ភ្នំពេញៈ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម លោកប៉ាន សូរស័ក្តិបានមានប្រសាសន៍នៅថ្ងៃពុធនេះថា កម្ពុជានឹងបើកមជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មទី៦របស់ខ្លួននៅប្រទេសចិន នៅថ្ងៃទី ២៨ ខែ ធ្នូ ដើម្បីជំរុញថែមទៀតនូវទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី ក្នុងវិស័យពាណិជ្ជកម្ម វិនិយោគ វប្បធម៌ និងទេសចរណ៍។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា មជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មថ្មី នឹងមានទីតាំងនៅទីក្រុងគុនមីងរដ្ឋធានីនៃខេត្តយូណាន នៅភាគនិរតីប្រទេសចិន ហើយលោកឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា យឹម ឆៃលី នឹងចូលរួមពិធីបើកសម្ពោធនេះ។
លោកថ្លែងនៅក្នុងសុន្ទរកថា នៅក្នុងសន្និសីទប្រចាំឆ្នាំរបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មថា “មជ្ឈមណ្ឌលនេះ នឹងបង្ហាញនូវផលិតផលកម្ពុជា និងឯកសាររបស់កម្ពុជាដែលទាក់ទងទៅនឹងវប្បធម៌ និងតំបន់ទេសចរណ៍ បរិយាកាសអាជីវកម្ម និងសក្តានុពលវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា”។
លោករដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបាននិយាយថា មជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាចំនួន៥ ដែលមានស្រាប់នៅក្នុងប្រទេសចិន មានទីលំនៅក្នុងខេត្តក្វាងចូវ នៅភាគខាងត្បូងខេត្តក្វាងទុង ស៊ីអាននៅភាគពាយ័ព្យនៃខេត្តសាស៊ី ខេត្តហៃនីងនៅភាគខាងកើតខេត្តស៊ីជាំង តំបន់រដ្ឋបាលពិសេសហុងកុង និងយ៉ាន់តាយនៅភាគខាងកើតខេត្តសានដុង។
លោកស៊ាង ថៃ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាបានមើលឃើញប្រទេសចិន គឺជាទីផ្សារដ៏ធំមួយសម្រាប់ផលិតផលរបស់ខ្លួន ជាពិសេសសម្រាប់ផលិតផលកសិកម្ម។
លោកបានប្រាប់កាសែតស៊ីនហួរថា “មជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា នៅប្រទេសចិនមានប្រយោជន៍ខ្លាំងណាស់ ក្នុងការលើកកម្ពស់ផលិតផលកម្ពុជា សក្តានុពលនៃការវិនិយោគ ច្បាប់ និងបទប្បញ្ញត្តិ ការទាក់ទាញទេសចរណ៍ និងវប្បធម៌សម្រាប់វិនិយោគិន និងភ្ញៀវទេសចរចិន”។
ចិនគឺជាប្រភពធំបំផុត នៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស និងភ្ញៀវទេសចរមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា ហើយក៏ជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មដ៏សំខាន់របស់កម្ពុជាផងដែរ។
យោងតាមតួលេខរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍បានទាក់ទាញការវិនិយោគសរុបចំនួន២១ពាន់លានដុល្លារអាមេរិ កពីចិនចាប់ពីឆ្នាំ ១៩៩៤ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន។
ទាក់ទងវិស័យទេសចរណ៍ កម្ពុជាបានស្វាគមន៍ភ្ញៀវទេសចរចិនចំនួន២លាននាក់ក្នុងរយៈពេល១០ខែដំបូង នៃឆ្នាំ២០១៩ កើនឡើង២៤ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។ ពាណិជ្ជកម្មទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីមានតម្លៃ៦,៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកកាលពីឆ្នាំមុន ហើយត្រូវបានព្យាករថានឹងកើនដល់១០ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកនៅឆ្នាំ២០២៣៕