ថ្នាក់ដឹកនាំ​ក្រុមហ៊ុន​ KrisEnergy​ បញ្ជាក់​ជាថ្មី​ថា​ ដំណើរការ​ទាញ​យក​ប្រេង​នឹង​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ឆ្នាំ២០២០​
ភ្នំពេញ​៖ ថ្នាក់ដឹកនាំ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ KrisEnergy​ បញ្ជាក់​សារ​ជាថ្មី​ថា​ ដំណើរការ​ទាញ​យក​ប្រេង​នឹង​សម្រេច​បាន​តាម​ការ​គ្រោងទុក​ ដែល​អាច​នឹង​ដំណើរការ​នៅ​ឆ្នាំ២០២០​ ខាងមុខ​ ខណៈ​គម្រោង​នៃ​ការ​រុករ​កប្រេង​នុង​តំបន់​អប្សរា​នៃ​ប្លុក​ A កំពុង​បន្ត​យ៉ាងសកម្ម​។
លោក​ Kelvin​ Tang​ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​ KrisEnergy​ និង​ជា​ប្រធានប្រតិបត្តិ​ការ​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​ថ្លែង​ថា​ “រហូតមកដល់​ពេលនេះ​យើង​ទទួល​បាន​ជិត​ ៥៦៥,០០០​ ម៉ោង​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង​លើ​គម្រោង​នេះ​ដោយ​មិន​មានការ​បាត់បង់​ពេលវេលា​ណាមួយ​ ហើយ​វា​ជា​ការងារ​ពេញ​ឆ្ពោះទៅ​រក​ប្រេង​ដំបូង​របស់​អប្សរា​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២០​”។
លោក​ បាន​បន្ត​ថា​ “ទោះ​យ៉ាងណា​ យើង​មិន​ត្រូវ​ភ្លេច​ថា​មានការ​ងារ​ជាច្រើន​បាន​និង​កំពុង​បន្ត​ធ្វើ​លើ​ផ្នែក​ផ្សេងទៀត​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​អប្សរា​។ ក៏ដូចជា​ការ​កែ​លម្អ​កន្លែង​ផលិតកម្ម​ យើង​បាន​បញ្ចប់​ការ​ទទួល​បាន​ទិន្នន័យ​នៃ​ចប្ចេ​កវិទ្យា​ 3D​ ក្នុង​ស្ទង់​ប្រេង​ លើ​ទំហំ​ ១.២០០​ គីឡូម៉ែត្រ​ក្រឡា​ និង​ការស្ទង់មតិ​ភូមិសាស្ត្រ​នៅ​ទីតាំង​ផ្លា​តហ្វ​ម”។
លោក​ ម៉េ​ង សក្តិ​ធា​រ៉ា​ រដ្ឋលេខាធិការ​ និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​រ៉ែ​ និង​ថាមពល​ បាន​ថ្លែង​ថា​ ការផលិត​ប្រេង​ដំបូង​គេ​របស់​កម្ពុជា​នៅក្នុង​ដែនទឹក​នៅ​ឯនាយ​សមុទ្រ​នឹងជា​ជំហាន​ដ៏​សំខាន់​មួយ​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ​របស់​យើង​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​វិបុលភាព​ជាតិ​ ហើយ​ស្រប​ទៅ​នឹង​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​សំ​ខាន់​ៗរបស់​រដ្ឋាភិបាល​”។
ក្រសួង​រ៉ែ​ និង​ថាមពល​ បាន​ប្រកាស​កាលពី​ម្សិលមិញ​ថា​ ការសាងសង់​ផ្លា​តហ្វ​មសម្រាប់​បូម​ប្រេង​ក្នុង​តំបន់​អប្សរា​នៃ​ប្លុក​ A របស់​កម្ពុជា​ចាប់ផ្តើម​ហើយ​។
លោក​ ម៉េ​ង សក្តិ​ធា​រ៉ា​ ​បាន​ថ្លែង​ថា​ “ថ្ងៃនេះ​គឺជា​ព្រឹត្តិ​ការណ៍​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​អណ្តូង​ប្រេង​អប្សរា​។ យើង​សូម​អបអរសាទរ​ក្រុម​ KrisEnergy​ ចំពោះ​ការ​រីកចម្រើន​របស់​ពួកគេ​មិន​ត្រឹមតែ​នៅ​លើ​ Mini​-Platform​ ប៉ុណ្ណោះទេ​ ប៉ុន្តែ​ថែមទាំង​នៅ​លើ​នាវា​អ៊ី​នទី​ញ៉ូ​មទី​ ២ នៅ​ប្រទេស​សឹង្ហ​បូរី​ផង​ដែរ​”។
លោក​ Kelvin​ Tang​ បានឱ្យ​ដឹងផង​ដែរ​ថា​ “យើង​សូមស្វាគមន៍​មកកាន់​កោះ​បា​តាំ​របស់​យើង​ដែល​ជា​ភ្ញៀវ​កិត្តិយស​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ដែល​បានឃើញ​ការ​កាត់​ដែក​ទី​ ១ នៅពេល​យើង​បន្ត​វឌ្ឍនភាព​ចរន្ត​ការងារ​ជាច្រើន​។ ការ​កាត់​ដែក​ទី​ ១ ជា​បុព្វហេតុ​នៃ​ការ​ប្រារព្ធ​ពិធី​។ វា​បង្ហាញថា​បន្ទាប់ពី​ផែនការ​ជាច្រើន​ឆ្នាំ​នៃ​ការសាងសង់​សំណង់​សំខាន់​កំពុង​ដំណើរការ​”៕