សម្ដេច​តេជោ​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​សំ​ខាន់​ៗចំនួន២​ បន្ថែម​ទៀត​
​ភ្នំពេញ​ ៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​មានប្រសាសន៍​ ចង់បាន​ឱ្យ​មានការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ចំនួន២បន្ថែម​ទៀត​ រួមមាន​វិស័យ​សហ​ គ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​មានប្រសាសន៍​បែបនេះ​នៅក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​និស្សិត​សាកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​នីតិសាស្ត្រ​ និង​វិទ្យាសាស្ត្រ​ សេដ្ឋកិច្ច​ កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២៦​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​ នេះ​ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​អប់រំ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​។
សម្តេច​តេជោ​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “សូម​ស្នើ​ដល់​ប្រទេស​ជា​មិត្ត​ទាំងអស់​ បន្តម​កវិ​និ​យោគ​លើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ទាំង២ផ្នែក​នេះ​ជា​សំខាន់​គឺ​បន្ថែម​ទៀត​ រួមមាន​ផ្នែក​ទី១​ ឧស្សាហកម្ម​កែច្នៃ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ដែល​មានស្រាប់​របស់​កម្ពុជា​ ដែល​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ ត្រូវតែ​ចូលរួម​វិនិយោគ​ ព្រោះ​វា​មិន​ទាម​ទា​ទុន​ច្រើន​នោះ​ទេ​”។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ “ផ្នែក​នេះ​គឺ​វិនិយោគិន​ក្នុង​ស្រុក​ និង​ក្រៅ​ស្រុក​អាច​ធ្វើ​បាន​ ហើយ​អាច​ធ្វើការ​នាំចេញ​បាន​ដោយ​ក្នុង​នៅ​កម្ពុជា​មាន​ផលិត​តផល​កាហ្វេ​ ជ័រកៅស៊ូ​ និង​ផលិត​ជា​ច្រើន​ផ្សេ​ទៀត​។
ចំណុច​ទី២​ គឺ​ការ​វិយោគ​លើ​ឧស្សាហកម្ម​បច្ចេកវិទ្យា​ ដែល​អាច​ផ្តល់​ឱកាស​កាន់តែ​ច្រើន​ដល់​កម្ពុជា​ បើ​ទោះបី​កម្ពុជា​មាន​កម្លាំង​ពលកម្ម​ ច្រើន​ក៏ដោយ​ ប៉ុន្តែ​យើង​នៅតែ​ទាម​ទា​ឱ្យ​មាន​បច្ចេកវិទ្យា​ខ្ពស់​ ដើម្បី​ប្រកួតប្រជែង​ក្នុង​ពិភពលោក​”។
សម្ដេច​បាន​លើកឡើង​ថា​ នៅ​លើ​ពិភពលោក​ ត្រូវការ​របស់​ប្រើប្រាស់​ជាច្រើន​ រួមមាន​របស់​ក្មេង​លេង​ សម្ភារ:កីឡា​ និង​របស់​ផ្សេង​ៗទៀត​ ដែល​ជា​តម្រូវការ​ ព្រោះ​មនុស្ស​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​មានលទ្ធភាព​ខ្ពស់​ក្នុង​ការទិញ​សម្ភារ:ដែល​ផលិត​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​៕