IMF​៖ សេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា​នៅតែ​រឹងមាំ​ដោយ​រក្សា​បាន​កំណើន៧នៅ​ឆ្នាំនេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា​ នៅតែ​រឹងមាំ​នៅ​ឆ្នាំនេះ​ (២០១៩​) ជាមួយនឹង​កំណើន​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​(GDP​) ដែល​រំពឹង​ថា​នឹង​មាន​ជុំវិញ៧ភាគរយ​ ដោយសារ​កំណើន​នៃ​ការនាំចេញ​ និង​សកម្មភាព​សំណង់​រឹងមាំ​ ខណៈ​អតិផរណា​នៅតែ​មាន​ស្ថេរ​ភាព​ប្រហែល២​,៥ ភាគរយ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​មូលនិធិ​រូបិយវត្ថុ​អន្តរជាតិ​ចុះ​កាលពី​ម្សិលមិញ​នេះ​។
ឱនភាព​គណនីចរន្ត​បាន​កើនឡើង​ដល់​ប្រហែល១២ភាគរយ​ នៃ​ផលិតផល​សរុប​ក្នុង​ស្រុកក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​ពង្រីក​បន្ថែម​ទៀត​នៅ​ឆ្នាំនេះ​។ លំហូរ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ដ៏​រឹងមាំ​ ក៏ដូចជា​ការ​កើនឡើង​នៃ​លំហូរ​ចូលក្នុង​រយៈពេល​ខ្លី​ដទៃទៀត​ បាន​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ប្រមូល​ផ្តុំ​ ទុនបម្រុង​អន្តរជាតិ​សរុប​ប្រមាណ៧ខែ​ នៃ​ការនាំចូល​នា​ពេល​អនាគត​ក្នុង​ខែ​ សីហា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​។
ស្ថានភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​។ ឥណទាន​វិស័យ​ឯកជន​ដែល​ប្រមូល​ផ្តុំ​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​នៅក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ និង​សំណង់​បាន​ពន្លឿន​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​កើនឡើង​ប្រហែល២៨ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ២០១៩​ ។
លទ្ធផល​នៃ​ប្រាក់ចំណូល​នៅតែ​បន្ត​រឹងមាំ​ ហើយដោយ​សារ​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ផ្នែក​រដ្ឋបាល​មាន​ តុល្យភាព​សារពើពន្ធ​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ (យោង​តាម​ទម្រង់​ស្ថិតិ​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ឆ្នាំ​ ២០១៤​) បង្ហាញ​ពីអ​តិ​រេ​កជិត១ភាគរយ​ នៃ​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​។ ជំហរ​សារពើពន្ធ​ត្រូវ​បាន​ព្យាករ​ថា​នឹង​នៅតែ​មាន​អតិរេក​នៅ​ឆ្នាំនេះ​។
ការព្យាករណ៍​ដដែល​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ការ​ធ្លាក់ចុះ​នៃ​ស្ថានភាព​ខាងក្រៅ​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​ នឹង​នាំ​ឱ្យ​មាន​កំណើន​យឺតយ៉ាវ​ក្រោម៧ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ២០២០​។ ចក្ខុវិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ គឺ​ប្រឈម​នឹង​ហានិភ័យ​ធ្លាក់ចុះ​។ ការពិនិត្យ​ឡើងវិញ​នូវ​ប្រពន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​អ្វី​ៗគ្រប់យ៉ាង​លើកលែងតែ​អាវុធ​ (EBA​) របស់​សហគមន៍​អឺរ៉ុប​ ដែល​ជា​ដៃគូ​នាំចេញ​ចម្បង​របស់​កម្ពុជា​ អាច​នាំ​ឱ្យ​មានការ​ផ្អាក​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ អនុគ្រោះ​នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​ ដែល​អាច​ជះឥទ្ធិពល​អវិជ្ជមាន​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​៕