ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ដ៏​ធំ​មួយ​កំពុង​សិក្សា​ពី​លទ្ធភាព​ប្រើ​ប្រព័ន្ធ​ថាមពល​សូ​ឡា​បូមទឹក​ក្រោម​ដី​សម្រាប់​ស្រោចស្រព​ដំណាំ​កសិកម្ម​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ដ៏​ធំ​ដែល​មាន​ជំនាញ​ផ្នែក​ រៀបចំ​ប្រព័ន្ធ​ថាមពល​សូ​ឡា​ បាន​ និង​កំពុង​សិក្សា​ពី​លទ្ធភាព​ជាមួយ​ក្រសួង​កសិកម្ម​ ដើម្បី​រៀបចំ​បច្ចេកទេស​បូមទឹក​ក្រោម​ដី​ សម្រាប់​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​។
ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ដែល​មានឈ្មោះ​ថា​ Gansu​ Academy​ for​ Water​ Conservancy​ (GAWC​) មក​ពី​ខេត្ត​Gan​ Su​ ប្រទេស​ចិន​ បាន​បង្ហាញ​ពី​គោលបំណង​ក្នុង​ការរៀបចំ​គម្រោង​សិក្សា​ និង​រៀបចំ​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​ និង​បូមទឹក​ក្រោម​ដី​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ដោយ​ថាមពល​សូ​ឡា​ ក្រោម​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​ក្រសួង​កសិកម្ម​។
នៅក្នុង​ឱកាស​ចូល​ជួប​សម្ដែង​ការគួរសម​ ជាមួយ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​កសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់​ និង​នេសាទ​ លោ​កវេង​ សា​ខុន​ កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃទី២៥​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩ម្សិលមិញ​នេះ​ លោក​ Chengxiang​ MA​ នាយករង​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ Gansu​ Academy​ for​ Water​ Conservancy​ (GAWC​) និង​សហការី​មក​ពី​ខេត្ត​ Gansu​ ប្រទេស​ចិន​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ក្រុមហ៊ុន​បាន​និង​កំពុងតែ​កៀងគរ​រក​ជំនួយ​ ពី​គ្រប់​ដៃគូ​វិនិយោគ​នៅ​ប្រទេស​ចិន​ សម្រាប់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​ និង​តាមរយៈ​គម្រោង​អភិ​វឌ្ឍ​ផ្សេង​ៗទៀត​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​។
នៅក្នុង​កិច្ចពិភាក្សា​នេះ​ លោក​បាន​ស្នើសុំ​បង្កើត​មជ្ឈមណ្ឌល​ស្រាវជ្រាវ​ ការគ្រប់គ្រង​ទឹក​ក្រោម​ដី​ តាម​កន្លែង​មួយចំនួន​ ដូចជា​ អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​កសិកម្ម​ សាកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​កសិកម្ម​ និង​វិទ្យាស្ថាន​បច្ចេកទេស​កម្ពុជា​ និង​នៅ​តាម​មន្ទីរពិសោធន៍​នា​ នា​ដើម្បី​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ បង្ហាញ​ពីរ​បក​គំហើញ​បច្ចេកវិទ្យា​ប្រើប្រាស់​ទឹក​ក្រោម​ដី​ សម្រាប់​ដំណាំ​ និង​កសិកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​បាន​ជម្រាប​ជូន​ថា​ នឹង​ធ្វើការ​សហការ​គ្នា​ជាមួយ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ជាច្រើន​ក្នុង​ការសន្យា​ ផ្តល់​នូវ​អាហារូបករណ៍​ជូន​ដល់​និស្សិត​កម្ពុជា​ ឲ្យបាន​កាន់តែ​ច្រើន​លើ​ផ្នែក​ វិទ្យាសាស្រ្ត​កសិកម្ម​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​។ ជា​ជំ​ហ៊ាន​ដំបូង​ក្នុង​ការអនុវត្ត​ នឹង​ត្រូវ​ធ្វើឡើង​នៅក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន២​ គឺ​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ និង​ខេត្តព្រៃវែង​។
ជា​ការ​ឆ្លើយតបទៅនឹង​សំណើ​នេះ​ លោក​រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​កសិកម្ម​ លោ​កវេង​ សា​ខុន​ បាន​គាំទ្រ​ ឱ្យ​មានការ​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សារ​ណៈ​ ដើម្បី​ជា​មូលដ្ឋាន​សម្រាប់​សម្របសម្រួល​ដំណើរ​ ការ​នៃ​ការនាំចូល​សម្ភារ​កសិកម្ម​ពី​ប្រទេស​ចិន​ សម្រាប់​ការអនុវត្ត​គម្រោង​សាកល្បង​នៅ​ខេត្ត​ទាំងពីរ​ និង​ឈាន​ទៅ​រក​ការអនុវត្ត​គម្រោង​ ក្នុង​ខេត្ត​គោលដៅ​មួយចំនួន​ទៀត​ ដូចជា​ ខេត្តតាកែវ​ ខេត្ត​កំពង់ចាម​ និង​ស្វាយរៀង​ជាដើម​។
លើស​ពីនេះ​ទៀត​ ដើម្បី​សម្រេច​បាន​កិច្ចការខាង​លើ​ លោក​រដ្ឋមន្រ្តី​កសិកម្ម​បាន​ស្នើ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើការ​សហការ​ជិ​តស្និ​ទ្ឋ​ ជាមួយ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​កសិកម្ម​ ក្នុង​ការ​ជ្រើសរើស​ទីតាំង​ធ្វើ​មន្ទីរពិសោធន៍​ និង​មជ្ឈមណ្ឌល​ស្រាវជ្រាវ​នេះ​ និង​ថែមទាំង​សហការ​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​ សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ក្នុង​ការ​ជម្រុ​ញ ឱ្យ​មានការ​ចុះ​ MoU​ នេះ​ ក្នុង​ពេល​ឆាប់​ៗខាងមុខ​៕