ថៃ​គ្រោង​នឹង​ផ្តល់​កម្ចី​ជាង​ ២៨១​ លាន​ដុល្លារ​ដល់​កម្ពុជា​ មីយ៉ាន់ម៉ា​ និង​ឡាវ​ដើម្បី​សាងសង់​ផ្លូវ​ឆ្លងដែន​ថ្មី​ចំនួន​ ៤
ភ្នំពេញ​៖ ថៃ​គ្រោង​នឹង​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​ចំនួន​ ៨.៥​ ពាន់​លាន​បាត​(ប្រមាណ​ ២៨១​ លាន​ដុល្លារ​) នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​ដល់​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​ ឡាវ​ និង​កម្ពុជា​ដើម្បី​សាងសង់​ផ្លូវ​ឆ្លងដែន​ថ្មី​ចំនួន​ ៤ ក្រោម​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​តភ្ជាប់​អាស៊ាន​។ គណៈរដ្ឋមន្រ្តី​ថៃ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ស្នើសុំ​ឱ្យ​ផ្តល់​ការ​អនុម័ត​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​។
ក្រុម​អ្នកសង្កេតការណ៍​ និយាយ​ថា​ សេដ្ឋកិច្ច​ដែល​កំពុង​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​មីយ៉ាន់ម៉ា​ និង​កម្ពុជា​មិន​មាន​បន្ទុក​បំណុល​ដ៏​ច្រើន​នោះ​ទេ​ ហើយ​គួរតែ​សមនឹង​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នេះ​។លោក​ Perames​ Vudthitornetiraks​ ប្រធាន​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេសជិតខាង​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “អត្រា​ការប្រាក់​សម្រាប់​គម្រោង​នី​មួយ​ៗត្រូវ​បាន​រក្សា​ថេរ​ត្រឹមតែ​ ០.១​% ប៉ុណ្ណោះ​។ លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ ទីក្រុង​បាងកក​ចង់ឱ្យ​គម្រោង​នេះ​ជួយ​ជំរុញ​អនុ​តំបន់​មេគង្គ​។
នៅ​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​ ផ្លូវ​ ១៣៨​ គីឡូម៉ែត្រ​ដែល​មានតម្លៃ​ ៤ ពាន់​លាន​បាត​នឹង​ត្រូវ​សាងសង់​ដើម្បី​តភ្ជាប់​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ Dawei​ ជាមួយ​តំបន់​ Namphu​ Ron​ នៅ​តំបន់​ Kanchanaburi​ ។
លោក​ Perames​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “រដ្ឋាភិបាល​មីយ៉ាន់ម៉ា​យកចិត្ត​ទុកដាក់​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ផ្លូវ​នេះ​”។ រដ្ឋធានី​ Nay​ Pyi​ Taw​ របស់​មីយ៉ាន់ម៉ា​ សង្ឃឹមថានឹង​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវ​នេះ​ជា​ការ​តភ្ជាប់​រវាង​ប្រទេស​ថៃ​ និង​បណ្តា​ប្រទេស​នៅ​ជុំវិញ​តំបន់​បេង​ហ្គាល់​ក្រោម​ឈូង​សមុទ្រ​បេង​ហ្គាល់​បច្ចេកទេស​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ពហុ​វិស័យ​បច្ចេកទេស​ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ឬហៅ​កាត់​ថា​ BIMSTEC​ តាមរយៈ​កំពង់ផែ​សមុទ្រ​ Dawei​។
ទីក្រុង​បាងកក​ក៏​មើលឃើញ​ផង​ដែរ​នូវ​តំបន់​ Kanchanaburi​ ដែល​ជា​ច្រក​សំខាន់​មួយ​ទៅកាន់​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​។
បច្ចុប្បន្ន​វា​កំពុង​សាងសង់​ផ្លូវ​ ៩៦​ គីឡូម៉ែត្រ​ថ្មី​តភ្ជាប់​ពី​ស្រុក​បាង​យ៉ៃ​នៃ​ណុ​នប៊ូ​រី​ទៅ​ខេត្ត​ភាគ​ខាងលិច​របស់​ខ្លួន​។ប្រាក់កម្ចី​មួយទៀត​នឹង​ត្រូវ​ផ្តល់​ ១,២​ ពាន់​លាន​បាត​សម្រាប់​កម្ពុជា​ដើម្បី​សាងសង់​ផ្លូវ​ប្រវែង​ ១៣១​ គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ប្រទេស​ថៃ​មក​កម្ពុជា​។
ផ្លូវ​នេះ​នឹង​ឆ្លងកាត់​តំបន់​សំ​ខាន់​ៗនៅ​កម្ពុជា​ រួមមាន​ស្រុក​អន្លង់វែង​ និង​ខេត្តសៀមរាប​។រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​ក៏​គ្រោង​នឹង​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ដល់​ការ​កសាង​ស្ពាន​មិត្តភាព​ថៃ​ និង​ឡាវ​ ទី៥​ ភ្ជាប់​ពី​ប៊ួ​នកាន​ខេត្ត​ភា​គឥសាន្តនៃ​ប្រទេស​ថៃ​ និង​ខេត្ត​ Bolikhamsai​ ក្នុង​ប្រទេស​ឡាវ​។
ថវិកា​ប្រមាណ​ ១,៣​ ពាន់​លាន​បាត​នឹង​ត្រូវ​ចំណាយ​ដើម្បី​សាងសង់​ផ្នែក​ស្ពាន​នៅ​ខាង​ឡាវ​។ គម្រោង​ផ្លូវ​មួយទៀត​នៅ​ប្រទេស​ឡាវ​គឺ​ការសាងសង់​ ២ ពាន់​លាន​បាត​លើ​ផ្លូវ​ប្រវែង​ ១៤៧​ គីឡូម៉ែត្រ​ដែល​នឹង​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ Nakhon​ Phanom​ រត់​ឆ្លងកាត់​ទីក្រុង​ Thakhek​ និង​បន្ត​ទៅ​រដ្ឋធានី​ហាណូយ​របស់​វៀតណាម​៕