ភ្នំពេញ៖ ប្រទេសកម្ពុជាបានទាក់ទាញការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) មានតម្លៃជិត ៣,៦ ពាន់លានដុល្លារកាលពីឆ្នាំមុន កើនឡើងជិត ១២ ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ ២០១៨ ។ នេះរបាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
របាយការណ៍បានឱ្យដឹងថា ការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសសរុបមានចំនួន ៣,៥៨ ពាន់លានដុល្លារកើនឡើង ១១,៧ ភាគរយ ពី ៣,២១ ពាន់លានដុល្លារកាលពីឆ្នាំមុន។
ក្នុងនោះ វិស័យហិរញ្ញវត្ថុទទួលបានពីការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសមានតម្លៃ ២,៣៨ ពាន់លានដុល្លារ ខណៈវិស័យមិនមែនហិរញ្ញវត្ថុទទួលបាន ១,២០ ពាន់លានដុល្លារ។
ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងទទួលការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសជាបន្តបន្ទាប់នៅពេលនេះ ដោយសារតែស្ថានច្បាប់ និងច្បាប់វិនិយោគមានភាពអំណោយផល។
របាយការណ៍អាស៊ានថ្មីមួយសិក្សាដោយសន្និសីទអង្គការសហប្រជាជាតិស្តីពីពាណិជ្ជកម្ម និងការអភិវឌ្ឍកាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានបង្ហាញថា កម្ពុជាស្ថិតក្នុងបណ្តាប្រទេសអាស៊ានចំនួន៤ ទទួលបានលំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសដែលមានកម្រិតខ្ពស់ជាងគេ។
លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស ក៏មានការកើនឡើងផងដែរ ក្នុងប្រទេសអាស៊ានចំនួន៦ទៀត ប៉ុន្តែកម្ពុជា ឥណ្ឌូនេស៊ី សឹង្ហបូរី និងវៀតណាមមានកំណើនខ្លាំងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។
លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសចូលអាស៊ាន បានកើនឡើងក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំជាប់គ្នាក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ដែលឈានដល់កម្រិតខ្ពស់គ្រប់ពេល ដោយកើនដល់១៥៥ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ អាស៊ានបានចូលរួមចំណែក នៃលំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសលើពិភពលោកកើនឡើងដល់១១.៥ ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ។ និន្នាការនេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបន្តឆ្ពោះទៅមុខទៀត។
ការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសនៅកម្ពុជា បានកើនដល់៣ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ១៥ភាគរយ ដែលភាគច្រើនបានមកពីការវិនិយោគ ពីវិស័យសេវាកម្មដែលមានចំនួន ៧៩ភាគរយ នៃលំហូរចូលការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសទាំងអស់។
របាយការណ៍បានបញ្ចាក់ថា “វិស័យសេវាកម្មមានចំនួន៧៩ភាគរយនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសទាំងអស់នៅកម្ពុជា ខណៈវិស័យផលិតកម្មមានចំនួន១២ភាគរយ”។
វិនិយោគិនកំពូលៗនៅកម្ពុជា សុទ្ធសឹងតែមានប្រភពមកពីបណ្តាប្រទេសអាស៊ី ដូចជាចិន អាស៊ាន ហុងកុង កូរ៉េខាងត្បូង និងជប៉ុន។
របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា វិស័យសេវាកម្ម ដែលទទួលបានការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសត្រូវបានជំរុញដោយវិស័យធនាគារ និងធានារ៉ាប់រង។ នៅក្នុងវិស័យធនាគារ ធនាគារពាណិជ្ជកម្មបរទេសមួយចំនួន បានពង្រីកប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន៕