តើ​សុខភាព​សេដ្ឋកិច្ច​មួយ​ទសវត្សរ៍​កន្លងមក​ និង​បច្ចុប្បន្ន​មាន​ភាព​ខុសគ្នា​បែប​ណា​?
ភ្នំ​ពេញៈ​ ទស្សនទាន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នៅតែ​បង្ហាញ​សញ្ញា​វិជ្ជមាន​ ទោះបីជា​កម្ពុជា​ប្រឈមមុខនឹង​ការ​បាត់​បង​ប្រព័​ន្ឋ​អនុ​គ្រោះ​ពន្ឋ​ក៏ដោយ​ ដោយ​ការ​សិក្សា​ថ្មី​ៗនេះ​របស់​ធនាគារ​ដ៏​ធំ​មួយ​របស់​ថៃ​បាន​លើកឡើង​ថា​ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នឹង​រីកចម្រើន​លឿន​ជាង​ប ណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​សំរាប់​ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខ​។
តើ​សុខភាព​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​មាន​ភាព​រ៉ឹង​មាំ​ឬទេ​? បើស​ម្លឹង​ងាក​ក្រោយ​កាលពី​មួយ​ទសវត្សរ៍​មុន​ និង​បច្ចុប្បន្ន​? អ្នកវិភាគ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​អចលនទ្រព្យ​ឯករាជ្យ​ លោក​ង៉ែត​ ជូ​បាន​លើកឡើង​ថា​ កាលពី​ឆ្នាំ២០០៩​ សេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា​ស្មើ​សូន្យ​។
ពេលនោះ​ជា​ពេល​ដ៏​អាក្រក់​បំផុត​ ជាពិសេស​ជីវភាព​របស់​ប្រជាជន​ក្រីក្រ​។ ប៉ុន្តែ​ស្ថានភាព​ពេលនោះ​ ហា​ក់​ប្រសើ​ជាង​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ ឆ្ងាយណាស់​ដោយហេតុថា​ ទី១​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០០៩​ មិន​ប្រឈម​នឹង​ការ​បាត់​បង់​ប្រពន្ធ័​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ EBA​ ដូច​បច្ចុប្បន្ន​នោះ​ទេ​។
ទី២​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០០៩​ កម្ចី​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគារ​ (រួម​ទាំង​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​) មាន​ទំហំ​ត្រឹម​ប្រមាណ៣០ភាគរយ​ នៃ​ទំហំ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ប៉ុណ្ណោះ​ ដោយឡែក​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ឡើង​ដល់​ប្រមាណ១០០ភាគរយ​ ។
ទី៣​ ក្នុង​ឆ្នាំ២០០៩​ ទំហំ​ឥណទាន​ ដែល​ចាក់​ចូលក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ក៏​មាន​តិច​ជាង​បច្ចុប្បន្ន​ឆ្ងាយណាស់​ និង​ទី៤​ មុន​ឆ្នាំ២០០៩​ (២០០៨​) តម្លៃ​អចលនទ្រព្យ​ក៏​ឡើង​ដល់​កំពូល​ដូច​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ដែរ​។
យោង​តាម​ស្ថានភាព​ខាងលើ​នេះ​ លោក​សង្ឃឹមថា​ រដ្ឋាភិបាល​ និង​ភាគី​សហភាព​អឺរ៉ុប​ (EU​) នឹង​ព្យាយាម​រក​ច្រកចេញ​ផ្លូវ​កណ្តាល​ណាមួយ​ ដែល​មិន​បង្ក​ឲ្យ​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ធ្ងន់​ធ្ង​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ ជាពិសេស​មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​ជីវភាព​ពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ​ និង​កម្មករ​។ ទោះ​យ៉ាងណា​ យើង​នៅតែ​មានទំនុក​ចិត្ត​លើ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា​ សម្រាប់​ចក្ខុវិស័យ​វិនិយោគ​រយៈពេល​វែង​ (៥-១០ឆ្នាំខាងមុខ​)៕