សម្តេច​តេជោ​ចុះហត្ថលេខា​បង្កើត​ធនាគារ​ SME​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់១០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​
ភ្នំ​ពេញៈ​ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​ ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​ទំលាក់​ថវិកាជាតិ​ប្រមាណ ១០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ក្នុង​ការបង្កើត​ធនាគារ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​ធម្យម​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ និង​ជួយ​សម្រួល​ដល់​កសិករ​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់​និស្សិត​ សាកល​វិទ្យាល័យ​ឯកទេស​នៃ​កម្ពុជា​សរុប​ចំនួន៦​,៧៦២នាក់​ ដែល​ធ្វើ​ឡើ​ងនៅម​ជ្ឍ​មណ្ឌល​កោះ​ពេជ្រ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​នៅ​ថ្ងៃទី១១​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ថា​ ការ​ចុះហត្ថលេខា​នេះ​ គឺ​ដើម្បី​លើ​កម្ពស់ជីវភាព​អ្នក​ ដែល​មាន​អាជីវកម្ម​ធុន​តូច​ និង​ធម្យម​ ជាពិសេស​លើកស្ទួយ​កសិករ​កម្ពុជា​។
សម្ត​ចតេ​ជោ​ថា​ “បីឬ៤​ ថ្ងៃនេះ​ ខ្ញុំ​ក៏បាន​ចុះហត្ថលេខា​ប្រមាណ ១០០ពាន់​លាន​រៀល​ ស្មើ១០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ដើម្បី​បង្កើត​ធនាគា​រហ​គ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ដើម្បី​ជាផ្នែក​មួយ​ក្នុង​ជួយ​ដល់​សហគ្រាស​ធុន​តូន​ និង​ធម្យ​មក្នុង​ការ​មានលទ្ធភាព​ទិញ​ស្រូវ​អង្ករ​របស់​ករសិក​រ”។ សម្តេច​បន្ត​ថា​ “ចឹង​ទេ​ យើង​ត្រូវតែ​មើល​អោយ​ឃើញ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ប្រឹងប្រែង​ ​តែ​បណ្តាញ​វិស័យ​ឯកជន​ត្រូវតែ​ចូលរួម​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​តម្លៃ​ស្រូវ​របស់​កសិករ​របស់​យើង​ ​និង​កសិផល​ដទៃទៀត​របស់​ប្រជាជន​” ។
សម្តេច​តេជោ​បន្ថែម​ថា​ កាលពី​កន្លងទៅ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​បាន​ផ្តល់​ដើមទុន​បន្ថែមចំនួន៥០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ដល់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​ជនបទ​ ដើម្បី​ប្រែក្លាយ​ “ធនា​ការអភិវឌ្ឍន៍​ជនបទ​” ទៅជា​ “ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​ជនបទ​ និង​កសិកម្ម​” ដែល​មាន​ចំណាត់ថ្នាក់​ជា​ធនាគារពាណិជ្ជ​ សម្រាប់​បម្រើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ជាពិសេស​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​រក្សា​ស្ថិរភាព​ថ្លៃ​ និង​ប្រមូល​ទិញ​ស្រូវ​ពី​កសិករ​ ហើយ​ស្តុក​ទុក​ កិន​កែច្នៃ​ និ​នាំចេញ​។
លោក​ ឡាំ​ គឹម​ឡេង​ អគ្គនាយក​នៃ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​សហគ្រាស​ធុន​តូច​មធ្យម​ និង​សិប្បកម្ម​ នៃ​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ និង​សិប្បកម្ម​ ធ្លាប់​បាន​សារព័ត៌មាន​នៅក្នុង​ស្រុក​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ មាន​ឧបសគ្គ៣យ៉ាង​ ដែល​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​ធម្យ​មនៅ​កម្ពុជា​ (SMEs​) មានការ​ប្រឈម​ និង​ពិបាក​ទទួល​បាន​ឥណទាន​ពី​ធនាគារ​ ដើម្បី​យក​ទៅ​ពង្រីក​អាជីវកម្ម​។
ទី១​ SMEs​ ខ្លួនឯង​មិនទាន់​មាន​សមត្ថភាព​ទទួល​បាន​ឥណទាន​ ដោយសារតែ​មាន​លក្ខណៈ​ជាគ្រួសារ​នៅឡើយ​ ដែល​ធ្វើតាម​ទម្លាប់​តពី​ឪពុក​ម្តាយ​ ការគ្រប់គ្រង​មិនទាន់​មាន​លក្ខណៈ​ស្តង់ដារ​ ការរៀបចំ​បញ្ជី​របាយការណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​មានក​ម្រ​តិ​ ខ្វះខាត​ទ្រព្យ​ធានា​ និង​មិន​មាន​ផែនការអាជីវកម្ម​ច្បាស់លាស់​។
ទី២​ ធនាគារ​ មាន​លក្ខខណ្ឌ​ស្មុគស្មាញ​ សម្រាប់​កំណត់​ការ​ផ្តល់​ឥណទាន​ ដោយ​ត្រូវ​ពិនិត្យមើល​ឲ្យបាន​ច្បាស់លាស់​ថា​ តើ​នៅពេល​ផ្តល់​ឥណទាន​ដល់​ SMEs​ អាច​មាន​ប្រាក់​សង​ត្រឡប់​ដល់​ធនាគារ​វិញ​ដែរ​ទេ​?។ ចំពោះ​អត្រា​ការប្រាក់​វិញ​ អាច​មានកម្រិត​ខ្ពស់​ និង​រយៈពេល​នៃ​ការ​ស្នើសុំ​អាច​មាន​រយៈពេល​យូរ​ ដោយសារតែ​ត្រូវ​ពិនិត្យ​បច្ច័យ​ច្រើន​ មុននឹង​ផ្តល់​ឥណទាន​ និង​ទី៣​ យន្តការ​ដើម្បី​អនុវត្តន៍​ការ​គាំទ្រ​ដល់​ SMEs​ នៅ​មានកម្រិត​នៅឡើយ​ ពីសំណាក់​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ បើ​ទោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​មាន​គោលនយោបាយ​គ្រប់គ្រាន់​រួចហើយ​ក្តី​។
លោក​ ឡាំ​ គឹម​ឡេង​បាន​បន្ត​ថា​ នៅ​កម្ពុជា​មាន​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ចំនួន៥២ម៉ឺន​មូលដ្ឋាន​ (សហគ្រាស​) ចែកចេញជា៤ផ្អែក​៖ទី១​ ផ្នែក​កសិ​កកម្ម​មាន​ ២១ភាគរយ​ នៃ​ចំនួន​សហគ្រាស​ទាំងអស់​ ទី២​៖ ផ្នែក​ឧស្សាហកម្ម​ ឬកម្មន្តសាល​ មាន៣០ភាគរយ​ ទី៣​៖ ផ្នែក​ធុរកិច្ច​ ឬពាណិជ្ជកម្ម​ មាន៤៣ភាគរយ​ និង​ទី៤​៖ ផ្នែក​សេវាកម្ម​ និង​ទេសចរណ៍​ ដែល​មាន​ប្រហែល៧ភាគរយ​។ សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​នេះ​បាន​ផ្តល់​ការងារ​ជូន​ពលរដ្ឋខ្មែរ​ពី៧០ទៅ​ ៧២ភាគរយ​នៃ​ការងារ​ដែល​មាននៅ​កម្ពុជា​ ដែល​ស្មើនឹង​ប្រមាណ៣​ ទៅ៣.៥លាន​នាក់​៕