ទឹកប្រាក់​ជាង២០០០លាន​ដុល្លារ​ត្រូវ​បាន​ចាក់​ចូលក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​ក្នុង​រយៈពេល៨ខែ​ឆ្នាំនេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ មន្រ្តី​ជាន់ខ្ពស់​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​ថា​ គិត​ត្រឹម​រយៈពេល៨ខែ​ ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​នេះ​ បណ្តា​ធនាគារ​ និង​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​នានា​ បាន​ផ្តល់​ឥណទាន​ដល់​វិស័យ​កសិកម្ម​រហូត​ ដល់​ជាង២ពាន​លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ដើម្បី​ជា​ការចូលរួម​ជួយ​លើកស្ទួយ​វិស័យ​នេះ​ឱ្យ​រីកចម្រើន​។
នៅក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ ក្នុង​សន្និសីទ​ម៉ាក្រូ​សេដ្ឋកិច្ច​ ប្រចាំឆ្នាំ​លើក​ទី៦​ របស់​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​ស្ដីពី​ “វិស័យ​កសិកម្ម​ក្នុង​បរិបទ​ នៃ​ការផ្លាស់ប្ដូរ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ នៃ​រចនា​សម្ពន្ធ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ភាព​មិន​ប្រាកដប្រជា​នៃ​ពាណិជ្ជកម្ម​ពិភពលោក​” ដែល​រៀបចំ​ដោយ​ធនាគារ​ ជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ នៅ​ថ្ងៃទី១៦​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩កន្លងមក​នេះ​ លោកស្រី​នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ បើ​តាម​ទិ​ន្ន័​យនៅ​ឆ្នាំ២០១០​ ឥណទាន​សរុប​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ មាន​ចំនួន១.៦ទ្រី​លាន​រៀល​ ស្មើ៣៨១លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ប៉ុន្ដែ​គិត​ត្រឹម​ខែសីហា​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ឥណទាន​សរុបទៅ​កាន់​វិស័យ​នេះ​ បាន​កើន​ដល់១៣.១ទ្រី​លាន​រៀល​ ស្មើរ​នឹង២.២០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​”។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​អត្រា​ការ​ប្រា​ ក់​ត្រូវ​បាន​កំណត់​អតិបរមា១៨​ ភាគរយ​ នៅ​ខែមេសា​ឆ្នាំ២០១៧​ ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ឥណទាន​ដល់​កសិករ​។
ស្រប​ជាមួយនឹង​ប្រធានបទ​ ដែល​លើកយក​ពី​វិស័យ​កសិកម្ម​មក​ពិភាក្សា​ ក្នុង​សន្និសីទ​នេះ​ លោកស្រី​ នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ ក៏បាន​លើក​ពីក​ត្តា​ប្រឈម​ និង​ដំណោះស្រាយ​មួយចំនួន​ ដែល​ជំរុញ​ឲ្យ​វិស័យ​នេះ​ឈាន​ឆ្ពោះទៅ​មុខ​។
លោកស្រី​បញ្ជាក់​ថា​ “ថ្ងៃនេះ​ខ្ញុំ​សូម​លើកយក​ចំណុច​សំ​ខាន់​ៗមួយចំនួន​ លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​ ដែល​គួរ​យក​មក​ពិភាក្សា​ក្នុង​សន្និសីទ​ថ្ងៃនេះ​”។ លោកស្រី​បន្ត​ថា​ “ខ្ញុំ​យល់ថា​ ដើម្បី​ជំរុញ​កំណើន​វិស័យ​កសិកម្ម​ ត្រូវ​ធ្វើឲ្យ​ផលិតភាព​នៃ​វិស័យ​នេះ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​ និង​បង្កើត​ភាព​ធន់​ និង​អាកាសធាតុ​លើ​វិស័យ​នេះ​”៕