រដ្ឋាភិបាល​ត្រៀម​ចំណាយ​ថវិកាជាតិ​ជាង​ ៨០០០លាន​ដុល្លារ​នៅ​ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខនេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​ថា​ ចំណូល​ពន្ធ​ពី​គយ​ និង​ពន្ធដារ​ មកដល់​ត្រឹម​ថ្ងៃទី៩​ ខែធ្នូ​ ទទួល​បាន​ចំនួន​ ៥,៦៥២លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ លើស​ផែនការ​គ្រោងទុក​ប្រមាណ១​,១០៣លាន​ដុល្លារ​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​បាន​មានប្រសាសន៍​ឲ្យដឹង​បែបនេះ​ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​និស្សិត ​CUS​ នាទី​ក្រុង​កោះ​ពេជ្រ​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១១​ ធ្នូ​នេះ​ថា​ ចំណូល​បាន​ពី​ពន្ធ​ទិញ​រថយន្ត​ និង​ម៉ូតូ​ មាន​រហូតដល់៥២ភាគរយ​។
សម្តេច​តេជោ​បាន​ថ្លែង​ថា​ “រាជរដ្ឋាភិបាល​មាន​ថវិកា​ប្រមាណ៣​,៥០០លាន​ដុល្លារ​ សម្រាប់​យក​ទៅ​ប្រើប្រាស់​ពេល​មានការ​បន្ទាន់​។ ថវិកា​នេះ​មិនទាន់​បូក​បញ្ចូល​ប្រាក់​បម្រុង​អន្តរជាតិ១៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ និង​មាស៣០តោន​នៅឡើយ​នោះ​ទេ​”។
បើ​ទោះបី​មាន​ថវិកា​សល់​ សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ច្រើនយ៉ាង​ណា​ក្តី​ តែ​សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​បញ្ជាក់​ថា​ ក្រសួង​មិន​អាច​ស្នើសុំ​ចាយ​ថវិកា​បន្ថែម​បាន​នោះ​ឡើយ​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​ថ្លែង​ថា​“សមិទ្ធផល​ទាំងអស់​នេះ​ បាន​មក​ពី​កិច្ច​ខិតខំ​ទាំងអស់គ្នា​”។សម្តេច​តេជោ​បន្ថែម​ថា​ “អ្នក​ជាប់​កាតព្វកិច្ច​ពន្ធ​ទាំងឡាយ​ ត្រូវតែ​នាំគ្នា​ចូលរួម​បង់ពន្ធ​”។
សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ បាន​ថ្លែង​ថា​ ប្រាក់បង់​ពន្ធ​ គឺ​យក​ទៅ​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ផ្លូវ​ និង​សាងសង់​មន្ទីរពេទ្យ​ជាដើម​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​ថ្លែង​ថា​ ស្រុកខ្មែរ​ចាប់ពី​ថ្ងៃនេះ​តទៅ​មិន​មាន​បញ្ហា​អ្វី​កើតឡើង​នោះ​ឡើយ​។ ការ​បញ្ជាក់​ពី​បញ្ហា​នេះ​ បន្ទាប់ពី​ក្រុម​អ្នកគាំទ្រ​អតីត​បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​រំពឹង​ថា​ នឹង​មានការ​វិវឌ្ឍ​លើ​បញ្ហា​នយោបាយ​នៅ​ថ្ងៃទី១២​ ខែធ្នូ​៕