចក្រ​ សហគ្រាស​តូច​ធំ​ជាច្រើន​ ដោយ​មួយចំនួន​ធំ​បាន​ និង​កំពុង​មានការ​ដំណើរការ​ ហើយ​មួយចំនួន​ទៀត​កំពុងតែ​រត់ការ​ឯកសារ​ច្បាប់​”។
លោក​ វ៉ី​ សំណាង​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ “គិត​ត្រឹម​ដើមខែ​ធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ នៅក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ជាច្រើន​កំពុង​ដំណើរការ​ ហើយ​សម្រាប់​តែ​វិស័យ​រោងចក្រ​មាន​កំណើន​យ៉ាង​គំហុក​រហូតដល់​ចំនួន​ ២៦១រោងចក្រ​ ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ​បាន​ចំនួន​ជាង១៣ម៉ឺន​កន្លែង​ ជាមួយនឹង​កំណើន​ GDP​ ប្រមាណ​ ១៧០០ដុល្លារ​ក្នុង​ម្នាក់​”៕