សម្តេច​តេជោ​៖ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បា​នកំនើន​ ៧ភាគរយ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​ថា​ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​អាច​ឆ្លុះបញ្ចាំង​បាន​ថា​ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​ក្នុងរង្វង់​ប្រមាណ​ ៧ភាគរយ​ តែ​តួលេខ​របស់​ធនាគារជាតិ​ និង​អ្នកឯកទេស​គឺ​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​​បាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច៧.១ភាគរយ​ ខណៈ​អត្រា​អតិផរណា​មាន​ជាង២ភាគរយ​។
សម្តេច​បាន​មានប្រសាសន៍​បែបនេះ​ ក្នុង​ពេល​អញ្ជើញ​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ដល់​និស្សិត​សាកល​វិទ្យាល័យ​ឯកទេស​នៃ​កម្ពុជា​ចំនួន៧០០០នាក់​ នៅ​សាលសន្និសីទ​ និង​ពិព៌​ណកោះ​ពេជ្រ​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១១​ ធ្នូ​នេះ​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​ថ្លែង​បន្ត​ថា​ “ស្ថានភាព​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងរង្វង់៧ភាគរយ​ និង​អត្រា​អតិផរណា​ជាង២ភាគរយ​នេះ​ គឺជា​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ល្អ​”។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​ថ្លែង​ថា​ ចក្ខុវិស័យ​តាំងពី​ដើម​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ គឺ​មាន​សន្តិភាព​ ទើប​មាន​អ្វី​ៗទាំងអស់​ ពោល​មាន​សន្តិភាព​ ទើប​មាន​សិទ្ធិមនុស្ស​។ សិទ្ធិមនុស្ស​ ចាប់ផ្តើម​ពី​សិទ្ធិ​រស់រាន​មានជីវិត​។ សម្តេច​តេជោ​បាន​ថ្លែង​ថា​ ក្រុម​មនុស្ស​ «សិទ្ធិមនុស្ស​និយម​» នៅពេល​ប្រទេស​មាន​បញ្ហា​ គឺ​រត់លឿន​ជាងគេ​ទាំងអស់​។
ការ​លើកឡើង​របស់​សម្តេច​តេជោ​ស្របគ្នា​ នឹង​ការព្យាករណ៍​របស់​ស្ថាប័ន​អន្តរ​ជា​តិ​ធំៗ​ ដូចជា​ធនាគារពិភពលោក​ ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ និង​មូលនិធិ​រូបិយប័ណ្ណ​អន្តរជាតិ​ ដែល​បាន​រំពឹង​ថា​ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នឹង​សម្រេច​បាន​នូវ​កំនើន​ ក្នុងរង្វង់៧ភាគរយ​នៃ​ឆ្នាំនេះ​៕