ក្រុមហ៊ុន​កូ​កា​-កូឡា​គ្រោង​បោះទុន​ប្រមាណ​ ២០​ លាន​ដុល្លារ​ សង់​ឃ្លាំង​ដើម្បី​ពង្រីក​ខ្សែ​សង្វាក់​ផលិតកម្ម​បន្ថែម​
ភ្នំពេញ​៖ ក្រុមហ៊ុន​ កូ​កា​-កូឡា​ គ្រោង​បោះទុន​ចំនួន​ ពី​ ១៥​ ទៅ​ ២០​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ដើម្បី​សាងសង់​ឃ្លាំង​ ដើម្បី​បង្រីក​ខ្សែ​សង្វាក់​ផលិតកម្ម​របស់​ខ្លួន​បន្ថែម​ទៀត​ ក្នុង​ការ​ឆ្លើយតបទៅនឹង​ការ​រីក​ចំរើន​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
លោក​ David​ Wigglesworth​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន CAMBODIA​ BEVERAGE​ COMPANY​ LTD​ ​(ក្រុមហ៊ុន​កូ​កា​-កូឡា​) ​នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​រៀបចំ​ដី​នដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ កាលពី​ថ្ងៃទី​ ៩ ខែធ្នូ​ ម្សិលមិញ​នេះ​ ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ កម្ពុជា​មានការ​កើនឡើង​នូវ​សេដ្ឋកិច្ច​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ដូច្នេះ​ ក៏​ជា​ឱកាស​ដែល​អាច​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​លោក​បន្ត​ពង្រីក​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត​ ដោយ​ផ្ដោត​ការផលិត​ផល​ក្នុង​ស្រុក​ ដើម្បី​បំពេញ​តម្រូវការ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដោយ​មិន​ចង់ឱ្យ​មានការ​នាំ​ផលិតផល​ចូល​ពី​បរទេស​។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ដោយសារតែ​ការ​រីកចម្រើន​នូវ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​នោះ​ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​លោក​ មានការ​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​លើស​ពី​ការ​រំពឹង​ទុក​ ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​ ដូច្នេះហើយ​ ក្រុមហ៊ុន​ត្រូវការ​ធនធាន​បន្ថែម​ទៀត​ទាក់ទិន​នឹង​ផ្នែក​អគ្គិសនី​ និង​ពង្រីក​ការសាងសង់​ឃ្លាំង​ ដើម្បី​ដំណើរការ​សង្វាក់​ផលិតកម្ម​បន្ថែម​ទៀត​។
លោក​ David​ Wigglesworth​ បាន​ស្នើសុំ​គោលការណ៍​អនុញ្ញាត​ពី​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ ដើម្បី​ក្រុមហ៊ុន​បាន​សាងសង់​ឃ្លាំង​បន្ថែម​ទៀត​ សម្រាប់​ពង្រីក​ខ្សែ​សង្វាក់​ផលិតកម្ម​ និង​ពង្រីក​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​លើទឹក​ប្រាក់​ពី​ ១៥លាន​ ទៅ​ ២០លាន​ដុល្លារ​ថែមទៀត​ផង​ដែរ​។
លោក​ ជា​ សុ​ផា​រ៉ា​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ រដ្ឋមន្រ្តី​ ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ បាន​លើកឡើង​ពី​កំណើន​ក្រុមហ៊ុន​សាងសង់​ និង​ការ​រីកចម្រើន​លើ​វិស័យ​សំណង់​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩​ នេះ​ ដែល​ចាត់ទុកថា​ជា​ការ​គាំទ្រ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​សេដ្ឋកិច្ច​មានការ​កើនឡើង​ ៧,៥​% ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​។
លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បន្ត​ថា​ “ទិសដៅ​ក្នុង​ពេល​អនាគត​ គឺ​យើង​ផ្ដោត​ការ​គាំទ្រ​ចំពោះ​ការ​វិនិយោគ​ និង​បើកចំហ​ការ​វិនិយោគ​ចំពោះ​វិនិយោគិន​ ទាំង​ក្នុង​និង​ក្រៅប្រទេស​ និង​អន្តរជាតិ​”។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ក្នុងនាម​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ ឯកឧត្តម​ឧប​នាយ​រក​ដ្ឋ​មន្រ្តី​ បាន​ផ្ដល់​ការ​គាំទ្រ​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេម​បូ​ឌា​ បេ​វេ​រេដ​ ខម​ប៉ានី​ លី​មី​ធី​ត នូវ​ការងារ​នានា​ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ក្រសួង​ ហើយ​សង្ឃឹមថា​នា​ពេល​អនាគត​ក្រសួង​នឹង​ក្រុមហ៊ុន​អាច​នឹង​សហការ​គ្នា​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​រួមគ្នា​បាន​៕