ភ្នំពេញៈ កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា នៅតែរឹងមាំនៅឆ្នាំនេះ (២០១៩) ជាមួយនឹងកំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប(GDP) ដែលរំពឹងថានឹងមានជុំវិញ៧ភាគរយ ដោយសារកំណើននៃការនាំចេញ និងសកម្មភាពសំណង់រឹងមាំ ខណៈអតិផរណានៅតែមានស្ថេរភាពប្រហែល២,៥ ភាគរយ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិចុះកាលពីម្សិលមិញនេះ។
ឱនភាពគណនីចរន្តបានកើនឡើងដល់ប្រហែល១២ភាគរយ នៃផលិតផលសរុបក្នុងស្រុកក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ហើយត្រូវបានរំពឹងថានឹងពង្រីកបន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំនេះ។ លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសដ៏រឹងមាំ ក៏ដូចជាការកើនឡើងនៃលំហូរចូលក្នុងរយៈពេលខ្លីដទៃទៀត បានរួមចំណែកដល់ការប្រមូលផ្តុំ ទុនបម្រុងអន្តរជាតិសរុបប្រមាណ៧ខែ នៃការនាំចូលនាពេលអនាគតក្នុងខែ សីហា ឆ្នាំ ២០១៩។
ស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុមានភាពងាយស្រួល។ ឥណទានវិស័យឯកជនដែលប្រមូលផ្តុំកាន់តែខ្លាំងឡើងនៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ និងសំណង់បានពន្លឿន ហើយត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើងប្រហែល២៨ភាគរយនៅឆ្នាំ២០១៩ ។
លទ្ធផលនៃប្រាក់ចំណូលនៅតែបន្តរឹងមាំ ហើយដោយសារការខិតខំប្រឹងប្រែងផ្នែករដ្ឋបាលមាន តុល្យភាពសារពើពន្ធឆ្នាំ ២០១៨ (យោងតាមទម្រង់ស្ថិតិហិរញ្ញវត្ថុរបស់រដ្ឋាភិបាលឆ្នាំ ២០១៤) បង្ហាញពីអតិរេកជិត១ភាគរយ នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបក្នុងឆ្នាំ ២០១៨។ ជំហរសារពើពន្ធត្រូវបានព្យាករថានឹងនៅតែមានអតិរេកនៅឆ្នាំនេះ។
ការព្យាករណ៍ដដែលបានបញ្ជាក់ថា ការធ្លាក់ចុះនៃស្ថានភាពខាងក្រៅត្រូវបានរំពឹងថា នឹងនាំឱ្យមានកំណើនយឺតយ៉ាវក្រោម៧ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២០។ ចក្ខុវិស័យសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជា គឺប្រឈមនឹងហានិភ័យធ្លាក់ចុះ។ ការពិនិត្យឡើងវិញនូវប្រពន្ធអនុគ្រោះពន្ធអ្វីៗគ្រប់យ៉ាងលើកលែងតែអាវុធ (EBA) របស់សហគមន៍អឺរ៉ុប ដែលជាដៃគូនាំចេញចម្បងរបស់កម្ពុជា អាចនាំឱ្យមានការផ្អាកការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម អនុគ្រោះនៅឆ្នាំក្រោយ ដែលអាចជះឥទ្ធិពលអវិជ្ជមានយ៉ាងខ្លាំងដល់សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច៕