ជប៉ុន​គ្រោង​ផ្តល់​ឥណ​ទា​ប្រមាណ១០៦លាន​ដុល្លា​សាងសង់​រោងចក្រទឹក​ស្អាត​ថ្មី​មួយទៀត​នៅ​ក្រុង​សៀមរាប​
ភ្នំ​ពេញៈ​ រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ តាមរយៈ​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ (JICA​) គ្រោង​ផ្តល់​ឥណទាន​ប្រមាណ ១០៦លាន​ដុល្លា​អាមេរិក​ សម្រាប់​ការសាងសង់​រោងចក្រទឹក​ស្អាត​ថ្មី​មួយទៀត​ ដែល​មាន​សមត្ថភាព​ផលិត ៦០ ពាន់​ម៉ែត្រ​ត្រីគុណ​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​ ស្ថិត​ក្នុង​សង្កាត់​ជ្រាវ​ ក្រុង​សៀមរាប​ ខេត្តសៀមរាប​។
លោក​ ចម​ ប្រសិទ្ធ​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​និង​សិប្បកម្ម​ បាន​មានប្រសាសន៍​ នៅក្នុង​ពិធី​នៅក្នុង​ពិធី សម្ពោធ​ឱ្យ​ដំណើរការ​រោងចក្រ​ ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​ស្អាត​ទឹកវិល២​ កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ថា​ សម្រាប់​ក្រុង​សៀមរាប​ ត្រូវ​មានការ​គិតគូរ​ទុកជាមុន​ ក្នុង​រយៈពេល​វែង​ពី១០​ ទៅ២០ឆ្នាំខាងមុខ​ ដើម្បី​ត្រៀម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​បម្រើ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ទេសចរណ៍​ ដែល​នឹង​មានការ​រីកចម្រើន​កាន់តែ​ខ្លាំង​ថែមទៀត​នៅ​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំខាងមុខ​នេះ​ ។
លោក​បន្ត​ថា​ ក្នុង​ទិសដៅ​ឈាន​ឆ្ពោះទៅ​កាន់ការ​ផ្តល់​សេវា​គ្រប​ដណ្តប់​ ១០០​% លើ​ក្រុង​សៀមរាប​ ឆ្លើយតប​និង​គោលនយោបាយ​ទឹក​ស្អាត​ របស់​សម្តេច​តេជោ​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​សៀមរាប​ មាន​គម្រោង​វិនិយោគ​មួយផ្សេងទៀត​ ក្រោម​ក្របខណ្ឌ​ឥណទាន​ ពីទី​ភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ (JICA​) ជាមួយនឹង​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ១០៦លាន​ដុល្លា​អាមេរិក​ សម្រាប់​ការសាងសង់​រោងចក្រទឹក​ស្អាត​ថ្មី​មួយទៀត​ សមត្ថភាព​ផលិត៦០ពាន់​ម៉ែត្រ​ត្រីគុណ​ ក្នុង​មួយថ្ងៃ​ ស្ថិត​ក្នុង​សង្កាត់​ជ្រាវ​ ក្រុង​សៀមរាប​ ដោយ​យក​ប្រភព​ទឹក​ពី​បឹងទន្លេសាប​ និង​ការដំឡើង​បំពង់​មេ​នាំ​ទឹក​ និង​បំពង់​ចែកចាយ​ទឹក​ស្អាត​ប្រវែង​សរុប២២០គីឡូម៉ែត្រ​ ។
លោក​បន្ថែម​ថា​ “រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​សៀមរាប​ បាន​ចុះ​ហត្ត​លេខា​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​សាងសង់​រួចហើយ​ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​ក៏បាន​ចាប់ផ្តើម​ការងារ​ជំហាន​ដំបូង​ និង​ផ្គត់ផ្គង់​សម្ភារៈ​ពីក្រៅ​ប្រទេស​ជាបន្តបន្ទាប់​ និង​ត្រូវ​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ ក្នុង​ពេល​ឆាប់​ៗខាងមុខ​ ហើយ​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៣​”។
លោក​ទៀ​ សីហា​ អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​សៀមរាប​ ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់​ទឹក​ស្អាត​ក្នុង​ក្រុង​សៀមរាប​ ជាមធ្យម​ប្រមាណ៦០ពាន់​ម៉ែត្រ​ត្រីគុណ​ក្នុង១ថ្ងៃ​ ក្នុង​ពេល​ដែល​រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​សៀមរាប​ មាន​សមត្ថភាព​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​មានត្រឹមតែ៣០ពាន់​ម៉ែត្រ​ត្រីគុណ​ក្នុង១ថ្ងៃ​ រួម​ទាំង​រោងចក្រ​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​ស្អាត​ទឹកវិល២​ ដែល​កំពុង​បើក​សម្ពោធ​នេះ​ ដែល​មាន​សមត្ថភាព​ផលិត​ទឹក​ស្អាត​បាន១៥ពាន់​ម៉ែត្រ​ត្រីគុណ​ក្នុង១ថ្ងៃ​ ។
បើ​យោង​តាម​ការសិក្សា​របស់​ក្រុមហ៊ុន​បារាំង​ និង​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ (JICA​)នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០៣០ខាងមុខ​ តម្រូវការ​នៃ​ការប្រើ​ប្រាស់​ទឹក​ស្អាត​នឹង​កើនឡើង​ដល់​ ៩០ពាន់​ម៉ែត្រ​ត្រីគុណ​ក្នុង១ថ្ងៃ​។
លោក​បញ្ជាក់​ថា​ “តម្រូវការ​ទឹក​ស្អាត​ ដែល​ចេះតែ​កើនឡើង​ពី​មួយឆ្នាំ​ ទៅ​មួយឆ្នាំ​នោះ​ រដ្ឋាករទឹក​ស្វយ័ត​សៀមរាប​ មាន​គម្រោង​វិនិយោគ​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​ លើ​ការពង្រីក​ប្រព័ន្ធ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​ តាមរយៈ​នៃ​ការ​គៀង​គរ​ប្រភព​ទុន​ពី​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍ​នានា​ផង​ដែរ​”៕