ភ្នំពេញ៖ ការវិវឌ្ឍន៍យ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់ចិនគឺជាអត្ថប្រយោជន៍មួយមិនត្រឹមតែសម្រាប់ប្រជាជនចិនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏សម្រាប់មនុស្សជាតិនៅលើពិភពលោកផងដែរ រួមទាំងប្រជាជនកម្ពុជាផងដែរ។
ថ្លែងនៅក្នុងវេទិកាកម្ពុជា-ចិនលើកដំបូងស្តីពីភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលបានធ្វើឡើងនៅខេត្តសៀមរាប លោក ឈីវ យីស៊ាង រដ្ឋលេខាធិការ ទៅជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការបរទេស និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ បានមានប្រសាសន៍ថា ចិនបានដើរតួនាទីនាំមុខក្នុងការជួយប្រទេសនានាជុំវិញពិភពលោកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមរបស់ពួកគេ។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “ការអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់ចិនលើគ្រប់វិស័យបានផ្តល់នូវគុណប្រយោជន៍ជាច្រើនមិនត្រឹមតែចំពោះប្រជាជនចិន ប៉ុណ្ណោះទេប៉ុន្តែថែមទាំងដល់ប្រជាជននៅជុំវិញពិភពលោកផងដែរ។ ការកើនឡើងដោយសន្តិភាពរបស់ចិន” ក៏បានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់សន្តិភាពសន្តិសុខ ភាពរុងរឿង និងការអភិវឌ្ឍនៅក្នុងតំបន់ និងនៅលើពិភពលោកផងដែរ”។
លោក យីស៊ាង បានសាទរចំពោះចិនដែលបានកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រធំបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រមនុស្សជាតិដោយលើកប្រជាជន ៧០០ លាននាក់ចេញពីភាពក្រីក្រចាប់តាំងពីការបង្កើតសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។លោកបានឱ្យដឹងថា “ការអភិវឌ្ឍរបស់ចិនបាន និងកំពុងចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គមនៅ កម្ពុជា និងនៅតាមបណ្តាប្រទេសនានាក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក”។
លោកយីស៊ាងដែលជាប្រធានវិទ្យាស្ថានជាតិការទូត និងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិបាននិយាយថា គំនិតផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវ៉ាត់និងផ្លូវ (BRI) ដែលស្នើដោយចិនកាលពីឆ្នាំ ២០១៣ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញកំណើនសកលការអភិវឌ្ឍន៍ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូបវ័ន្ត ការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌ និងទំនាក់ទំនងរវាងប្រជាជន និងប្រជាជន។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “BRI រួមជាមួយមូលនិធិផ្លូវជំនួញសូត្រ និងធនាគារវិនិយោគហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាស៊ីបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងភាពជាដៃគូ និងជំរុញការអភិវឌ្ឍឈ្នះឈ្នះក្នុងចំណោមប្រទេសចូលរួមទាំងអស់”។
ទាក់ទងអំពីចំណងមិត្តភាពកម្ពុជា- ចិន លោកយីស៊ាង បានមានប្រសាសន៍ថា ប្រទេសទាំងពីរបានបង្កើតទំនាក់ទំនងការទូតនៅថ្ងៃទី ១៩ ខែ កក្កដា ឆ្នាំ ១៩៥៨ ហើយចំណងទាក់ទងទ្វេភាគីត្រូវបានបង្កើនដល់ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងឆ្នាំ ២០១០។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ចិនគឺជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏ធំបំផុតមួយរបស់កម្ពុជា ហើយទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងកើនឡើងដល់ ១០ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកនៅឆ្នាំ ២០២៣ ។
លោកបន្តថា ចិនគឺជាវិនិយោគិនកំពូលនៅទីនេះជាមួយនឹងការវិនិយោគសរុបប្រមាណ ២១ ពាន់លានដុល្លារគិតចាប់ពីឆ្នាំ ១៩៩៤ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ ហើយចំណែកវិស័យទេសចរ ចិនគឺជាប្រភពចំណូលដ៏ធំបំផុតសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាដែលមានភ្ញៀវទេសចរចិនជាង ២ លាននាក់ មកកម្ពុជា។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ចំណងដ៏ល្អប្រសើររវាងកម្ពុជា និងចិនត្រូវបានកសាងឡើងដោយឈរលើគោលការណ៍នៃការរាប់អានគ្នាស្មើភាពគ្នា និងការជឿទុកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមកដើម្បីផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក។
លោក Yiseang មានប្រសាសន៍ថា “កម្ពុជាប្រកាន់ខ្ជាប់យ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នូវគោលនយោបាយចិនតែមួយ ព្រោះចិនគោរពឯករាជ្យ និងអធិបតេយ្យភាពរបស់កម្ពុជា”៕ (Xinhua)