ក្រុមហ៊ុន​ប្រេង​និង​ឧស្ម័ន​នៅ​អារ៉ាប់រួម​ធំ​មួយ​ស្វែងរក​ឱកាស​វិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​ប្រេង​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​ក្រសួង​រ៉ែ​ និង​ថាមពល​បាន​ថ្លែង​ថា​ ក្រុមហ៊ុន​ Mubadala​ Petroleum​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ប្រេង​ និង​ឧស្ម័ន​ធំជាង​គេ​នៅ​អារ៉ាប់រួម​ កំពុង​ស្វែងរក​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅក្នុង​វិស័យ​ប្រេង​នៅ​កម្ពុជា​។
នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​មួយ​កាល​ពី​សប្តា​ស៍​មុន​មួយ​លោក​ ម៉េ​ង សក្តិ​ធា​រ៉ា​ រដ្ឋលេខាធិការ​ និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​រ៉ែ​ និង​ថាមពល​ លោក​ Mazin​ al​-Lamki​ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​ Mubadala​ Petroleum​ បាន​បង្ហាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​ប្រេង​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​ ជៀប​ សួរ​ អគ្គនាយក​នៃ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ប្រេងកាត​ ក្រសួង​រ៉ែ​និង​ថាមពល​ ត្រូវ​បាន​រាយការណ៍​ថា​ ក្រសួង​បាន​ស្វាគមន៍​ចំពោះ​ការចូលរួម​របស់​ខ្លួន​ នៅក្នុង​ប្លុក​ប្រេង​នៅ​សមុទ្រ​ និង​ដីគោក​ដោយមាន​ជំនាញ​ និង​បទពិសោធន៍​របស់​ក្រុមហ៊ុន​។
ក្រុមហ៊ុន​នេះ​ បាន​ចូលរួម​នៅក្នុង​ឱកាស​វិនិយោគ​របស់​កម្ពុជា​ រួមមាន​ការរុករក​ និង​ផលិតកម្ម​ ក៏ដូចជា​ការបង្កើត​រោងចក្រ​ចម្រាញ់​ប្រេង​ផង​ដែរ​។
លោក​ជៀប​ សួរ​បាន​ថ្លែង​ថា​ “យើង​បាន​ជូនដំណឹង​ ដល់​ក្រុមហ៊ុន​អំពី​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​។ ចំពោះ​ការរុករក​ប្រេងកាត​ យើង​មាន​ប្លុក​នៅ​ឯនាយ​សមុទ្រ​ចំនួន៤​ និង​ប្លុក​ប្រេង​លើ​ដីគោក​ចំនួន ១៨ទៀត​ដែល​គ្មាន​ការគ្រប់គ្រង​។ យើង​កំពុង​បង្កើត​ក្រុមការងារ​ដើម្បី​ពិភាក្សា​បន្ថែម​ទៀត​ អំពី​ឱកាស​វិនិយោគ​នា​ពេល​អនាគត​”។
លោក​បន្ត​ថា​ កម្ពុជា​បាន​បែងចែក​តំបន់​ ដែល​មាន​ប្លុក​សមុទ្រ​ចំនួន៦​ និង​តំបន់​នៅ​លើ​ដី​ចំនួន១៩ សម្រាប់​រក​ឃើញ​ប្រេងកាត​។
ក្រុមហ៊ុន​ KrisEnergy​ ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​សឹង្ហ​បូរី​ បច្ចុប្បន្ន​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ប្លុក​អណ្តូង​ប្រេង​អប្សា​រា​ក្នុង​ឈូងសមុទ្រ​ថៃ​ក្នុង​ដែនទឹក​កម្ពុជា​។
ក្រសួង​រំពឹង​ថា​នឹង​ចុះ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ប្រេង​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ Cambodian​ Resources​ Energy​ Development​ Co​ អំពី​អណ្តូង​ប្រេង​នៅ​ប្លុក​ D ។ ក្រសួង​ក៏​កំពុង​ចរចា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ប្រេង​ ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​កាណាដា​ EnerCam​ Co​ សម្រាប់​ការ​រក​ឃើញ​នៅ​លើ​ដីគោក​ប្លុក​ VIII​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ប្លុក​Aកំពុង​ឆ្ពោះទៅ​រក​ផលិតកម្ម​ ហើយ​យើង​គ្រោង​នឹង​ចុះហត្ថលេខា​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​រុករក​ប្រេង​នៅ​ប្លុក​ចំនួន៤​ នៅ​សមុទ្រ​នឹង​បើកចំហ​សម្រាប់​វិនិយោគិន​ថ្មី​ដូចជា​ក្រុមហ៊ុន​ Mubadala​។
ដោយ​មើលឃើញ​ពី​សក្តា​នុ​ពល​ នៃ​ធនធាន​ប្រេង​និង​រ៉ែ​នៅ​កម្ពុជា​ លោក​ Mazin​ បាន​និយាយ​ថា​ ក្រុមហ៊ុន​បាន​ចាប់ អារម្មណ៍​ ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​ប្រេង​នៅ​កម្ពុជា​។ យើង​នឹង​ធ្វើការ​សិក្សា​ ឱ្យ​បាន​ឆាប់​តាមដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​ ពីព្រោះ​មាន​តម្រូវការ​ចាំបាច់​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​ប្រេង​ និង​ឧស្ម័ន​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​។
ក្រុមហ៊ុន​ Mubadala​ ជា​ក្រុមហ៊ុន​ប្រេង​និ​ ងឧស្ម័ន​គ្រប់គ្រង​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​អាប៊ូដាប៊ី​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១២​ ។ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ប្រតិបត្តិ​ការ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ចំនួន​ ១០​ នៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា​ អាហ្វ្រិក​ខាងជើង​ និង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​បញ្ជាក់​ជាថ្មី​កាលពី​ដើម​សប្តា៍​នេះ​ថា​ នៅ​ពាក់កណ្តាល​ឆ្នាំក្រោយ​ ប្រទេស​កម្ពុជា​នឹង​ទាញ​យក​ដំណក់​ប្រេង​លើកដំបូង​ចេញពី​ប្លុក​ A នៃ​អណ្តូង​ប្រេង​អប្សរា​៕