កម្ពុជា​នឹង​រង់ចាំ​ការ​ឆ្លើយ​ពី​សហភាព​អឺរ៉ុប​ ខណៈ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជិត​ ៣លាន​នាក់​កំពុង​ទទួល​បានផល​ប្រយោជន៍​ចំពោះ​ EBA​
ភ្នំ​ពេញៈ​ កម្ពុជា​នឹង​រង់ចាំ​ការ​ឆ្លើយ​ពី​សហភាព​អឺរ៉ុប​ ចំពោះ​បញ្ហា​ EBA​ បន្ទាប់ពី​ប្រគល់​ជូន​ នូវ​ឯកសារ​ឆ្លើយតប​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ទៅ​នឹង​របាយការណ៍​របស់​គណ:កម្មការ​អឺរ៉ុប​។
កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១២​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ លោក​ណុំ​ ពិសិដ្ឋ​ឯកអគ្គ​រាជទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ប្រទេស​បែលហ្សិក​ បាន​ប្រគល់​ជូន​នូវ​ឯកសារ​ឆ្លើយតប​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ទៅ​នឹង​របាយការណ៍​របស់​គណ:កម្មការ​អឺរ៉ុប​ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ EBA​ ជូន​លោកស្រី​ Alina​ Boiciuc​ តំណាង​គណ:កម្មការ​អឺរ៉ុប​ នៅ​ទីស្នាក់ការ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម​ នៃ​គណ:កម្មការ​អឺរ៉ុប​ នៅ​ទី​ក្រុង​ព្រុច​សែល​ ប្រទេស​បែលហ្ស៊ិក​។
រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ តាមរយៈ​ក្រសួង​ការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​មួយ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ អនុលោម​តាម​នីតិវិធី​របស់​សហភាព​អឺរ៉ុប​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ មាន​ភារកិច្ច​ប្រគល់​ជូន​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​ នៅ​ថ្ងៃទី១២ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ ជា​ការ​ឆ្លើយតប​ចុងក្រោយ​របស់​ខ្លួន​ ចំពោះ​របាយការណ៍​របស់​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​អំពី​ការ​រក​ឃើញ​ និង​សន្និដ្ឋាន​ពាក់ព័ន្ធ​ និង​នីតិវិធី​ដក​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ ជា​បណ្តោះអាសន្ន​ ដែល​បាន​ផ្តល់​ឲ្យ​កម្ពុជា​ ក្រោម​កម្មវិធី​ “គ្រប់មុខ​ទំនិញ​លើកលែង​សព្វាវុធ​-EBA​”។
សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​នេះ​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ សេចក្តី​ឆ្លើយតប​ចុងក្រោយ​នេះ​ គឺជា​របាយការណ៍​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ​អំពី​សកម្មភាព​ និង​វិធានការណ៍​នានា​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​ បាន​អនុវត្ត​ឆ្លើយតប​ ទៅ​នឹង​បញ្ហា​ទាំងឡាយ​ដែល​ជា​ការ​ព្រួយបារម្ភ​ របស់​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​ ជា​អា​ទី៍​ រួមមាន​ ការគោរព​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការចូលរួម​នយោបាយ​ សិទ្ធិ​ដីធ្លី​ សេរីភាព​បញ្ចេញមតិ​និង​សេរីភាព​បង្កើត​សមាគម​ជាដើម​។
សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​នេះ​បញ្ជាក់​ថា​ ក្នុង​ចន្លោះ​ពេល​ដែល​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​ ចេញ​សេចក្តី​សម្រេច​ចុងក្រោយ​របស់​ខ្លួន​ នៅ​ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខនេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​សង្ឃឹមថា​ គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​ នឹង​ធ្វើការ​ពិចារណា​លើ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ ប្រកបដោយ​សុឆន្ទៈ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ក្នុង​ការអនុវត្ត​រាល់​អនុសញ្ញា​អន្តរជាតិ​ទាំងអស់​ ក្រោម​លក្ខខណ្ឌ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ គ្រប់មុខ​ទំនិញ​លើកលែង​សព្វាវុធ​-EBA​” ដែល​អាច​ផ្តល់​ផល​ប៉ះពាល់​សង្គម​ដល់​កម្ម​ការីនី​ប្រមាណ​ជិត​មួយ​លាន​នាក់​ និង​ផល​ប៉ះពាល់​ដោយប្រយោល​ដល់​ក្រុម​គ្រួសារ​សាច់ញាតិ​ ដែល​រស់នៅ​ពឹងផ្អែក​លើ​ប្រាក់ឈ្នួល​របស់​ពួកគេ​ រួម​ទាំង​ការគោរព​នូវ​គោលការណ៍​អធិបតេយ្យ​ភាព​ និង​ការ​មិន​ជ្រៀតជ្រែក​ចូល​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​កម្ពុជា​។
សមាគម​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​នៅ​ក្ពុ​ជា​ (GMAC​) ​បាន​ក៏បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​សហភាព​អឺរ៉ុប​បន្ត​រក្សា​កម្មវិធី​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ លើ​គ្រប់មុខ​ទំនិញ​លើកលែងតែ​គ្រឿង​សព្វាវុធ​ (EBA​) ដល់​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ផ្តល់​ការងារ​ដល់​កម្មករ​ និយោជិត​ចំនួន៧៥០​,០០០​ នាក់​ ​; និង​សុខមាលភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រមាណ៣លាន​នាក់​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ហា​នី​ភ័យ​។
យោង​តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ របស់​សមាគម​រោងចក្រ​កាត់​ដេរ​នៅ​ម្ពុ​ជា​ (GMAC​)ចេញផ្សាយ​កាលពី​ថ្ងៃទី១៣​ ខែសីហា​​កន្លងមក​នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា​ បាន​ទទួល​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ពី​កម្មវិធី​ EBA​ តាំងពី​ឆ្នាំ២០០១​ ។ អ្នក​ដែល​ទទួល​បាន​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ចម្បង​គឺ​កម្មករ​ កម្មការិនី​ ដែល​កំពុងធ្វើការ​នៅក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​កាត់ដេរ​សម្លៀកបំពាក់​ ស្បែកជើង​ និង​ផលិតផល​ធ្វើដំណើរ​ (Travel​ Goods​) ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
ឧស្សាហកម្ម​ទាំងនេះ​ តំណាង​ឲ្យ​ប្រមាណ៧៥ភាគរយ​ នៃ​ការនាំចេញ​ទំនិញ​សរុប​របស់​កម្ពុជា​ និង៩០ភាគរយ​ នៃ​ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅកាន់​សហភាព​អឺរ៉ុប​។ ពាណិជ្ជកម្ម​ចំនួន៤​,៧៧​ ពាន់​លាន​អឺ​រ៉ូ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨​ កើនឡើង​ចំនួន១០ដង​ ចាប់ពី​កម្មវិធី​ EBA​ ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​ឱ្យ​កម្ពុជា​ដំបូង​។
សមាគម​រោងចក្រ​កាត់​ដេរ​នៅ​ម្ពុ​ជា​ ដែល​ជា​តំណាង​រោងចក្រ​ចំនួន៥៨០​ នៅ​កម្ពុជា​បាន​អះអាង​បន្ត​ថា​ ដោយសារតែ​ការ​គាំទ្រ​របស់​សហភាព​អឺរ៉ុប​ តាមរយៈ​កម្មវិធី​ EBA​ ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ រាប់​លាន​នាក់​បាន​ចេញផុត​ពី​ភាព​ក្រីក្រ​ និង​បាន​រួមចំណែក​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សង្គម​របស់​ប្រទេស​។
កម្មករ​ចំនួន​ ៧៥០​,០០០នាក់​នៅក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​នេះ​ តំណាង​ជាង​ពាក់កណ្តាល​នៃ​កម្លាំង​ការងារ​សរុប​ ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ហើយ​ឧស្សាហកម្ម​នេះ​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​ចំណូល​ផ្ទាល់​ដល់​គ្រួសារ​ជាង២០ភាគរយ​ នៃ​គ្រួសារ​ទាំងអស់​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។ ជាង៨០ភាគរយ​នៃ​កម្មករ​របស់​យើង​ជា​ស្ត្រី​ ហើយ​ពួកគេ​ភាគច្រើន​បំផុត​មាន​អាយុ​ក្រោម​ ៣៥ឆ្នាំ​។