ភ្នំពេញៈ ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានសហការជាមួយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ អាស៊ី (ADB) រៀបចំកិច្ចប្រជុំអនុគណៈកម្មាធិការគយ ; (CBTA) ជាលើកទី២ស្ដីពីកិច្ចព្រមព្រៀងឆ្លង់កាត់ព្រំដែនបណ្តោះអាសន្ន ដោយមានការចូលរួមពីមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់មកពីបណ្តាប្រទេសក្នុងមហាអនុតំបន់មេគង្គ ដើម្បីគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុនប្រតិបត្តិការដឹកជញ្ជូនឆ្លងកាត់ព្រំដែន។
សមាជិកនៅក្នុងមហាអនុតំបន់មេគង្គ ដែលរួមមានប្រទេសកម្ពុជា ថៃ ឡាវ វៀតណាម មីយ៉ាន់ម៉ា និងប្រទេសចិន រួមជាមួយនឹងវត្តមានរបស់លោកស្រី Ms. Kanya S, Sasradipoera អ្នកជំនាញការពាណិជ្ជកម្មជាន់ខ្ពស់ របស់ធនាគារអភិវឌ្ឍអាស៊ី បានចូលរួមនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំអនុគណៈកម្មាធិការគយ (CBTA) ជាលើកទី២ ស្ដីពីកិច្ចព្រមព្រៀងឆ្លង់កាត់ព្រំដែនបណ្តោះអាសន្ន (Second Customs Subcommittee Meeting on Interim Transit Arrangement Under Cross-Border Transport Facilitation Agreement (CBTA) ដែលបានធ្វើឡើងនៅសណ្ឋាគារសុខាភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ ។
លោក នួន ច័ន្ទរិទ្ធ អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជាបានលើកឡើងថា កិច្ចប្រជុំបណ្តាប្រទេសក្នុងមហាអនុតំបន់មេគង្គ គឺធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងពិភាក្សាស្វែងរកដំណោះស្រាយផ្នែកបច្ចេកទេស ក្នុងការគ្រប់គ្រងយានយន្តចេញ-ចូល ការគ្រប់គ្រង ក្រុមហ៊ុនប្រតិបត្តិការដឹកជញ្ជូនឆ្លងកាត់ព្រំដែន និងនីតិវិធីត្រួតពិនិត្យរបស់សមត្ថកិច្ចគយ ស្របតាមបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនៃបណ្តាប្រទេសទាំងនេះ។
លោកបន្តទៀតថា “កិច្ចការទាំងអស់នេះ គឺធ្វើឡើងដើម្បីសំដៅដល់ការសម្រួល និងបង្កើនបរិមាណទំនិញនាំចេញ នាំចូលបន្ថែមទៀត នៅក្នុងបណ្ដាប្រទេសនៃមហាអនុតំបន់មេគង្គ”។
កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានលុបចោល ភ្នាក់ងារកម្ពុជានាវាចរ(កាំសាប) និងបានផ្អាកមិនឱ្យមានមន្ត្រីអគ្គនាយកដ្ឋានកម្ពុជា ត្រួតពិនិត្យទំនិញអាហរ័ណ នីហរ័ណ និងបង្ក្រាបការក្លែងបន្លំ (កាំកុងត្រូល) នៅតាមច្រកព្រំដែនសំខាន់ៗ ដើម្បីសម្រួលដល់នីតិវិធីនៃការធ្វើចរាចរណ៍ ទំនិញឆ្លងកាត់ព្រំដែនឱ្យមានលក្ខណៈសាមញ្ញ មានប្រសិទ្ធភាព តម្លាភាព ចំណាយតិច និងចំណេញពេលវេលា៕