សម្តេច​តេជោ​ ៖ ​ឆ្នាំ២០១៩​ កម្ពុជា​ប្រមូល​ចំណូល​ពន្ធ​បាន​លើស​ផែនការ​ជាង ១៤០០លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ​ ៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ តាមរយៈ​ចំណូល​ដែល​ប្រមូល​បាន​ពីអ​គ្គ​នាយកដ្ឋាន​គយ​ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា​ និង​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ ដែល​គិត​មកដល់ពេលនេះ​ ស្ថាន​ប័ន​ទាំង២នេះ​ បាន​ប្រមូល​ចំណូល​ពន្ធ​លើស​ផែនការ​ ដែល​បាន​កំណត់ដោយច្បាប់​ថវិកា​ រហូតដល់​ជាង១៤០០លាន​ដុល្លារ​រួចជាស្រេច​។
សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ ហ៊ុន​ សែន​ មានប្រសាសន៍​បែបនេះ​ក្នុង​ពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូន​និស្សិត​បញ្ចប់​ការសិក្សា​ ដោយ​ជោគជ័យ​មក​ ពីសា​កល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​ នីតិសាស្ត្រ​ និង​វិទ្យាសាស្ត្រ​សេដ្ឋកិច្ច​ (RULE​) ប្រមាណ២៧៩០នាក់​នា​ថ្ងៃទី១៦​ ខែធ្នូ​នេះ​ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​អប់រំ​។
សម្តេច​តេជោ​បន្ត​ថា​ ជា​ភ័ព្វសំណាង​ដែរ​ ក្នុង​ការ​ប្រមូល​ចំណូល​ឆ្នាំនេះ​ ដែល​មកដល់ពេលនេះ​ គឺ​បាន​លើស​ពី១៤០០លាន​ដុល្លារ​រួចស្រេច​ទៅ​ហើយ​។ ផ្នែក​គយ​ គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី២៥​ ខែធ្នូ​ម្សិលមិញ​នេះ​ លើស៩២០លាន​ដុល្លារ​ បាន​សេចក្តី​ថា​ លើស​ច្បាប់​ថវិកា​នៃ​ការ​ប្រមូល​ចំណូល​ នេះ​ក៏បាន​មក​ពី​ការ​កំណែ​ទម្រង់​ហរិ​ញ្ញ​វត្ថុ​សាធារណៈ​ ដែល​ផ្តល់​ឲ្យ​ប្រាក់ចំណូល​គ្រាន់តែ​គយ​មួយ​ គិត​ត្រឹម​ពីម្សិលមិញ​លើស​ផែនការ​ជាង៩០០លាន​ដុល្លារ​ស្រេច​ទៅ​ហើយ​ អីចឹង​សល់​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​ទៀត​ ដែល​ជាមធ្យម​គឺ​ ១០លាន​ដុល្លារ​ក្នុង១ថ្ងៃ​។
សម្តេច​បន្ថែម​ថា​ ហើយ​ពន្ធដារ​ក្នុង​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃមុន​នោះ​ បាន​ធ្វើ​របាយការណ៍​មក​ថា​ លើស​ផែនការ៥១៣លាន​ដុល្លារ​រួចស្រេច​ទៅ​ហើយ​ បើ​គិត​ទាំង​គយ​ និង​ពន្ធដារ​ ចំ​ណូល​សើស១៤០០លាន​ដុល្លារ​។
ក្នុង​ច្បាប់​ថវិកា​ ឆ្នាំ២០១៩​ កំណត់​ឲ្យ​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​គយ​ និង​រដ្ឋាករ​ប្រមូល​ចំណូល​ឲ្យបាន២,២៦០លាន​ដុល្លារ​ ប៉ុន្តែ​ពេលនេះ​គយ​បាន​រកចំណូល​លើស​ច្បាប់​ថវិកា​ រហូតដល់​ជាង៩០០លាន​ដុល្លារ​។ ចំណែក​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ធដារ​ ច្បាប់​ថវិកា​ឆ្នាំ២០១៩​ កំណត់​ឲ្យ​ប្រមូល​ចំណូល​ឲ្យបាន ២,២៨៨លាន​ដុល្លារ​ ប៉ុន្តែ​ពេលនេះ​ពន្ធដារ​ប្រមូល​ចំណូល​បាន​លើស​ច្បាប់​ថវិកា​រហូតដល់​ជាង៥០០លាន​ដុល្លារ​។
កំណើន​ខ្ពស់​នៃ​ការ​ប្រមូល​ចំណូល​ពន្ធគយ​ និង​ពន្ធដារ​នេះ​ ត្រូវ​បាន​សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ចាត់ទុកថា​កើត​ចេញពី​ការ​ធ្វើ​កំណែ​ទម្រង់​ហរិ​ញ្ញ​វត្ថុ​សាធារណៈ​ ដែល​ដាក់ចេញ​ដោយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​៕