ក្រសួងសាធារណការ​សហការ​ជាមួយ​ធនាគារ​ ADB​ ផ្តោត​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀងឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​សហការ​ជាមួយ​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​ អាស៊ី​ (ADB​) រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​អនុ​គណៈកម្មាធិការ​គយ​ ​; (CBTA​) ជា​លើក​ទី២ស្ដីពី​កិច្ច​ព្រម​ព្រៀង​ឆ្លង់​កាត់​ព្រំដែន​បណ្តោះអាសន្ន​ ដោយមាន​ការចូលរួម​ពី​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​មហា​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​ ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ក្រុមហ៊ុន​ប្រតិបត្តិ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​។ ​
សមាជិក​នៅក្នុង​មហា​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​ ដែល​រួមមាន​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ថៃ​ ឡាវ​ វៀតណាម​ មីយ៉ាន់ម៉ា​ និង​ប្រទេស​ចិន​ រួម​ជាមួយនឹង​វត្តមាន​របស់​លោកស្រី​ Ms​. Kanya​ S, Sasradipoera​ អ្នកជំនាញ​ការ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាន់ខ្ពស់​ របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍ​អាស៊ី​ បាន​ចូលរួម​នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​អនុ​គណៈកម្មាធិការ​គយ​ ​(CBTA​) ជា​លើក​ទី២​ ស្ដីពី​កិច្ច​ព្រម​ព្រៀង​ឆ្លង់​កាត់​ព្រំដែន​បណ្តោះអាសន្ន​ (Second​ Customs​ Subcommittee​ Meeting​ on​ Interim​ Transit​ Arrangement​ Under​ Cross​-Border​ Transport​ Facilitation​ Agreement​ (CBTA​) ដែល​បាន​ធ្វើឡើង​នៅ​សណ្ឋាគារ​សុខា​ភ្នំពេញ​ កាលពី​ថ្ងៃទី១៧​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ ។
លោក​ នួន​ ច័ន្ទ​រិទ្ធ​ អគ្គនាយករង​នៃ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​គយ​ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា​បាន​លើកឡើង​ថា​ កិច្ចប្រជុំ​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​មហា​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​ គឺ​ធ្វើឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​ពិភាក្សា​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​ផ្នែក​បច្ចេកទេស​ ក្នុង​ការគ្រប់គ្រង​យានយន្ត​ចេញ​-ចូល​ ការគ្រប់គ្រង​ ក្រុមហ៊ុន​ប្រតិបត្តិ​ការ​ដឹកជញ្ជូន​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​ និង​នីតិវិធី​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​សមត្ថកិច្ច​គយ​ ស្របតាម​បទដ្ឋាន​គតិ​យុត្ត​ពាក់ព័ន្ធ​នៃ​បណ្តា​ប្រទេស​ទាំងនេះ​។
លោក​បន្ត​ទៀត​ថា​ “កិច្ចការ​ទាំងអស់​នេះ​ គឺ​ធ្វើឡើង​ដើម្បី​សំដៅ​ដល់​ការសម្រួល​ និង​បង្កើន​បរិមាណ​ទំនិញ​នាំចេញ​ នាំចូល​បន្ថែម​ទៀត​ នៅក្នុង​បណ្ដា​ប្រទេស​នៃ​មហា​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​”។
កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗកន្លងទៅ​នេះ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​លុបចោល​ ភ្នាក់ងារ​កម្ពុជា​នាវាចរ​(កាំសាប​) និង​បាន​ផ្អាក​មិន​ឱ្យ​មាន​មន្ត្រី​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​កម្ពុជា​ ត្រួតពិនិត្យ​ទំនិញ​អាហរ័ណ​ នីហរ័ណ​ និង​បង្ក្រាប​ការ​ក្លែងបន្លំ​ (កាំកុងត្រូល​) នៅ​តាម​ច្រកព្រំដែន​សំ​ខាន់​ៗ ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​នីតិវិធី​នៃ​ការ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ ទំនិញ​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​ឱ្យ​មាន​លក្ខណៈ​សាមញ្ញ​ មានប្រសិទ្ធភាព​ តម្លាភាព​ ចំណាយ​តិច​ និង​ចំណេញពេលវេលា​៕