CDC ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា
សៀម​រា​បៈ​ ទំហំ​ហិ​រប្ប​ទាន​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ដែល​ផ្តល់​ដោយដៃ​គូ​អភិវឌ្ឍន៍​ទាំងអស់​សម្រាប់​កម្ពុជា​នៅ​ត្រឹម​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ អាច​នឹង​ឈាន​ដល់​ប្រមាណ១៨០០លាន​ដុល្លារ​ ខណៈ​ដែល​គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ២០១៨កន្លងទៅ​ មាន​ត្រឹម១៤០០លាន​ដុល្លារ​តែប៉ុណ្ណោះ​។
ទំហំ​ហិ​រប្ប​ទាន​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ដែល​ផ្តល់​ដោយដៃ​គូ​អភិវឌ្ឍន៍​ទាំងអស់​ ក្នុងរយៈពេល​ ៥ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ២០១៤​ – ២០១៨​ មាន​ទំហំ​ប្រមាណ១​ ៤០០លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​មួយឆ្នាំ​ ហើយ​ទំហំ​ហិរញ្ញប្បទាន​នេះ​ នឹង​មានការ​កើនឡើង​ដល់​ប្រមាណ១៨០០​ លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​វិស័យ​អាទិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ដូច​មាន​ចែង​ក្នុង​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ចតុ​កោ​ណតំណា​ក់​កាល​ទី៣​ និង​ទី៤​ ផែនការ​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​ជាតិ​។
នៅ​ក្នុង​សន្ទុ​រក​ថា​បិទ​អង្គ​វិប្សស​នា​ កាលពី​ថ្ងៃ១៨ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ រៀបចំឡើង​ដោយ​គណកម្មា​ធិការ​នីតិសម្បទា​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ រដ្ឋមន្ត្រី​ប្រតិភូ​អម​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ លោ​កឈៀង​ យ៉ា​ណា​រ៉ា​ បាន​កោតសរសើរ​ចំពោះ​វឌ្ឍនភាព​សម្រេច​បាន​របស់​នាយកដ្ឋាន​នី​មួយ​ៗនៅក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩​ ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់​ ក្រោម​ការ​រួមចំណែក​របស់​មន្ត្រី​ទាំងអស់​ ក្នុង​ការអនុវត្ត​ផែនការ​សកម្មភាព​ឆ្នាំ២០១៩​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ លោក​ក៏បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ ចំពោះ​ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ទាំងអស់​ដែល​រួមមាន​ដូចជា​ ទីភ្នាក់ងារ ​JICA​ និង​ KOICA​ ដែល​តែងតែ​សហការ​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​រា​ជរ​ ដ្ឋា​ភិបាល​កម្ពុជា​។
នៅក្នុង​ឱកាស​នេះ​ តំណាង​ទីភ្នាក់ងារ ​JICA​ និង​ KOICA​ ក៏បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​សង្ខេប​ស្តី​ពី​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការអភិវឌ្ឍន៍​នៅ​កម្ពុជា​ ក៏ដូចជា​ ផែនការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ស្តី​ពី​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​ខ្លួន​នា​ពេល​អនាគត​ ដល់​អង្គ​វិ​ប្ប​សនា​ ដើម្បី​ជា​ចំណេះដឹង​ និង​ធាតុ​ចូល​បន្ថែម​សម្រាប់​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ផង​ដែរ​៕