ការវិវឌ្ឍន៍​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​ចិន​ផ្តល់​ប្រយោជន៍​ដល់​ពិភពលោក​ រួម​ទាំង​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​៖ ការវិវឌ្ឍន៍​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​ចិន​គឺជា​អត្ថ​ប្រយោជន៍​មួយ​មិន​ត្រឹមតែ​សម្រាប់​ប្រជាជន​ចិន​ប៉ុណ្ណោះទេ​ ប៉ុន្តែ​ក៏​សម្រាប់​មនុស្សជាតិ​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ផង​ដែរ​ រួម​ទាំង​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។
ថ្លែង​នៅក្នុង​វេទិកា​កម្ពុជា​-ចិន​លើកដំបូង​ស្តី​ពី​ភាពជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការដែល​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​ខេត្តសៀមរាប​ លោក​ ឈីវ​ យី​ស៊ាង​ រដ្ឋលេខាធិការ​ ទៅជា​រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​ការបរទេស​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ចិន​បាន​ដើរតួ​នាទី​នាំមុខ​ក្នុង​ការ​ជួយ​ប្រទេស​នានា​ជុំវិញ​ពិភពលោក​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សង្គម​របស់​ពួកគេ​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ការអភិវឌ្ឍន៍​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​ចិន​លើ​គ្រប់​វិស័យ​បាន​ផ្តល់​នូវ​គុណប្រយោជន៍​ជាច្រើន​មិន​ត្រឹមតែ​ចំពោះ​ប្រជាជន​ចិន​ ប៉ុណ្ណោះទេ​ប៉ុន្តែ​ថែមទាំង​ដល់​ប្រជាជន​នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក​ផង​ដែរ​។ ការ​កើនឡើង​ដោយសន្តិភាព​របស់​ចិន​” ក៏បាន​រួមចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់​ដល់​សន្តិភាព​សន្តិសុខ​ ភាព​រុងរឿង​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅក្នុង​តំបន់​ និង​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ផង​ដែរ​”។
លោក​ យី​ស៊ាង​ បាន​សាទរ​ចំពោះ​ចិន​ដែល​បាន​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ធំ​បំផុត​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​មនុស្សជាតិ​ដោយ​លើក​ប្រជាជន​ ៧០០​ លាន​នាក់​ចេញពី​ភាព​ក្រីក្រ​ចាប់តាំងពី​ការបង្កើត​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​។លោក​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ “ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់​ចិន​បាន​ និង​កំពុង​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​នៅ​ កម្ពុជា​ និង​នៅ​តាម​បណ្តា​ប្រទេស​នានា​ក្នុង​តំបន់​ និង​ពិភពលោក​”។
លោក​យី​ស៊ាង​ដែល​ជា​ប្រធាន​វិទ្យាស្ថាន​ជាតិកា​រទូ​ត និង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ​បាន​និយាយ​ថា​ គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​និង​ផ្លូវ​ (BRI​) ដែល​ស្នើ​ដោយ​ចិន​កាលពី​ឆ្នាំ​ ២០១៣​ បាន​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការជំរុញ​កំណើន​សកល​ការអភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​រូប​វ័ន្ត​ ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​វប្បធម៌​ និង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រជាជន​ និង​ប្រជាជន​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “BRI​ រួម​ជាមួយ​មូលនិធិ​ផ្លូវជំនួញ​សូត្រ​ និង​ធនាគារ​វិនិយោគ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​អាស៊ី​បាន​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ភាពជា​ដៃគូ​ និង​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ឈ្នះ​ឈ្នះ​ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​ចូលរួម​ទាំងអស់​”។
ទាក់ទង​អំពី​ចំណងមិត្តភាព​កម្ពុជា​- ចិន​ លោក​យី​ស៊ាង​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ប្រទេស​ទាំងពីរ​បាន​បង្កើត​ទំនាក់ទំនង​ការទូត​នៅ​ថ្ងៃទី​ ១៩​ ខែ​ កក្កដា​ ឆ្នាំ​ ១៩៥៨​ ហើយ​ចំណងទាក់ទង​ទ្វេភាគី​ត្រូវ​បាន​បង្កើន​ដល់​ភាពជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១០​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ចិន​គឺជា​ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដ៏​ធំ​បំផុត​មួយ​របស់​កម្ពុជា​ ហើយ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​កើនឡើង​ដល់​ ១០​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​នៅ​ឆ្នាំ​ ២០២៣​ ។
លោក​បន្ត​ថា​ ចិន​គឺជា​វិនិយោគិន​កំពូល​នៅ​ទីនេះ​ជាមួយនឹង​ការ​វិនិយោគ​សរុប​ប្រមាណ​ ២១​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​គិត​ចាប់ពី​ឆ្នាំ​ ១៩៩៤​ រហូតមកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ហើយ​ចំណែក​វិស័យ​ទេសចរ​ ចិន​គឺជា​ប្រភព​ចំណូល​ដ៏​ធំ​បំផុត​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែល​មាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​ជាង​ ២ លាន​នាក់​ មក​កម្ពុជា​។
លោក​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ចំណង​ដ៏​ល្អ​ប្រសើរ​រវាង​កម្ពុជា​ និង​ចិន​ត្រូវ​បាន​កសាង​ឡើង​ដោយ​ឈរ​លើ​គោលការណ៍​នៃ​ការរាប់​អាន​គ្នាស្មើ​ភាព​គ្នា​ និង​ការ​ជឿ​ទុកចិត្ត​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​ទៅវិញទៅមក​។
លោក​ Yiseang​ មានប្រសាសន៍​ថា​ “កម្ពុជា​ប្រកាន់​ខ្ជាប់​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់​នូវ​គោលនយោបាយ​ចិន​តែមួយ​ ព្រោះ​ចិន​គោរព​ឯករាជ្យ​ និង​អធិបតេយ្យ​ភាព​របស់​កម្ពុជា​”៕ (Xinhua​)