រដ្ឋាភិបាល​អនុម័ត​លើ​គម្រោង​វិនិយោគ​ចំនួន១០​ មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជិត ១០០​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​
ភ្នំ​ពេញៈ​ រដ្ឋាភិបាល​តាមរយៈ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ បាន​អនុម័ត​គំរោង​វិនិយោគ​ចំនួន១០​ មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជាង៩៦លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។
យោង​តាម​សេចក្តី​ប្រកា​សព៌​តមាន​ របស់​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យដឹង​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២៧​ ធ្នូ​នេះ​បាន​ឲ្យដឹង​ថា​ តប​តាម​សំណើសុំ​វិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ គណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគ​កម្ពុជា​ នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ បានសម្រេច​ចេញ​វិញ្ញា​បន​ប័ត្រ​ចុះបញ្ជី​ជាស្ថាពរ​ ជូន​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន១០រួមមាន​ ទី១​-ក្រុមហ៊ុន​ ​“FUJIAN​ MEILIDA​ SHOES​ DEVELOPMENT​ ​CO​., LTD​” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​ស្បែកជើង​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ដី​ឡូ​តិ៍​លេខ២៧៨៧​ ភូមិ​ទួល​ក្រសាំង​ សង្កាត់​រកាខ្ពស់​ ក្រុង​តាខ្មៅ​ ខេត្តកណ្តាល​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៨,៤លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ២.៥២៥កន្លែង​។
ទី២ក្រុមហ៊ុន​- ​“SHENG​ RONG​ ZHI​ YI​ (CAMBODIA​) ​CO​., LTD​” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​សម្លៀកបំពាក់​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​សួន​ឧស្សាហកម្ម​ចុង​យ៉ា​ ​ភូមិ​ចុង​ថ្នល់​ខាងកើត​ សង្កាត់​ទឹកថ្លា​ ខណ្ឌ​សែនសុខ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ២​,២លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ៧៧៧កន្លែង​។
ទី៣​-ក្រុមហ៊ុន​ ​“CENTURY​ CREATION​ LIGHTING​ (CAMBODIA​) ​CO​., LTD​” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​ និង​ផ្គុំ​ដំឡើង​អំពូលភ្លើង​ពណ៌​លម្អ​គ្រប​ប្រភេទ​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ទួល​ធ្នង់​ ឃុំ​ព្រះ​និ​ព្វា​ន្ត​ ស្រុង​គងពិសី​ ខេត្ត​កំ​ពង់​ស្ពឹ​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៥,២លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន៥១០កន្លែង​
ទី៤​-ក្រុមហ៊ុន​ ​“NINGBO​ DONGXING​ (CAMBODIA​) ELECTRIC​ ​CO​., LTD​” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ ផ្គុំ​ដំឡើង​អំពូលភ្លើង​គ្រប់​ប្រភេទ​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ចម​ពល​ ឃុំ​ពពេល​ ស្រុក​ត្រាំកក់​ ខេត្តតាកែវ​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៣,៤លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន២៩៤កន្លែង​។
ទី៥​-ក្រុមហ៊ុន​ ​“KAMYUM​ FOOD​ (CAMBODIA​) ​CO​., LTD​” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​នំ​កញ្ចប់​ និង​ស្ករគ្រាប់​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​តា​ពៅ​ ឃុំ​តា​នៃ​ ស្រុក​ព្រៃនប់​ ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៣,៧លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ២៧២កន្លែង​។
ទី៦​-ក្រុមហ៊ុន ​“JIN​ THAI​ FONG​ (CAMBODIA​) NEW​ BUILDING​ MATERIALS​ ​CO​., LTD​” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​ឥដ្ឋ​គ្រប់​ប្រភេទ​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ផ្លូវជាតិ​លេខ៦​A ភូមិ​ជ្រោយ​មេត្រី​ក្រោម​ ឃុំ​ឫស្សីជ្រោយ​ ស្រុក​មុខកំពូល​ ខេត្តកណ្តាល​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ៦លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ៤៨៤កន្លែង​។
ទី៧​-ក្រុមហ៊ុន​ “ET​ SOLAR​ TECHNOLOGY​ (CAMBODIA​) CO​., LTD​”គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​ និង​ផ្គុំ​ដំឡើង​បន្ទះ​សូ​ឡា​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ផ្លូវ​លេខ៥១​ ភូមិ​ដំណាក់​ព្រីង​ ឃុំ​ទំនប់ធំ​ ស្រុក​ពញាឮ​ ខេត្តកណ្តាល​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៥,៧លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន៣០៨កន្លែង​។
ទី៨​-ក្រុមហ៊ុន​ “JINTEK​ PHOTOVOLTAIC​ TECHNOLOGY​ CO​., LTD​”គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​ និង​ផ្គុំ​ដំឡើង​បន្ទះ​សូ​ឡា​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ព្រៃ​សាលា​ សង្កាត់​កាកាប​ទី២​ ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ១២​,៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ២៨៨កន្លែង​។
ទី៩​-ក្រុមហ៊ុន​ ​“CHIP​ MONG​ RETAIL​ ​CO​., LTD​” គម្រោង​សាងសង់​ផ្សារ​ទំនើប​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​បា​យ៉ា​ប សង្កាត់​ភ្នំពេញថ្មី​ ខណ្ឌ​សែនសុខ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ​ ៤១​,៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ៣៣៨កន្លែង​។
ទី១០​-ក្រុមហ៊ុន​ “OUTDOOR​ GEAR​ (CAMBODIA​) CO​.,LTD​.” គម្រោង​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​កាបូប​គ្រប់​ប្រភេទ​ និង​កាត់ដេរ​សម្លៀកបំពាក់​ ដែល​មាន​ទីតាំង​វិនិយោគ​ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ស្រង៉ែ​ ឃុំ​ឧត្តម​សុរិយា​ ស្រុក​ត្រាំកក់​ ខេត្តតាកែវ​ មាន​ទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ៧​,៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​អាចប​ង្កើត​ការងារ​បាន​ចំនួន​ ២.០០៩កន្លែង​៕