សភាពាណិជ្ជកម្មៈឆ្នាំ២០២០វិស័យឧស្សាហកម្មនៅតែបន្តឈានមុខគេលើការវិនិយោគ
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​កាលពី​ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​នេះ​ ​កម្ពុជា​បាន​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​យ៉ាង​លើសលប់​រហូត​ជិតដល់​ ​៣,៦ពាន់​លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ​ដែល​ក្នុងចំណោម​ទុន​វិនិយោគ​ទាំងអស់​ ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​បាន​ឈានមុខ​គេ​ ​ហើយនឹង​នៅតែ​បន្ត​អូសទាញ​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត​សម្រាប់​ឆ្នាំ២០២០នេះ​។​
​អនុប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ ​លោក​ឧកញ៉ា​លឹម​ ​ហេង​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​ប្រាប់​តាម​ទូរស័ព្ទ​កាលពី​ថ្ងៃទី៦​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ថា​ ​គ្រប់​វិស័យ​ទាំងអស់​សុទ្ធតែ​មាន​ភាព​សំខាន់​ ​ក្នុង​ការ​ជួយ​ទ្រទ្រង់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ​ដោយឡែក​វិស័យ​ដែល​ឈានមុខ​គេ​គឺ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​។​ ​
​លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ ​“​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​អន្តរជាតិ​ជាច្រើន​បាន​ចាប់ផ្ដើម​អនុវត្តន៍​ ​លើ​គម្រោង​វិនិយោគ​របស់​ខ្លួន​ ​ដែល​បាន​រៀបចំ​កាលពី​ឆ្នាំ​ចាស់​និង​បាន​ដា​ក់់​ស្នើ​មកកាន់​រដ្ឋាភិបាល​សុំ​ការ​អនុម័ត​”​។​ ​លោក​ឧកញ៉ា​បន្ត​ថា​ ​“​ភាគច្រើន​គម្រោង​វិនិយោគ​ទាំងអស់​នោះ​ ​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ​រួមមាន​ដូចជា​គម្រោង​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​ ​រោងចក្រ​ស្បែកជើង​ ​រោងចក្រ​កាបូប​ ​រោងចក្រ​ផលិត​គ្រឿងអគ្គិសនី​ ​ជាដើម​ ​ហើយ​ក្រៅពី​នេះ​ក៏​មាន​គម្រោង​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ ​និង​វិស័យ​អប់រំ​ផង​ដែរ​”​។​ ​
​វិ​ស័យ​ធំៗ​ដែល​ជាស​រស​រស្តម្ភ​ ​ក្នុង​ការ​រក្សា​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​រួមមាន​ ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ ​វិស័យ​សំណង់​ ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ​និង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ​ដែល​មាន​សម​ត្ថិ​ភាព​ក្នុង​ការ​អូសទាញ​ទុន​វិនិយោគ​យ៉ាង​លើសលប់​។​ ​
​ជាមួយនឹង​ការ​បង្ហើប​ប្រាប់​ពី​លំហូរ​ ​នៃ​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​ពីសំណាក់​ក្រុមហ៊ុន​អន្តរជាតិ​មកកាន់​កម្ពុជា​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ ​លោក​ឧកញ៉ា​ ​ក៏បាន​មានប្រសាសន៍​ផង​ដែរ​ថា​ ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ​គ្រប់​បណ្តា​ពាណិជ្ជករ​ ​ដែល​ជា​អ្នក​វិនិយោគ​ទាំង​ជាតិ​ ​និង​អន្តរជាតិ​ ​កាន់តែ​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​ ​និង​កក់ក្ដៅ​ជាង​មុន​ ​ដោយសារតែ​រដ្ឋាភិបាល​បាន​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ក្នុង​ការ​ជួយ​ដោះស្រាយ​នូវ​រាល់​បញ្ហា​ ​និង​ឧបសគ្គ​នានា​ ​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​វិនិយោគ​ប្រកបដោយ​ភាព​រលូន​។​ ​
​កិច្ចការ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ព្យាយាម​ដោះស្រាយ​ជូន​ជាចម្បង​ ​គឺ​ការ​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​ផ្ទៃក្នុង​ស៊ីជម្រៅ​ ​ជាពិសេស​ទៅលើ​បញ្ហា​នីតិវិធី​ពន្ធគយ​ ​និង​ពន្ធ​ដា​ ​មួយចំនួន​ ​ក្នុង​ការរៀបចំ​រត់ការ​ឯកសារ​ជាដើម​ ​៕​