រដ្ឋាភិបាល​ម៉ាឡេស៊ី​នឹង​ចេញ​អាជ្ញាប័ណ្ណ​បង្កើត​ធនាគារ​ឌីជីថល​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ចំនួន៥​
ម៉ា​ឡេ​ស៊ីៈ​ ធនាគារ​កណ្តាល​ម៉ាឡេស៊ី​ នឹង​ចេញ​អាជ្ញាប័ណ្ណ​រហូត​ទៅដល់​ចំនួន៥​ ដល់​ក្រុមហ៊ុន​វិយោគ​ ដែល​មាន​លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​គ្រប់គ្រាន់​ ដើម្បី​បង្កើត​ធនាគារ​ឌីជីថល​ដើម្បី​ធ្វើជំនួញ​ធនាគា​ធម្មតា​ រឺ​ក៏​ជា​ធនាគារ​អ៊ិស្លាម​នៅក្នុង​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​។
ធនាគារ​Negara​ Malaysia​ បាន​និយាយ​នៅក្នុង​សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​មួយ​ដែល​បាន​ចេញផ្សាយ​កាលពី​ចុង​សប្តាហ៍​កន្ល​មកនេះ​ថា​ ខ្លួន​បាន​ចេញ​សេចក្តី​ព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ ការ​ផ្តល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​សម្រាប់​ធនាគារ​ឌីជីថល​ ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ធនាគារ​ឌីជីថល​ផ្តល់​ជូន​នូវ​ផលិតផល​ និង​សេវាកម្ម​ធនាគារ​ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​គម្លាត​ទីផ្សារ​នៅក្នុង​ផ្នែក​ ដែល​មិន​មានការ​គាំទ្រ​ និង​មិន​មានការ​អភិរក្ស​។
ធនាគារ​កណ្តាល​បាន​និយាយ​ថា​ “ធនាគារ​ឌីជីថល​បែបនេះ​ ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​ផ្តល់​ជូន​នូវ​ការ​ចូល​ដំណើរការ​ប្រកបដោយ​អត្ថន័យ​ និង​លើកកម្ពស់​ការទទួលខុសត្រូវ​នៃ​ដំណោះស្រាយ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ដែល​សមរម្យ​ និង​មាន​តំលៃ​សមរម្យ​ សម្រាប់​អ្នកប្រើ​ប្រាស់​ហិរញ្ញវត្ថុ​” ។
យោង​តាម​សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ក្របខ័ណ្ឌ​នេះ​បាន​បង្កើត​ឡើងជា​ផ្នែក​នៃ​វិធានការណ៍​ជាបន្តបន្ទាប់​ ដែល​បាន​អនុម័ត​ដោយ​ធនាគារ​កណ្តាល​ ដើម្បី​ឱ្យ​មានការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​នៅក្នុង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​។
ធនាគារ​កណ្តាល​ក៏បាន​គូសបញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ ខ្លួន​បាន​ប្រកាន់យក​នូវ​វិធី​សាស្រ្ត​ប្រកបដោយ​តុល្យភាព​ ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​ធនាគារ​ឌីជីថល​ ទទួល​បានការ​ស្នើសុំ​មានតម្លៃ​ខ្ពស់​ស្រប​ពេល​ដែល​ការ​ការពារ​ភាព​សុចរិត​ និង​ស្ថេរ​ភាព​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ក៏ដូចជា​ផលប្រយោជន៍​របស់​អ្នក​ដាក់​ប្រាក់បញ្ញើ​។
ដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​លទ្ធផល​ទាំងនេះ​ គឺ​ត្រូវ​ប្រើប្រាស់​ថវិកា​ប្រមាណ២ពាន់​លា​នរីងហ្គីដ​ (ប្រហែល៤៨៤.៥៦​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​) នៅក្នុង​ប្រតិបត្តិ​ការ​រយៈពេល៣ទៅ​ ៥ ឆ្នាំ​ដំបូង​៕