ក្រុម​អ្នក​ធុរកិច្ច​ចិន​ជាច្រើន​គ្រោង​វិនិយោគ​វិស័យ​ជាច្រើន​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ​ ៖ ប្រតិភូ​មួយ​ក្រុម​មក​ពី​ខេ​ត្ត​ហ្វូ​ជៀន​ ប្រទេស​ចិន​ បាន​មកា​ន់​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ស្វែងយល់​ពី​កាលានុវត្ត​សេដ្ឋកិច្ច​ ពាណិជ្ជកម្ម​ ដើម្បី​ស្វែងរក​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ ជាមួយនឹង​ការ​ស្នើសុំ​ការ​គាំទ្រ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ទទួល​បាន​ទំនុកចិត្ត​ និង​ភាព​កក់ក្ដៅ​។
ក្រោយ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ កាលពី​ថ្ងៃទី១៣​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ ម្សិលមិញ​នេះ​ ក្រុម​ប្រតិភូ​មក​ពី​ខេ​ត្ត​ហ្វូ​ជៀន​ នៃ​សាធារណៈ​រដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន​ ដែល​ដឹកនាំ​លោកស្រី​ ឡេ​ ជុន​មី​ ( Lei​ Chun​ Mei​) អនុប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​អចិន្ត្រៃយ៍​ សភា​ប្រជាជន​ ខេត្ត​ខេ​ត្ត​ហ្វូ​ជៀន​ បាន​ចូល​ជួប​សម្ដែង​ការគួរសម​ជា​មួយ​លោកស្រី​ ម៉ែ​ន សំ​អន​ ម៉ែ​ន សំ​អន​ ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​រដ្ឋសភា​-ព្រឹទ្ធសភា​ និង​អធិការកិច្ច​ នៅ​ទីស្ដីការ​ក្រសួង​។
នៅក្នុង​ជំនួប​ខាងលើ​នេះ​ លោកស្រី​ ឡេ​ ជុន​មី​ ( Lei​ Chun​ Mei​) បាន​កោតសរសើរ​ពី​ភាព​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​កម្ពុជា​ ជាមួយនឹង​ការសន្យា​ជួយ​ផ្សព្វផ្សាយ​បន្ថែម​ ដើម្បី​កៀងគរ​បណ្តា​អ្នក​វិនិយោគ​ចិន​មកកាន់​កម្ពុជា​។
បន្ថែម​ពីនេះ​ លោកស្រី​ក៏​បាន​សើ្ន​សុំ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ គាំទ្រ​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​វិនិយោគ​ វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ពាណិជ្ជកម្ម​ សេដ្ឋកិច្ច​ ទេស​ ចរណ៍​ វប្បធម៌​ និង​កសិកម្ម​ រវាង​ខេ​ត្ត​ហ្វូ​ជៀន​ ជាមួយ​ នឹង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ។
ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ និង​ជារ​ដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​ទំនាក់ទំនង​រដ្ឋសភា​ – ព្រឹទ្ធសភា​ និង​អធិការកិច្ច​ លោកស្រី​ ម៉ែ​ន សំ​អន​ បាន​គាំទ្រ​ទៅ​នឹង​គោលបំណង​ និង​កិច្ច​សំ​ណើរ​ខាងលើ​ទាំងស្រុង​ ដោយ​លោកស្រី​បាន​លើកឡើង​ថា​ នឹង​ដាក់​សំ​ណើរ​នេះ​ជូន​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ផ្តល់​ភាព​កក់ក្តៅ​ដល់​អ្នក​វិនិយោគ​របស់​ខេ​ត្ត​ហ្វូ​ជៀន​មកកាន់​កម្ពុជា​ ព្រោះ​នេះ​ជា​ប្រយោជន៍​រួម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ក្នុ្ងង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​។
លោកស្រី​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ កិច្ចសហការ​ទាំងនេះ​ នឹង​ជួយ​លើកកម្ពស់​ជីវភាពរស់នៅ​របស់​ប្រជាជន​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ ហើយក៏​ជា​ការ​រួមគ្នា​អនុវត្ត​ឱ្យ​បាន​ជោគជ័យ​តាម​ស្មារតី​រួម​រវាង​ប្រមុខ​ដឹកនាំ​កម្ពុជា​ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ និង​លោក​ ស៊ី​ ជី​នពីង​ ដែល​បាន​ជួបគ្នា​កន្លងមក​ លើ​នយោបាយ​ផ្លូវ​មួយ​ ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​មួយ​ និង​ផ្លូវ​សូត្រ​ ដែល​កម្ពុជា​បាន​យល់ឃើញ​ថា​ នេះ​ជា​ចរន្ត​នៃ​ការពង្រីក​សក្តានុភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ មិន​ត្រឹមតែ​កម្ពុជា​នោះ​ទេ​ គឺ​ទាំង​ក្នុង​តំបន់​ និង​ពិភពលោក​ ៕