កម្ពុជា​-វៀតណាម​កំពុង​រិះរក​វិធី​ដោះស្រាយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ទំនិញ​តាម​រថយន្ត​នៅ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​បា​វិត​
​ភ្នំពេញ​៖ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​និង​វៀតណាម​បាន​នឹង​កំពុង​រិះរក​មធ្យោបាយ​ដោះស្រាយ​ ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​ទំនិញ​តាម​រថយន្ត​នៅ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​បាវិត​ ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​មាន​កង់​តឺនើ​រាប់​រយ​គ្រឿង​ដែល​ដឹកទំនិញ​ចេញ​-ចូល​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពី​កំពុង​មានការ​កកស្ទះ​យ៉ាង​ខ្លំា​ង។
លោក​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសាធារណការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​ ក្នុង​កម្មវិធី​ការ​ចុះ​ត្រួតពិនិត្យ​ផ្ទាល់​ច្រក​សេដ្ឋកិច្ច​បាវិត​ ជាមួយ​ លោក​ NGUYEN​ VAN​ THE​ រដ្ឋមន្ត្រី​ ដឹកជញ្ជូន​វៀតណាម​នៅ​ថ្ងៃទី​ ១៩​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ថា​ ក្រោយ​ចុះ​ត្រួត​ពនិត្យ​នេះ​ ក្នុង​ដំណាក់កាល​ទី១​ លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​និង​ទៅ​ប្រជុំ​ជាមួយ​ភាគី​វៀតណាម​នៅក្នុង​ប្រទេស​វៀតណាម​ដើម្បី​ស្តាប់​យោបល់​ខាង​ភាគី​វៀតណាម​ ដើម្បី​ដាក់​ជូន​ទៅ​សម្តេច​តេជោ​ ។
លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​បន្ត​ថា​ ខាង​ភាគី​វៀតណាម​មាន​ដី​ប្រមាណ​ ៥០​ ហិ​កតា​ដើម្បី​ជា​កន្លែង​ត្រួតពិនិត្យ​រួមគ្នា​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​កកស្ទះ​រថយន្ត​ដឹកទំនិញ​នេះ​ស្របតាម​ប្រទេស​នៅក្នុង​មហា​អនុ​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​ និង​ អាស៊ាន​ទាំងមូល​ផង​ដែរ​ ដើម្បី​បង្ក​ភាព​ងាយស្រួល​ក្នុង​ដឹកទំនិញ​ចេញចូល​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ខាង​ភាគី​វៀតណាម​ចង់​ស្នើសុំ​ក្រុមហ៊ុន​ពិគ្រោះ​យោបល់​អោយ​គូស​ប្លង់​នៅ​លើ​ដី​ ៥០​ ហិ​កតា​ នេះ​ ឱ្យ​យើង​ត្រួតពិនិត្យ​ និង​សម្រេច​ ​នៅពេល​យើង​បាន​គំរូ​ប្លង់​ហើយ​ យើង​នឹង​ប្រជុំ​ពិភាក្សា​ផ្ទៃក្នុង​គ្រប់​ក្រសួង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​ ដើម្បី​ដាក់​របាយការណ៍​ជូន​សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​សម្រេច​ ដើម្បី​ពិនិត្យ​ និង​សម្រេច​ ជាចុងក្រោយ​ ព្រោះ​វា​ពាក់ព័ន្ធ​ច្រើន​ទៅ​នឹង​អធិ​តេយ្យ​ភាព​ និង​គយ​ជាដើម​។
លោក​បន្ត​ថា​ តែ​ជាគោល​ការណ៍​នៃ​អាស៊ាន​ គឺ​ គយ​វៀតណាម​អាច​ធ្វើការ​នៅ​លើទឹក​ដី​កម្ពុជា​ រី​ឯគយ​កម្ពុជា​ក៏អាច​ធ្វើការ​នៅ​លើ​ទឹ​កដី​វៀ​ណាម​បាន​ផង​ដែរ​ ដើម្បី​បង្ក​ភាព​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ដឹកទំនិញ​ឆ្លងកាត់​នៅ​តាម​ព្រំដែន​នៃ​ប្រទេស​មហា​អនុ​តំបន់​ទន្លេមេគង្គ​នេះ​។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​បញ្ជាក់​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ មាន​រថយន្ត​ដឹកទំនិញ​ មាន​រថយន្ត​ដែល​មាន​ឯកសារ​គ្រប់គ្រាន់​ និង​មិន​គ្រប់គ្រាន់​ និង​មាន​កុង​តើនឺ​ដែល​ឆ្លងកាត់​ច្រកព្រំដែន​បាវិត​ចំនួន​ប្រមាណ​ ៣៥០​ ​ទៅ​ ៤០០​ កុង​តឺនើ​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​មានក​កស្ទះ​បន្តកន្ទុយ​គ្នា​ ​ដោយពេល​ខ្លះ​ជាប់​រ៉ាប់​ម៉ោង​៕