ក្រុមហ៊ុន​អាមេរិក​ចង់​វិនិយោគ​បង្កើត​រោងចក្រ​យានយន្ត​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ លោក​ W.Patric​ Murphy​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ដែល​ទើប​តែងតាំង​ថ្មី​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ បាន​សិក្សា​ស្វែងយល់​ពី​គោលនយោបាយ​អភិ​វឌ្ឍន៌​ វិ​ស័យ​ឧស្សា​ ហក​ម្ម​របស់​កម្ពុជា​ វិស័យ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​ និង​នីតិវិធី​ពាក់ព័ន្ធ​និង​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​យានយន្ត​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក​ នៅ​កម្ពុជា​ តាមរយៈ​ការ​ទទួលយក​ស្តង់ដារ​យានយន្ត​សហរដ្ឋអាមេរិក​លើ​ទីផ្សារ​កម្ពុជា​។
លោក​ Patric​ Murphy​ នៅក្នុង​ជំនួប​សម្តែង​ការគួរសម​ និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ ជាមួយ​ លោក​ចម​ ប្រសិទ្ធ​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ និង​សិប្បកម្ម​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ បាន​សម្តែង​នូវ​ទឹកចិត្ត​រីករាយ​ ចំពោះ​ការ​បំពេញបេសកកម្ម​ទូត​នៅ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​បន្តសកម្មភាព​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ជាមួយ​ដៃគូ​កម្ពុជា​ ក្នុងនាម​ជា​ប្រទេស​ធ្លាប់​មាន​ទំ​នា​ ក់​ទំនង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ជាមួយគ្នា​ ជា​យូរលង់​មក​ហើយ​ ។
លោក​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ ចម​ ប្រសិទ្ធ​បាន​មានប្រសាសន៍​ឲ្យដឹង​ថា​ ក្នុង​បេសកកម្ម​ការទូត​របស់​ឯកឧត្តម​ទំនាក់ទំនង​ នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​នឹង​ត្រូវ​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត​ ក្នុង​កំរិត​ផលប្រ​យោ​ជន៌​រួម​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ទូលំទូលាយ​។
ទាក់ទង​និង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ លោក​ចម​ ប្រសិទ្ធ​ បាន​លើកឡើង​ពី​ភាព​រីកចម្រើន​លើ​វិស័យ​នេះ​ បន្ទាប់ពី​កម្ពុជា​បាន​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​ពិភពលោក​ និង​មាន​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ទ្វេភាគី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ក៏ដូចជា​ជាមួយ​ប្រទេស​នានា​ជា​ដៃគូ​លើ​ពិភពលោក​ ។
លោក​បន្ត​ថា​ គោលនយោបាយ​អភិ​វឌ្ឍន៌​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​កម្ពុជា​ ឆ្នាំ២០១៥​-២០២៥​ បាន​ផ្តោត​ជា​សំខាន់​ទៅលើ​ការ​អភិ​វឌ្ឍន៌​បដិវត្ត​ឧស្សាហកម្ម៤​.0 ជា​ឧស្សាហកម្ម​បច្ចេកវិទ្យា​ជាន់ខ្ពស់​មួយ​ ហើយ​យក​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ទាំងមូល​ជា​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ពហុ​បំណង​ ។
មួយវិញទៀត​ ភាព​រីកចម្រើន​លើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​កាត់ដេរ​សម្លៀកបំពាក់​ និង​វាយនភ័ណ្ឌ​ ក៏ដូចជា​ស្បែកជើង​ រហូតដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ដោយសារ​កម្ពុជា​អនុវត្ត​នូវ​រូបមន្ត​ជា​គំរូ​ ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​អភិ​វឌ្ឍន៌​តិចតួច​លើ​ពិភពលោក​ គឺ​“ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ផ្សារភ្ជាប់​ និង​ស្តង់ដារ​ការងារ​” (Link​ Trade​ with​ Labour​ Standard​) ជាមួយ​និង​កម្មវិធី​រោងចក្រ​កាន់តែ​ប្រសើរ​នៅ​កម្ពុជា​ (BFC​) ស្ថិត​ក្រោម​យន្តការ​ត្រួតពិនិត្យ​របស់​អង្គការ​អន្តរជាតិ​ផ្នែកការ​ងារ​ (ILO​) ដែល​ជា​លក្ខ័​ណ្ឌ​ចាំបាច់​មួយ​ ក្នុង​ការ​ជម្រុ​ញឲ្យ​មានការ​ការគោរព​សិទ្ធិ​កម្មករ​ និង​ច្បាប់​ការងារ​ជាធរមាន​នៅ​កម្ពុជា​។
ទាក់ទង​វិស័យ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​ (SME​) លោ​កចម​ប្រ​ សិទ្ធ​ ថា​វិស័យ​នេះ​នៅ​កម្ពុជា​ មាន​ចំនួន​ជាង៥សែន​មូលដ្ឋាន​ សម្រាប់​គាំទ្រ​ដល់​កំនើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ ។ ប៉ុន្តែ​ការចុះបញ្ជី​ទទួលស្គាល់​តាមផ្លូវ​ច្បាប់​បាន​ត្រឹម៥​% ប៉ុណ្ណោះ​ ដែល​យើង​កំពុង​ខិតខំ​ជុំ​រុញ​បន្ថែម​ទៀត​លើ​ការងារ​នេះ​ ។
ដោយឡែក​ចំពោះ​ នីតិវិធី​ពាក់ព័ន្ធ​និង​ការ​ជុំ​រុញ​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​យានយន្ត​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក​នៅ​កម្ពុជា​ លោក​ចម​ ប្រសិទ្ធ​បញ្ជាក់​ថា​ ជា​រួម​ភាគី​កម្ពុជា​បាន​ឯកភាព​ទទួលស្គាល់​ស្តង់ដារ​សុវត្ថិភាព​ យានយន្ត​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក​ សម្រាប់​ទីផ្សារ​កម្ពុជា​ ហើយក៏​បាន​ឯកភាព​គ្នា​ ឲ្យ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ រៀបចំ​ឯកសារ​គតិយុត្តិ​ ដើម្បី​ត្រៀម​ចុះហត្ថលេខា​ជាមួយគ្នា​នា​ពេល​ខាងមុខ​ ៕