រដ្ឋាភិបាល​ចាប់ផ្តើម​ការ​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​ពន្ធដារ​ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​ការ​ចាកចេញ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​
ភ្នំ​ពេញៈ​ រដ្ឋាភិបាល​តាមរយៈ​អគ្គនាយក​ពន្ធដារ​កម្ពុជា​ បាន​ចេញ​សេចក្ដីថ្លែង​ការណ៍​មួយ​ ឆ្លើយតបទៅនឹង​ការ​ចេញ​ផ្សារ​របស់​បណ្តាញ​ សារព័ត៌មាន​ក្នុង​ស្រុក​មួយ​ ដែល​លើកឡើង​ក្រោម​ប្រធានបទ​ “ តើ​អាជីវកម្ម​នឹង​ចាកចេញ​ពី​កម្ពុជា​ ដោយសារតែ​ការកែទម្រង់​ពន្ធដារ​” ។
សេចក្ដីថ្លែង​ការ​របស់​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​បាន​លើកឡើង​ថា​ កន្លង​ទៅ​ថ្មី​ៗនេះ​ សារព័ត៌មាន​ក្នុង​ស្រុក​មួយ​ បាន​ធ្វើការ​ចុះផ្សាយ​អត្ថបទ​មួយ​ក្រោម​ចំណងជើង​ថា​ “តើ​អាជីវកម្ម​នឹង​ចាកចេញ​ពី​កម្ពុជា​ ដោយសារតែ​ការកែទម្រង់​ពន្ធដារ​ (will​ businesses​ pull​ out​ of​ Cambodia​ over​ tax​ reforms​) ? ដោយធ្វើ​ការ​សម្ភាស​ជាមួយ​បុគ្គល​ដែល​សុំ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ​ លើ​បញ្ហា​មួយចំនួន​ពាក់​ព័ន្ឋនឹង​ការ​ធ្វើស​វន​កម្ម​ពន្ធដារ​ និង​ការកែទម្រង់​របស់​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​។
អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​បញ្ជាក់​ថា​ សវនកម្ម​ពន្ធដារ​ សំដៅ​ដល់​ការពិនិត្យ​បញ្ជាក់​លើ​បញ្ជី​កា​គណនេយ្យ​ របាយការណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ឯក​សារ​ផ្សេង​ៗ ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​អាជីវកម្ម​របស់​អ្នកជាប់ពន្ធ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ថា​ការប្រកាស​បង់ប្រាក់​ពន្ធ​ បាន​ត្រឹមត្រូវ​តាមច្បាប់​ និង​បទប្បញ្ញត្តិ​ស្តី​ពី​ពន្ធដារ​។ ការ​ធ្វើស​វន​កម្ម​ពន្ធដារ​ គឺជា​វិធានការ​ដ៏​សំខាន់​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ទូទាំង​សកលលោក​ ដែល​ជាខ្នាត​(ម៉ែត្រ​)សម្រាប់​វាស់​ និង​ពង្រឹង​ការគោរព​ច្បាប់​ការ​ប្រមូល​ពន្ធ​ឱ្យ​មាន​តម្លាភាព​ និង​ការធានា​សមធម៌​ក្នុង​ការ​បង់ពន្ធ​។
ថ្មី​ៗនេះ​ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ បាន​ចេញប្រកាស​លេខ២៧០​ សហវ.ប្រក​ ចុះ​ថ្ងៃទី១៣​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ២០១៥ស្តី​ពី​ សវន​កម្ម​ពន្ធ​រ ក្នុង​គោលបំណង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​នីតិវិធី​នៃ​ការ​ធ្វើស​វន​កម្ម​ ដើម្បី​ធានា​នូវ​តម្លាភាព​ក្នុង​ការ​បង់ប្រាក់​ពន្ធ​ និង​បង្កើន​បរិយាកាស​ប្រកួតប្រជែង​ដោយ​ស្មើភាព​ ក្នុង​ការ​ប្រកប​អាជីវកម្ម​ នៅក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ហើយ​មាន​វិសាលភាព​ អនុវត្ត​លើ​អ្នកជាប់ពន្ធ​តាម​របប​ស្វ័យ​ប្រកាស​ ដែល​មាន​ហានិភ័យ​ពន្ធដារ​ជាក់លាក់​ ដោយ​មិន​បែងចែក​ជាតិសាសន៍​ឬប្រភេទ​នៃ​អ្នកជាប់ពន្ធ​ ឬទៅ​បើប់​អ្នកជាប់ពន្ធ​ទាំងអស់​នោះ​ទេ​។
អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​សូមជម្រាប​ជួន​ផង​ដែរ​ថា​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​ធ្វើអាជីវកម្ម​របស់​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​ឆ្លើយតប​នឹង​គោលនយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ដែល​តែងតែ​គិតគូរ​ និង​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែល​ប្រកប​អាជីវកម្ម​ជា​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ មិនដែល​បាន​ដាក់​កម្មវិធី​សវនកម្ម​ចំពោះ​សហគ្រាស​ដែល​ជា​អ្នកជាប់ពន្ធ​តូច​ទាំងអស់​នៅឡើយ​ទេ​។
​មកទល់​នឹង​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ហើយ​ការ​ធ្វើស​វន​កម្ម​នេះ​ទៀតសោត​ មិនមែន​គ្រប់​អ្នកជាប់ពន្ធ​ដែល​ទទួលរង​សវនកម្ម​ទាំងអស់​ សុទ្ធតែ​ប្រព្រឹត្ត​កំហុសឆ្គង​ ហើយ​ទទួលរង​ការកំណត់​ពន្ធ​ឡើងវិញ​ទាំងអស់​នោះ​ទេ​ គឺ​អាស្រ័យ​លើ​កម្រិត​នៃ​ការ​អនុលោម​តាមច្បាប់​និង​បទប្បញ្ញត្តិ​ជាធរមាន​របស់​អ្នកជាប់ពន្ធ​ផង​ដែរ​ ដែល​កន្លងមក​ក៏​មាន​អ្នកជាប់ពន្ធ​ជាច្រើន​ ដែល​បាន​ស្នើ​ សុំ​ធ្វើស​វន​កម្ម​មក​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ ត្រូវ​បាន​ទទួលការ​កំណត់​ពន្ធ​ឡើងវិញ០រៀល​ផង​ដែរ​។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការកំណត់​ពន្ធ​ឡើងវិញ​នេះ​ អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​សូម​លើក​ទី​កចិត្ត​ដល់​អ្នកជាប់ពន្ធ​ទាំងអស់​ ក្នុង​ការ​តវ៉ា​ចំពោះ​ការកំណត់​ពន្ធ​ទាំងឡាយ​ណា​ ដែល​អ្នកជាប់ពន្ធ​យល់ថា​មិន​ត្រឹមត្រូវ​ ដោយ​គ្មាន​ការ​ខ្លា​ចរ​អារ​អ្វី​ទាំងអស់​ ដើម្បី​ចូលរួម​ក្នុង​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​។ ចំពោះ​ការ​តវ៉ា​លើ​ការកំណត់​ពន្ធ​ឡើងវិញ​នេះ​ អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​សូម​គូសបញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា​ រយៈពេល៣០ថ្ងៃ​ ដែល​អ្នកជាប់ពន្ធ​មាន​សិទ្ធិ​ ក្នុង​ការ​តវ៉ា​ចំពោះ​ការកំណត់​ពន្ធ​នេះ​ គ្រាន់តែ​ជា​រយ​ពេល​ដែល​អ្នកជាប់ពន្ធ​ ត្រូវ​ដាក់​លិខិតតវ៉ា​ដោយ​ភ្ជាប់​ឯកសារ​មួយចំនួន​ ទាក់ទិន​លើ​ការកំណត់​ពន្ធ​នោះ​ប៉ុណ្ណោះ​ មិនមែន​ជា​រយៈពេល​ដោះស្រាយ​បញ្ចប់​ការ​តវ៉ា​នោះ​ទេ​។