ភ្នំពេញៈ ទស្សនទានសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅតែបង្ហាញសញ្ញាវិជ្ជមាន ទោះបីជាកម្ពុជាប្រឈមមុខនឹងការបាត់បងប្រព័ន្ឋអនុគ្រោះពន្ឋក៏ដោយ ដោយការសិក្សាថ្មីៗនេះរបស់ធនាគារដ៏ធំមួយរបស់ថៃបានលើកឡើងថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងរីកចម្រើនលឿនជាងប ណ្តាប្រទេសក្នុងតំបន់សំរាប់ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខ។
តើសុខភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានភាពរ៉ឹងមាំឬទេ? បើសម្លឹងងាកក្រោយកាលពីមួយទសវត្សរ៍មុន និងបច្ចុប្បន្ន? អ្នកវិភាគសេដ្ឋកិច្ច និងអចលនទ្រព្យឯករាជ្យ លោកង៉ែត ជូបានលើកឡើងថា កាលពីឆ្នាំ២០០៩ សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជាស្មើសូន្យ។
ពេលនោះជាពេលដ៏អាក្រក់បំផុត ជាពិសេសជីវភាពរបស់ប្រជាជនក្រីក្រ។ ប៉ុន្តែស្ថានភាពពេលនោះ ហាក់ប្រសើជាងពេលបច្ចុប្បន្ន ឆ្ងាយណាស់ដោយហេតុថា ទី១ ក្នុងឆ្នាំ២០០៩ មិនប្រឈមនឹងការបាត់បង់ប្រពន្ធ័អនុគ្រោះពន្ធ EBA ដូចបច្ចុប្បន្ននោះទេ។
ទី២ ក្នុងឆ្នាំ២០០៩ កម្ចីក្នុងវិស័យធនាគារ (រួមទាំងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ) មានទំហំត្រឹមប្រមាណ៣០ភាគរយ នៃទំហំសេដ្ឋកិច្ចជាតិប៉ុណ្ណោះ ដោយឡែកពេលបច្ចុប្បន្នឡើងដល់ប្រមាណ១០០ភាគរយ ។
ទី៣ ក្នុងឆ្នាំ២០០៩ ទំហំឥណទាន ដែលចាក់ចូលក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យក៏មានតិចជាងបច្ចុប្បន្នឆ្ងាយណាស់ និងទី៤ មុនឆ្នាំ២០០៩ (២០០៨) តម្លៃអចលនទ្រព្យក៏ឡើងដល់កំពូលដូចពេលបច្ចុប្បន្នដែរ។
យោងតាមស្ថានភាពខាងលើនេះ លោកសង្ឃឹមថា រដ្ឋាភិបាល និងភាគីសហភាពអឺរ៉ុប (EU) នឹងព្យាយាមរកច្រកចេញផ្លូវកណ្តាលណាមួយ ដែលមិនបង្កឲ្យមានគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ជាពិសេសមិនប៉ះពាល់ដល់ជីវភាពពលរដ្ឋក្រីក្រ និងកម្មករ។ ទោះយ៉ាងណា យើងនៅតែមានទំនុកចិត្តលើសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា សម្រាប់ចក្ខុវិស័យវិនិយោគរយៈពេលវែង (៥-១០ឆ្នាំខាងមុខ)៕